Mistr světa nadále žije. Také díky penaltě a Nizozemcům

ip
17. 6. 2008 22:43
Francie - Itálie 0:2, Nizozemsko - Rumunsko 2:0
Italský záložník Andrea Pirlo oslavuje první branku do sítě Francie.
Italský záložník Andrea Pirlo oslavuje první branku do sítě Francie. | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Itálie porazili v úterním zápase Francii 2:0 a umístili se na druhém postupovém místě ve skupině C.

K všeobecné radosti svěřenců Roberta Donadoniho přispěl i fakt, že v souběžně hraném utkání zvítězili Nizozemci nad reprezentací Rumunska stejným rozdílem.

Francouzi si v utkání vynutili od úvodních minut územní převahu, ale první opravdovou vážnou šanci měli na kopačkách spíše úřadující mistři světa. Ty mohl do vedení dostat Luca Toni, ale sám před gólmanem Coupetem nezamířil přesně.

Plány francouzského kouče Raymonda Domenecha pak dostaly první vážnou trhlinu v deváté minutě, když se po souboji se Zambrottou zranil rychlonohý záložník Franck Ribéry. Toho sice vzápětí vystřídal talentovaný Nasri, jenže ani on se na hřišti dlouho neohřál.

O chvíli později se totiž za francouzskou obranu dostal opět Luca Toni a Abidalovi nezbývalo nic jiného, než kanonýra Bayernu nedovoleně zastavit.

Slovenský rozhodčí Luboš Michel pak nezaváhal, ukázal obránci Barcelony nekompromisně červenou kartu.a současně nařídil pokutový kop.

K tomu se sebevědomě postavil Andrea Pirlo a nekompromisní střelou do levého horního rohu otevřel účet zápasu. Vzápětí mohlo být Italům ještě veseleji, jenže jak De Rossiho tvrdá rána, tak i Toniho efektní patička v brance neskončila.

Oslabené Francouze se snažil dostat zpět do hry zejména Henry, jenže jeho střela na zadní tyč ze čtyřiatřicáté minuty kýženou radost nepřinesla. Naopak „Les Bleus" mohli být ještě rádi, že do šaten odcházeli pouze s jednobrankovým mankem.

Zvláště pak gólman Coupet se totiž ještě před přestávkou vytáhl, když skvěle vyrazil Grossův přímý kop na tyč.

Vicemistři světa sice nesložili zbraně ani ve druhé půli, ale jejich odpor otupil De Rossi, jehož dalekonosnou ránu nešťastně tečoval do protipohybu francouzského brankáře Thierry Henry.

A když na druhé straně vytáhl další Benzemův pokus výtečným zákrokem Buffon, bylo jasné, že si Italové už konečné vítězství pohlídají.

Nizozemci vyhráli i s náhradníky

Samotná výhra úřadujících mistrů světa nemusela však ještě nic znamenat, za okolností, že by Rumunsko dokázalo porazit dosavadního lídra skupiny, Nizozemsko.

Kouč Marco van Basten navíc v utkání šetřil některé své hlavní opory, do branky se například místo van der Sara postavil Maarten Stekelenburg, či na hrotu za van Nistelrooye operoval od úvodních minut Klaas Jan Huntelaar.

Robin van Persie pojistil druhou brankou konečné vítězství
Robin van Persie pojistil druhou brankou konečné vítězství | Foto: Reuters

Holanďané však i v tomto složení dokázali Rumuny porazit 2:0.

V oboustranně vyrovnanému duelu se jako první dostal do velké šance obránce „Oranjes" Boulahrouz, ale jeho hlavička z třiatřicáté minuty skončila těsně nad. Také jejich soupeř si vypracoval do přestávky větší příležitost. Otevřít skóre mohl Codrea, ovšem i on přestřelil.

Na branky si tak diváci v Bernu museli počkat až do druhého poločasu. Po sérii několika menších šancí se dostal k míči Huntelaar a potvrdil svou pověst kanonýra úvodním gólem.

Hráči Rumunska se z obdržené branky nedokázali výrazněji oklepat a dvě minuty před koncem inkasovali podruhé. Definitivní klid zajistil Nizozemcům přesnou střelou van Persie.

Francie - Itálie 0:2 (0:1)
25. Pirlo z pen., 62. De Rossi
Francie: Coupet - Evra, Abidal, Gallas, Clerc - Ribéry (10. Nasri (26. Boumsong)), Makelele, Toulalan, Govou (67. Anelka)- Henry, Benzema.
Itálie: Buffon - Zambrotta, Panucci, Chiellini, Grosso - Gattuso (81. Aquilani), De Rossi, Perotta (63. Camoranesi), Pirlo (55. Ambrosini) - Cassano, Toni.