Londýn - Britský ministr kultury, médií a sportu James Purnell tlačí na fotbalové kluby Premier League, aby zvýšily počet domácích hráčů. Informoval o tom britský deník The Independent.
Dominancí cizích fotbalistů prý trpí anglická reprezentace. Purnell si proto přeje, aby kluby věnovaly peníze spíše na vychovávání mladých talentovaných domácích hráčů než na plnění svých řad zahraničními hvězdami.
O posilách v Premier League čtěte zde
Deník připomíná, že i bývalý ministr sportu Richard Carbon podporoval koncepty Evropské unie na kvóty pro zahraniční hráče, platové stropy a kontrolu nad přestupy. Britská vláda však tyto návrhy smetla s tím, že se jedná o nemístné snahy Bruselu zasahovat do britského národního sportu.
CIZINCI V PREMIER LEAGUE
Letos: 330
Loni: 280
Před 15 lety: 11
Národností: 66
Zdroj: The Independent
Podle The Indpendent je trend zahraničních posil čím dál zřetelnější. Jen tuto sezonu prý podepsal Liverpool smlouvu s 11 cizinci, Manchester City s osmi, Bolton se sedmi, Manchester United a Arsenal se čtyřmi.
Výčet nemusí být u konce. Přestupy potrvají ještě do konce srpna.
Má být kritériem pas, nebo talent?
Materiál doprovázejí dva komentáře novinářů The Independent. Zatímco šéf sportu James Lawton souhlasí s tím, aby vláda stanovila limity pro cizí hráče v Premier League, fotbalový redaktor Glenn Moore je proti.
Lawton považuje za velmi krátkozraký názor anglických klubů i fandů, že nezáleží na národnosti fotbalisty, hlavně že přinese týmu úspěch. Pak totiž mladí angličtí hráči budou moci zapomenout na svůj sen jít v mezinárodních šlépějích Bobbyho Moora či Sira Bobbyho Charltona.
Oproti tomu Moore tvrdí, že jediným kritériem by měl být fotbalistův talent, ne pas. Nařízení limitů mu přijde absurdní a ilustruje to na fiktivním rozhovoru trenéra Manchesteru Sira Alexe Fergusona s Ronaldinhovým manažerem.
Ten mu sděluje, že nejlepší fotbalista na světě by rád přestoupil do United. Jenže Ferguson ho zklame:
"Promiňte, již mám Estonce, Paraguayece a Amíka. Mám bohužel naplněné kvóty, zkuste Chelsea."