Lokvenc hrdinou Basileje. Gólem zařídil účast ve finále

maj
28. 2. 2008 0:50
Basilej - Thun 1:0
Vratislav Lokvenc (druhý zleva) slaví první gól v dresu Basileje
Vratislav Lokvenc (druhý zleva) slaví první gól v dresu Basileje | Foto: Reuters

Basilej - Fotbalisté Basileje postoupili ve středu do finále švýcarského poháru, když zdolali Thun nejtěsnějším možným rozdílem. Jedinou branku zápasu vstřelil Vratislav Lokvenc.

Bývalý český reprezentant vyměnil jeden špičkový tým za druhý. Z rakouského Salcburku zamířil v únoru na hostování do sousední země a zdá se, že udělal dobře. Předchozí angažmá mu příliš nevyšlo, když pod trenérem Trapattonim přestal nastupovat.

Ale čtyřiatřicetiletý útočník brzo ukázal, proč si ho kouč Basileje Christian Gross vyhlédl jako důležitou posilu. Ambiciózní celek, který nedávno vypadl stejně jako Slavia z Poháru UEFA, potřeboval další hrotové fotbalisty.

Ještě neuběhly ani dva týdny od podepsání smlouvy a Lokvenc již dostal důvěru v základní sestavě. V pohárovém semifinále proti Thunu vyběhl na trávník vedle mladého Stockera. A právě tato dvojice patřila k nejlepším na hřišti.

Jen ze třetiny zaplněný stadion St. Jakob Park, na němž čeští reprezentanti odehrají úvodní utkání evropského šampionátu proti Švýcarsku, viděl první a poslední branku už po dvanácti minutách.

Postaral se o ní bývalý ex-sparťanský kanonýr, když se prosadil jak jinak než hlavou. Po přímém kopu Ergiče vyskočil nejvýše a hostující brankář Bettoni neměl šanci. Ještě do poločasu mohl favorizovaný tým zvýšit náskok, jenže další dvě gólové příležitosti neproměnil.

A tak mohl přijít trest, který měl na kopačkách další český hráč, tentokráte ve službách Thunu. Střela Lukáše Doška z 52. minuty však skončila jen v náruči domácího strážce Craytona.

Ex-slávistický obránce odehrál celý zápas, Lokvenc vydržel na hřišti do 81. minuty.

Basilej se po výhře 1:0 může radovat již z patnácté účasti ve finále domácího poháru. Překvapivým soupeřem v něm bude druholigová Bellinzona, která zdolala na penalty Neuchatel Xamax. Vedoucí celek nižší soutěže se tak s velkou pravděpobností může těšit na Pohár UEFA, pokud Basilej udrží svou pozici na čele.

Basilej - Thun 1:0 (1:0)
Bellinzona - Neuchatel Xamax 0:0 (4:2 na penalty)