Král asistoval, Union ale v Lize mistrů prohrál. Dramatický šlágr kola ovládl Real

3. 10. 2023 20:56
Ani gólová asistence záložníka Alexe Krále neodvrátila porážku fotbalistů Unionu Berlín 2:3 s Bragou. Nováček Ligy mistrů prohospodařil dvougólové vedení, ve čtvrté minutě nastavení dokonal obrat střídající André Castro. Brankář Lukáš Horníček strávil celý duel na lavičce portugalského celku.
Radost fotbalistů Realu ze vstřelené branky v Neapoli
Radost fotbalistů Realu ze vstřelené branky v Neapoli | Foto: Reuters

Benfica Lisabon prohrála 0:1 na hřišti Interu Milán, střídající obránce hostů David Jurásek se dostal do hry v 80. minutě a debutoval v elitní soutěži.

Ve šlágru dnešního programu 2. kola zvítězil Real Madrid 3:2 v Neapoli. Plný počet bodů má po dvou zápasech i Bayern Mnichov, který uspěl 2:1 v Kodani. Nedařilo se anglickým týmům: Manchester United nestačil doma na Galatasaray a podlehl 2:3, Arsenal prohrál 1:2 na hřišti Lens.

V utkání Union - Braga vyslal Král po půlhodině přesnou kolmicí do úniku Beckera, jenž zakončil mezi nohama gólmana Matheuse. Surinamský útočník zužitkoval záhy další brejk, v 41. minutě ale snížil Niakaté a krátce po změně stran srovnal výstavní ránou z 25 metrů Bruma.

Union nakonec přišel o premiérový bod v elitní soutěži stejně jako před dvěma týdny s Realem Madrid v samém závěru. Castro na konci čtyřminutového nastavení vyslal další přesnou střelu zpoza vápna a zařídil Braze první tři body ve skupině. Union prohrál šesté soutěžní utkání v řadě.

Ve druhém utkání skupiny C Neapol vedla od 19. minuty zásluhou Östigardovy hlavičky, ještě do pauzy ale otočili skóre Vinícius Júnior s Bellinghamem. Anglický záložník se prosadil po individuální akci mezi několika obránci a po letním příchodu do klubu vstřelil osmou branku v devátém soutěžním startu.

V 52. minutě zahrál Nacho rukou v pokutovém území a Zieliňski nařízenou penaltu o tyč proměnil. Polský záložník pokořil metu 50 branek za klub, jeho týmu to ale na body nestačilo.

V 78. minutě se Valverdeho rána odrazila od břevna do zad gólmana Mereta a od nich do sítě. Italští šampioni podlehli "Bílému baletu" potřetí za sebou.

Ve skupině D zvítězil San Sebastian 2:0 v Salcburku, už v prvním poločase rozhodli trefami kapitán Oyarzabal a Méndez. Baskický celek má v čele tabulky čtyři body stejně jako Inter, jemuž zařídil výhru v 62. minutě Thuram. Jurásek se na rozdíl od úvodního duelu se Salcburkem (0:2) do hry dostal, jeho tým byl ale většinu zápasu pod tlakem a opět vyšel bodově naprázdno.

Bez bodu zůstává rovněž ve skupině A Manchester United, který prohrál páté z posledních sedmi soutěžních utkání. Proti Galatasarayi dvakrát vedl zásluhou dánského útočníka Höjlunda, se třemi trefami nejlepšího střelce soutěže. Na první branku zareagoval ještě v úvodním dějství bývalý hráč "Rudých ďáblů" Zaha a v 71. minutě znovu srovnal Aktürkoglu.

Klíčový moment zápasu nastal v 77. minutě. Domácí brankář Onana zachyboval v rozehrávce a unikajícího Icardiho zfauloval Casemiro, který byl po druhé žluté kartě vyloučen a Galatasaray dostal šanci rozhodnout z penalty. Tu Icardi neproměnil, o čtyři minuty později ale přece jen dokonal z brejku obrat. Turečtí šampioni neprohráli 21. soutěžní utkání za sebou.

Bayern v Kodani prohrával po Leragerově gólové dorážce z 56. minuty, přemožitelé pražské Sparty ze 3. předkola ale překvapivé vedení neudrželi. Obrat zařídili mladící Musiala s Telem. Osmnáctiletý Francouz v 83. minutě zužitkoval Müllerovu přihrávku před odkrytou bránu.

Vývoj utkání otočil i Lens, kam se vrátila Liga mistrů po 21 letech. Na Jesusovu vedoucí trefu záhy odpověděl Thomasson a v 69. minutě rozhodl Wahi. Druhý duel skupiny B mezi PSV Eindhoven a Sevillou skončil 2:2, všechny branky padly po změně stran. V čele tabulky je po dvou kolech Lens o bod před Arsenalem.

Fotbalová Liga mistrů - 2. kolo skupin:

Skupina A:

Manchester United - Galatasaray Istanbul 2:3 (1:1)

Branky: 17. a 67. Höjlund - 23. Zaha, 71. Aktürkoglu, 81. Icardi. Rozhodčí: Kružliak (SR). ČK: 77. Casemiro (Manchester).

FC Kodaň - Bayern Mnichov 1:2 (0:0)

Branky: 56. Lerager - 67. Musiala, 83. Tel. Rozhodčí: Grinfeeld (Izr.). Diváci: 38.000 (vyprodáno).

1. Bayern Mnichov 2 2 0 0 6:4 6
2. Galatasaray 2 1 1 0 5:4 4
3. FC Kodaň 2 0 1 1 3:4 1
4. Manchester United 2 0 0 2 5:7 0

Skupina B:

Lens - Arsenal 2:1 (1:1)

Branky: 25. Thomasson, 69. Wahi - 14. Jesus. Rozhodčí: Guida (It.).

PSV Eindhoven - FC Sevilla 2:2 (0:0)

Branky: 86. De Jong z pen., 90.+5 Teze - 68. Gudelj, 87. Nasírí. Rozhodčí: Orsato (It.).

1. Lens 2 1 1 0 3:2 4
2. Arsenal 2 1 0 1 5:2 3
3. FC Sevilla 2 0 2 0 3:3 2
4. PSV Eindhoven 2 0 1 1 2:6 1

Skupina C:

Union Berlín - Braga 2:3 (2:1)

Branky: 30. a 37. Becker - 41. Niakaté, 51. Bruma, 90.+4 Castro. Rozhodčí: Jovanovič (Srb.). Diváci: 73.345 (vyprodáno).

Neapol - Real Madrid 2:3 (1:2)

Branky: 19. Östigard, 54. Zieliňski z pen. - 27. Vinícius Júnior, 34. Bellingham, 78. vlastní Meret. Rozhodčí: Turpin (Fr.).

1. Real Madrid 2 2 0 0 4:2 6
2. Neapol 2 1 0 1 4:4 3
3. Braga 2 1 0 1 4:4 3
4. Union Berlín 2 0 0 2 2:4 0