Sestřihy Ligy mistrů: Vaclík je se Sevillou v osmifinále. Slaví i Chelsea a Barcelona

Aktualizováno 24. 11. 2020 23:30
Fotbalisté Sevilly, Chelsea, Barcelony a Juventusu postoupili do osmifinále Ligy mistrů jako první čtyři týmy v aktuální sezoně.
Radost fotbalistů Sevilly po gólu do sítě Krasnodaru.
Radost fotbalistů Sevilly po gólu do sítě Krasnodaru. | Foto: Reuters

Skupina E:

Rennes - Chelsea 1:2 (0:1)

Chelsea na začátku listopadu v Londýně porazila Rennes hladce 3:0 a dobře začala také na hřišti francouzského soupeře, když ve 22. minutě otevřel skóre Callum Hudson-Odoi. Domácí po změně stran favorita zatlačili a v 85. minutě srovnal Serhou Guirassy z rohu. Poslední slovo však měl v první minutě nastavení střídající Olivier Giroud. "Blues" zvítězili v šestém soutěžním utkání za sebou a stejně jako Sevilla mají ve skupině 10 bodů.

Branky: 85. Guirassy - 22. Hudson-Odoi, 90.+1 Giroud. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra - Van Boekel (video, všichni Niz.).

FK Krasnodar - FC Sevilla 1:2 (0:1)

Španělští úřadující šampioni Evropské ligy s brankářem Tomášem Vaclíkem ve čtvrtém kole zvítězili na stadionu Krasnodaru 2:1. Vaclík poprvé v tomto ročníku nastoupil za Sevillu ve druhém soutěžním utkání po sobě, protože jeho konkurent Jasín Bunú byl pozitivně testován na koronavirus. Hosté výborně odstartovali a už ve čtvrté minutě je poslal do vedení Ivan Rakitič povedenou ranou z voleje.

Krasnodar mohl krátce po změně stran odpovědět. Rémy Cabella obešel Vaclíka, ale jeho střelu vracející se obránce Jules Koundé ve skluzu srazil do tyčky. V 56. minutě už vyrovnal Wanderson tečovaným pokusem. Až v páté minutě nastavení rozhodl Munir.

Branky: 56. Wanderson - 4. Rakitič, 90.+5 Munir. Rozhodčí: Guida - Carbone, Peretti - Di Bello (video, všichni It.).

1. Chelsea 4 3 1 0 9:1 10
2. FC Sevilla 4 3 1 0 6:3 10
3. Krasnodar 4 0 1 3 4:10 1
4. Rennes 4 0 1 3 2:7 1

Skupina F:

Lazio Řím - Zenit Petrohrad 3:1 (2:1)

Druhé místo dál drží Lazio, které v Římě zdolalo Petrohrad 3:1 i díky dvěma gólům Cira Immobileho. Bruggy jsou třetí se čtyřmi body, Zenit s jedním bodem přišel o šanci na postup.

Branky: 3. a 55. z pen. Immobile, 22. Parolo - 25. Dzjuba. Rozhodčí: Oliver - Burt, Bennett - Kavanagh (video, všichni Angl.).

Dortmund - FC Bruggy 3:0 (2:0)

Český útočník Michael Krmenčík nastoupil v základní sestavě Brugg na stadionu Dortmundu, kde belgický tým prohrál 0:3. Dva góly zaznamenal Erling Haaland. Dvacetiletý norský útočník během kariéry v LM nasázel 16 branek v pouhých 12 zápasech. Jednou se trefil Jadon Sancho. Borussia vede tabulku skupinu F s devíti body.

Branky: 18. a 60. Haaland, 45.+1 Sancho. Rozhodčí: Kružliak - Hancko (oba SR), Tavares (Portug.) - Gil (video, Pol.).

1. Dortmund 4 3 0 1 9:3 9
2. Lazio Řím 4 2 2 0 8:4 8
3. Bruggy 4 1 1 2 3:8 4
4. Zenit Petrohrad 4 0 1 3 3:8 1

Skupina G:

Dynamo Kyjev - FC Barcelona 0:4 (0:0)

Podívejte se na sestřih utkání mezi Dynamem Kyjev a Barcelonou | Video: O2 TV Sport

Barceloně na Ukrajině chybělo několik zraněných hráčů i hvězdný kapitán Lionel Messi, kterého trenér Ronald Koeman šetřil. Favorit se v improvizované sestavě v první půli hledal, ale po změně stran dominoval. V 52. minutě otevřel skóre Sergiňo Dest. Chvíli nato zvýšil Martin Braithwaite a dánský útočník pak ještě proměnil penaltu. V nastavení vstřelil čtvrtou branku střídající Antoine Griezmann.

Branky: 57. a 70. z pen. Braithwaite, 52. Dest, 90.+2 Griezmann. Rozhodčí: Jug - Žunič, Vukan (všichni Slovin.) - Stegemann (video, Něm.).

Juventus Turín - Ferencváros Budapešť 2:1 (1:1)

Ferencváros v Turíně překvapivě skóroval jako první, ale na vedoucí zásah Myrta Uzuniho z 19. minuty odpověděl ještě před pauzou Cristiano Ronaldo. Ve druhém poločase měli domácí převahu a dvakrát trefili tyčku, kýženou vítěznou branku Juventusu vstřelil až ve druhé minutě nastavení střídající Álvaro Morata.

Branky: 35. Ronaldo, 90.+2 Morata - 19. Uzuni. Rozhodčí: Siebert - Seidel, Foltyn - Fritz (video, všichni Něm.).

1. FC Barcelona 4 4 0 0 13:2 12
2. Juventus Turín 4 3 0 1 8:4 9
3. Dynamo Kyjev 4 0 1 3 3:10 1
4. Ferencváros Budapešť 4 0 1 3 5:13 1

Skupina H:

Paris St. Germain - Lipsko 1:0 (1:0)

Podívejte se na sestřih utkání mezi Lipskem a Paris St. Germain | Video: O2 TV Sport

Paris St. Germain na svém stadionu zdolal Lipsko 1:0 a vystřídal soupeře na druhém místě tabulky. Obě mužstva mají šest bodů. Francouzskému finalistovi minulého ročníku zařídil důležité vítězství v 11. minutě proměněnou penaltou Neymar, který se vrátil do sestavy po svalovém zranění.

Branka: 11. Neymar z pen. Rozhodčí: Makkelie - Diks, Steegstra - Blom (video, všichni Niz.).

Manchester United - Basaksehir Istanbul 4:1 (3:0)

Manchester United doma porazil Basaksehir 4:1 a oplatil tureckému celku nečekanou prohru 1:2 z Istanbulu. "Rudí ďáblové" s devíti body vedou skupinu H. V úvodním poločase se dvakrát trefil Bruno Fernandes a Marcus Rashford z penalty, v 75. minutě porážku hostů zmírnil Deniz Türüc, ale poslední slovo měl v nastavení Daniel James.

Branky: 7. a 19. Fernandes, 35. Rashford z pen., 90.+2 James - 75. Türüc. Rozhodčí: Hategan - Sovre, Gheorghe (všichni Rum.) - Pinheiro (video, Portug.).

1. Manchester United 4 3 0 1 12:4 9
2. Paris St. Germain 4 2 0 2 5:4 6
3. Lipsko 4 2 0 2 4:7 6
4. Basaksehir 4 1 0 3 3:9 3

před 31 minutami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle ruské diplomacie vyhostí i pět diplomatů z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Zveřejnila rovněž sankční seznam osmi bývalých i současných předních amerických činitelů, informovaly zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva dnes také zakázala vstup na své území osmi současným i bývalým předním americkým činitelům. Je mezi nim šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, ředitelka tajných služeb (DNI) Avril Hainesová, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, ministr spravedlnosti Merrick Garland, bezpečností poradce administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa John Bolton či někdejší ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey.

Ruský ministr zahraničí také zmínil další odvetná opatření, například zpřísnění restrikcí pro pohyb amerických diplomatů na ruském území.