Létající Holanďan Robben za postup upsal duši ďáblu

FOTO Mexičanům zbyly oči pro pláč, Kostarika uspěla v ruletě
Arjen Robben se velice rád poroučel k zemi při zákroku mexického kapitána Rafaela Márqueze. Nutno však dodat, že Márquez Robbenovo chodidlo skutečně přišlápl a portugalský sudí Pedro Proenca odpískal penaltu správně. O Márquezově zákroku si můžete udělat obrázek sami z videa.
Proenca nekompromisně ukázal na penaltový "puntík" a veškeré protesty Mexičanů byly marné. Naopak za ně Guardado dostal žlutou kartu.
Pokutový kop poslal k tyči střídající útočník Klaas-Jan Huntelaar.
Huntelaar přišel na hřiště v 76. minutě a míče se podle statistiků dotkl jen sedmkrát,... Zobrazit 29 fotografií
Foto: Reuters
Luděk Mádl Luděk Mádl
30. 6. 2014 6:00
Na fotbalovém MS 2014 v Brazílii se rozehrály osmifinálové zápasy

Glosář - Tak už to tu máme. Penaltové rozstřely, favorité v nouzi, velkolepé obraty, tohle všechno už nabízí vyřazovací část fotbalového MS 2014 v Brazílii.

Podívejme se, jak se po polovině odehraných osmifinálových zápasů vyjasnilo.

Tady je jedna půlka pavouka:

Brazílie v. Kolumbie

Francie-Nigérie v. Německo-Alžírsko

A tady ta druhá:

Nizozemsko v. Kostarika

Argentina-Švýcarsko v. Belgie-USA

Jak domácí Brazilci, tak i Nizozemci už se ocitli na pokraji vyřazení. Zatímco "kanárci" přežili penaltový rozstřel s Chile, dosud jedinému evropskému čtvrtfinalistovi pomohl velkolepý obrat v závěru utkání s Mexikem. A v něm kontroverzní penaltový let Arjena Robbena...

Vždyť létat je tak snadné

Nizozemsko-Mexiko 2:1. Vzpomínáte? Jako první se do role Létajícího Holanďana obsadil na začátku turnaje Robin van Persie, to když hlavičkou ve stylu "skok plavmo vpřed" fascinoval fotbalový svět a hlavně španělského brankáře Ikera Casillase (video zde).

Že si ale můžete doletět nejen pro gól, ale i pro penaltu, demonstroval proti Mexiku v osmifinále další Létající Holanďan, tentokrát jménem Arjen Robben (video zde).

Kontakt tam byl, to je oblíbená mantra rozhodčích. Marquez možná Robbenovi špičku kopačky lehce přišlápnul... Každopádně dal Nizozemcovi šanci, aby se - jako už tolikrát v kariéře - vzepjal, roztáhl paže jak kondor a zřítit se k zemi tak, aby to pořádně viděli i z poslední řady. Hlavně tedy aby to viděl portugalský sudí. Ten penaltu pískl a Nizozemci postoupili.

Dovedu si představit, že Robben byl v tu chvíli mnohými mexickými ústy proklet. Ostatně pověst o Bludném či Létajícím Holanďanovi vypráví právě o námořníkovi, co upsal duši ďáblu...

Ale zpátky k Mexičanům: Když ještě v 88. minutě vedete 1:0 a už si malujete, jak si ve čtvrtfinále pochutnáte na Kostarice, nebo Řecku, nemáte pro takovou leteckou show bezesporu pochopení...

Poražení logicky namítali, že když se písklo tohle, pak v první půli se po kung-fu šermovačce vysokých nohou nizozemských stoperů kolem hlavy mexického útočníka měla "desítka" nařídit na tisíc procent. Nizozemci zase mohli připomínat některé neodpískané zákroky na Robbena... Nicméně jak nedávno Miroslav Pelta poučil slovutný Okresní soud pro Prahu-západ: "Penalta je, když ji odpíská rozhodčí."

Van Gaal dává šach a mat

Mexičani se svým pružným obranným blokem prohnali ve skupině i Brazílii. A Nizozemci na tom v osmifinálové konfrontaci byli dlouho velmi podobně jako "kanárci". V první půli si takřka neškrtli, dobře organizovaná mexická fotbalová armáda si dávala převeliký pozor, aby neponechala volný jediný průduch, kterým by se k ní mohli Robben či van Persie přiřítit. Ten druhý jmenovaný měl sice jeden takový náznak, ale přihrávku dostal na příliš dlouhou nohu.

Nizozemci za celou první půli vyprodukovali jediný roh a jednu střelu mimo bránu. Na ně, jakožto na nejproduktivnější tým základní části, vždyť 10 gólů tak jako oni nedal nikdo jiný, vskutku nuzná slabota.

A když mladý Blind brzy po přestávce nepřitlačil na Dos Santose tak, aby nemohl vůbec nebo alespoň přesně vystřelit, ale prakticky ho jen vystínoval, měli najednou Nizozemci za stavu 0:1 hned dvojitý důvod ke šturmu.

Louis Van Gaal začal okamžitě šachovat s rozestavením, posílal na hřiště další ofenzivní hráče a jistě spílal osudu, že jedno střídání musel (patrně kvůli zranění De Jonga) vyplýtvat už v 9. minutě. Nicméně úpravy strategie se osvědčily: stupňovaná nizozemská ofenziva postupně zatlačovala Mexičany stále hlouběji.

A jedna zjevná chyba středoamerického týmu pak Nizozemcům stačila k tomu, aby nastartovali obrat takřka v hodině dvanácté. Standardní situace, balon odražený na šestnáctku a tam v ideální střelecké pozici nikým nekrytý tulipán jménem Wesley Sneijder. Chlapík, který předtím zápas kopal totální tužku, se v klíčovém momentu zkoncentroval  - a trefil.

A pak už to známe. Chvíli nato se Robben skácel k zemi a Huntelaar potvrdil mexický osud spočívající v tom, že tenhle tým počínaje rokem 1994 na MS pokaždé postoupí do osmifinále, ale pak v něm také vzápětí skončí.

Robbenova pověst po utkání zůstane přinejmenším rozporuplná, nicméně jeden moment ukázal, že na šampionátu nejede tenhle sveřepý chlapík (jen) na sebe, ale hlavně na tým. A to když Huntelaarovi osobně donesl balon, aby pokutový kop zahrál on.

Anebo že by mu v tu chvíli jeho lysou hlavou proletěla vzpomínka na nějaký ten penaltový průšvih v barvách Bayernu? Ať už tak či tak, každopádně vybral střelce, který proměnil.

Neymar do propasti nespadl. Zatím

Brazílie-Chile1:1, 3:2 na pen. Vzývaný Neymar stál na hraně mezi hrdinstvím a zatracením. Pátá série pokutových kopů, v hlavě dost možná myšlenka na to, že když nedáte a Brazílie kvůli tomu vypadne, spadne vzápětí nebe nebo se oceán vyvalí z břehů. Nebo obojí.

Navíc fyzicky rozhodně není v pohodě, v prodloužení už ho přepadly křeče. Neymar to ale všechno zvládne a penaltu promění. Nebe se tedy na Brazilce nezřítilo. Zatím.

Třeba Sócrates, brazilský fotbalový polobůh 80. let, v osmdesátém šestém ve čtvrtfinálovém rozstřelu proti Francii stejnou věc nedokázal, penaltu zahodil. Pomyslně tam tehdy zemřela jedna obrovská generace brazilského fotbalu, ta, ve které nechyběli ani Zico či Falcao. Skončila, aniž by cokoli vyhrála.

Brazílie model 2014 rozhodně nikoho neoslňuje takovými fotbalovými kouzly jako tito její (ne)dávní předchůdci, doma se však od ní titul rozhodně čeká. A vidíte, přitom si skoro natloukla nos už v osmifinále.

Snaživé Chilany gól inkasovaný po standardní situaci nesrazil. Naopak. Rádi využili Marcelovy dětinské chyby k vyrovnání. Mít aut na úrovni vlastní šestnáctky a místo dlouhatánského odhodu co nejdál ho mrsknout spoluhráči na metrovou vzdálenost jak psovi kost, to je opravdu pitomost na této úrovni nevídaná.... To ať se na mě Marcelo nezlobí.

A poté, co přesný sudí Webb neuznal Brazilcům vítězný gól kvůli Hulkově předchozímu hraní rukou, musela "kanárky" zachraňovat nebesa, to při Pinillově břevnu na konci prodloužení. A následně prostřednictvím brankáře Julia Césara i při penaltách. Jak dlouho ale takové štěstí může ještě nepřesvědčivé Brazilce provázet?

Proti Kolumbii už jim kvůli kartám vypadne ze sestavy Luiz Gustávo, v ohrožení druhou žlutou kartou na šampionátu jsou pak Neymar, Ramires, Thiago Silva, Hulk, Jo a Dani Alvés...

Druhá žlutá karta obdržená ve čtvrtfinále by pro každého z nich znamenala semifinálové stop.

Naopak lehce uklidňovat může Brazilce reglement, podle kterého se fotbalistům, co budou mít po úspěšném čtvrtfinále na kontě jednu žlutou, tahle hrozba pro zbytek turnaje smaže.

Takže před duelem s Kolumbií stojí před půltuctem kanárků kromě úkolu postoupit ještě jedno zadání, přežít ho bez další žluté karty, pak už by se tohoto břemene zbavili.

Zázrak jménem James Rodriguez

Kolumbie-Uruguay 2:0. Po tomhle osmifinále se všude vyrojily vtipy, že hra Uruguaye byla bezzubá a že bez Suáreze už tenhle tým nekousal.

Bez distancovaného "kanibala" úderná síla Uruguayců opravdu prudce klesla, naopak na druhé straně o to víc zazářila pro velkou část planety dosud neznámá superstar.

Kolumbie? To je jen Falcao, a ten je zraněný, říkali si mnozí před turnajem, když kanonýra Monaka nedoléčená noha na šampionát nepustila. Jenže to nevěděli, že ve stejném klubu francouzské ligy působí i James Rodriguez, mladík, který oslaví 23. narozeniny až den před finále letošního MS na Maracaná.

"Nejkrásnější gól na šampionátu," tak označil Gary Lineker jeho nádherný gól na 1:0 do uruguayské sítě. Zpracování míče na prsou, otočka a parádní dalekonosná rána. Óda na fotbal. A jeden z už pěti Rodriguezových zásahů na tomhle turnaji! Co zápas, to alespoň jeden gól!

Kde se tenhle mimozemšťan vzal? Už v 17 kopal argentinskou ligu za Banfield, odtud putoval do FC Porto. Tam nastřádal úctyhodnou bilanci 63 zápasů / 25 gólů. A stal se hvězdou přestupního trhu, to když se loni stal druhým nejdražším hráčem portugalského fotbalu po Hulkovi. Rodrigueze získalo bohaté knížecí Monako, za 45 milionů eur. A jeho cena na šampionátu nejspíš roste. Každým vstřeleným gólem.

Udrží si svoji úžasnou bilanci na turnaji i proti Brazílii?

Přes Skuhravého neprošli, teď ano

Kostarika-Řecko 1:1, na penalty 5:3. Co se Kostaričanům nepovedlo na MS 1990, zvládli teď. Na italském šampionátu je tehdy v osmifinále sestřelil "Bomber" Tomáš Skuhravý, tentokrát si malá země svůj sen o postupu mezi 8 nejlepších týmů světa splnila.

Při vší úctě, po kvalitativní stránce šlo patrně o jedno z nejslabších utkání vyřazovací části světových šampionátů. Kostarika tentokrát zůstala něco dlužná pověsti odvážného týmu ze základní části. Byť drzá branka, kterou šli do vedení, si určitě svoje fanoušky našla.

Řekové pak svým herním stylem na turnaji připomínají nějakého pravěkého tvora, co se současnosti dožil jen díky nějakému bizarnímu omylu.

Nicméně i předpotopně působícím Řekům v utkání pomohlo hloupé vyloučení Duarteho i fakt, že sudí přehlédl jasnou řeckou ruku ve vlastní šestnáctce. A v neposlední řadě i vědomí, že hrát se musí až do konce. Těsně před ním se vyrovnání dočkali.

Jenže v prodloužení výhodu "přesilovky" Evropané nevyužili, ani se o to moc nesnažili, a penaltová loterie pak přála Kostaričanům.

Nizozemci by si je měli v příštím kole teoreticky namazat na chleba. Ale znáte to, teorie a praxe se někdy liší.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy