Lék na fotbal v USA? Komisionář láká do MLS Henryho

Sport Sport, bab
4. 8. 2009 13:45
Henry by MLS prospěl, tvrdí Garber
Thierry Henry v dresu F.C. Barcelony
Thierry Henry v dresu F.C. Barcelony | Foto: Reuters

New York - Don Garber nezakrývá svoje nadšení, že by rád do americké profesionální fotbalové ligy dostal Thierry Henryho. Garber, který je komisionářem americké Major League Soccer od 4. srpna 1999, vidí v tomto sportu pomalý růst.

Angličan David Beckham se nechal do americké ligy zlákat před dvěma lety a poctil svou přítomností tým  Los Angeles Galaxy. Pařížský rodák by nyní do fotbalu mohl vlít novou krev a nasměřovat tak fotbal na směr na který dlouho čeká.

„Myslím si, že existuje jen hrstka hráčů, která by doopravdy mohla pozvednout popularitu tohoto sportu v Americe," vzkázal komisionář M.L.S. listu The New York Times v pondělí z Seattlu. „Thierry je zaručeně jedním z nich."

Francouzská hvězda španělského týmu F.C. Barcelona se před americkým publikem představila tuto sobotu, když na Rose Bowl jeho tým porazil Galaxy 2:1 před zraky 93 000 fanoušků. Tato návštěvnost byla nejvyšší za posledních 15 let.

Thierry Henry má velký smysl pro humor a obrovské porozumění pro americkou sportovní kulturu. „Říkají americkému fotbalu fotbal. Ale oni jen házejí balón a běhají s ním."

Čtěte také: Arsenal uklidňuje fanoušky: Posílit? Plánujeme to

Francouzský reprezentant se také nechal slyšet, že to, co by pomohlo rozkvětu fotbalu v Americe, je historie. „Vše, co potřebujete je historie," říká Henry. „Když se mluví o baseballu, tak se vám vybaví Babe Ruth, když přijde řeč na basketbal, tak vás napadne Michael Jordan, Jabbar, Magic Johnson, Larry Bird, Pistol Pete Maravich. Vyrůstáte a máte svůj sportovní idol. Problém je, že v Americe nemáte historii spojenou s fotbalem. Když vyrůstáte, nesníte o tom stát se fotbalistou. A to je problém, protože trénovat se musí od dětství, aby z vás něco bylo."

Mohlo by se zdát, že Francouz zapomněl na ikonu let sedmdesátých, avšak Američané si nikdy na osobě Pelého nevystavěli fotbalovou historii.

Sám Henry vyrůstal v tvrdém a nehostiném prostředí pařížského předměstí a sledoval americký fotbal. Jeho oblíbeným týmem byli Giants a Lawrence Taylor byl jeho nejoblíbenějším hráčem.

„Thierry je člověk, který miluje Ameriku a má opravdové zalíbení v americké kultuře," říká Garber. „A má všechno pro to, aby nám pomohl pozvednout fotbal v Americe a musím říct, že to vypadá, že ho to velmi zajímá."

Garber již s Henrym o možnosti hrát v americké lize mluvil za minulá léta mnohokrát.„Během našich debat za poslední roky, jsem se zajímal o jeho pohled na Ameriku a její kulturu a na stav fotbalu v této zemi," prozrazuje komisionář M.L.S. „A doufám, že někdy v tu pravou chvíli a v ten správný čas najdeme způsob, jak ho k nám dostat."

„Jak jsme hráli v sobotu na Rose Bowl, tak to bylo naprosto skvělé. Publikum fandilo na výbornou. Byli úžasní," prozrazuje své pocity ze sobotního zápasu francouzská hvězda.

Čtěte také: MS v Jižní Africe: Unikátní šance nebo přehnané riziko?

Francouz ve službách španělského týmu často zmiňuje, že je zavázán Barceloně, ale jeho nadšení pro americkou ligu je zjevné. „Teď jsem v Barceloně. Vždycky, když mluvím o americké lize, tak si lidé myslí, že už tam budu od dalšího týdne hrát. Tak to vážně není. Je to přání a doufám, že se mi jednoho dne splní. Ale teď si moc užívám své působení v Barceloně, miluju ji, ale doufám, že jednoho dne se mi povede dostat se do americké ligy."

Pro oživení americké ligy je velice důležité, aby i nadále přitahovala velké hvězdy. Nakonec se snad podaří, aby i z ní vzešly velká fotbalová jména. To ale bude potřebovat zrealizovat fungující náborový program pro mládež a děti.

Fotbal je teď v USA na výslunní a to i díky úspěchům během Poháru Konfederace, který proběhl v červnu v JAR a kde Američané porazili Španělsko a drželi krok s Brazilií. Dokonce i nedávný incident mezi Beckhamem a fanoušky je povzbuzující. To dokazuje, že se fanoušci zajímají o fotbal.

Manžel členky hudební skupiny Spice Girls to rozjíždí na více frontách. Hraje v M.L.S. za Galaxy, v italské lize za A.C. Milán a v anglické reprezentaci.

Na americkou ligu pomýšlí i Pavel Nedvěd, který by si po ukončení kariéry v evropské lize mohl svůj fotbalový život ještě prodloužit.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy