Vídeň/Praha - Jiná země? Na tom nesejde, za úspěchem vede stejná cesta, řekl si zřejmě trenér Karel Brückner na začátku kariéry u fotbalové reprezentace Rakouska.
Kdo z českých fanoušků sledoval senzační kvalifikační výhru Rakušanů proti Francii, musel se jen pousmát, s jakou precizností dokázal ostřílený kouč vtisknout svůj rukopis, tak dobře známý v Česku i u našich sousedů.
Alfa a omega úspěchu? Vysoký útočník.
V Česku už lezla fanouškům nakopávaná na dvoumetrového forvarda Jana Kollera na nervy.
Čtěte také:
Brücknerománie je zpět: Žádný penzista, už zase hrdina
Brückner: Výhra nad Francií? Jsou to jen tři body
Brückner si však v Salcburku vyhlédl do svého systému kopii originálu v podobě Marca Janka, jenž má bez čtyř centimetrů rovněž dva metry. A hned s tímto tahem slavil úspěch.
Běžela osmá minuta zápasu proti Francii na stadionu Ernsta Happela. Dlouhý pas z přímého kopu míří na urostlého Janka, jenž se naklání a svými kilogramy nemilosrdně přetlačuje nebohého zadáka Mexese. Pak už jen stačí lehké usměrnění míče k brance a je z toho vedoucí gól.
Kolikrát jen čeští příznivci viděli podobný scénář v české reprezentaci, kdy byl v hlavní roli Jan Koller.
I druhý gól do francouzské sítě jakoby vypadl z dílny české reprezentace Brücknerovské éry.
Čtěte více: Brückner šokoval svět. Rakousko - Francie 3:1
Opět dlouhý nákop z přímého kopu. Janko tentokrát naskakuje naprázdno, jenže padá k zemi, čímž i tak způsobuje chaos v obraně soupeře a odražený míč uklízí za záda francouzského gólmana Aufhauser .
Ale nejsou to zdaleka jen góly, co spojuje obě reprezentační angažmá českého stratéga. I v systému hry, jakým takřka bezejmenní Rakušané vyzráli na velkého favorita, se daly najít nepřehlédnutelné paralely.
Poctivá obranná činnost celého mužstva, hra na rychlé protiútoky, skvělý výkon brankáře... To jsou atributy, které dovedly k sobotní historické výhře Rakušany, ale i Česko například ke kvalifikační výhře na půdě favorizovaného Německa (3:0) či k cenné remíze v Nizozemsku (1:1), které nastoupilo s hvězdami Van Nistelrooyem, Seedorfem, Davidsem atd.
Brückner samozřejmě nemá v novém angažmá k dispozici hvězdy kalibru Nedvěda, Poborského či Rosického, a tak svému novému mužstvu pochopitelně neordinuje ofenzivní taktiku, s níž oslnil na Euru 2004, ale spíše opatrnější styl, který praktikoval v Česku v "ponedvědovské" éře.
Ani v Rakousku nepouští po velkých vítězstvích do médií velká slova, a na tiskové konferenci po sobotní výhře jen skromně řekl, že navázal na práci předchůdce Hickersbergera. Ale nejspíš to tak vůbec není.
"Když jsme se dostali do vedení, hráli jsme mnohem chytřeji než dříve. Už jsme nemysleli jen na útok. Nyní bráníme mnohem hlouběji a nedáváme soupeři prostor pro hru. Tím můžeme i silnější tým rozhodit, což se stalo proti Francouzům," přiznal kapitán rakouské reprezentace Andreas Ivanschitz.
Brückner však už před svojí kvalifikační premiérou dal jasně znát, že své praktiky, dobře známé z působení v Česku, nehodlá v jiné zemi měnit.
Na tiskové konferenci třeba nehodlal polemizovat s novináři o své nominaci.
"Jsem tady od toho, abych vás o nominaci informoval, ne abych o ni diskutoval. To nejde," řekl před přípravným duelem v Itálii, který skončil rovněž senzačně - remízou 2:2.
Podobně úsečně a s nechutí odpovídal i českým žurnalistům na klasické otázky - proč je nominován ten a zase není onen.
Olomoucký kouč i v zemi pod Alpami zvolil k přípravě zapadlý kus země, daleko od záře reflektorů.
Zatímco třeba s českými fotbalisty se v přípravě na Euro uklidil do zapadlého Seefeldu, s Rakušany se před duelem s Francií "schoval" do vesnice Lindabrunn.
A svoji typickou reakci český trenér předvedl i po sobotním vítězství. Když se jej novináři zeptali na druhé z kvalifikačních dvojutkání, středeční duel s Litvou, odpověděl:
"Doteď jsem myslel jen na Francii. Až nyní přijde na řadu Litva." Podobně reagoval i na Euru po souboji s Portugalskem a před klíčovým duelem s Tureckem.
Video: Jak Rakušané porazili Francii