Brückner šokoval svět. Rakousko - Francie 3:1

6. 9. 2008 22:40
Rakousko - Francie 3:1 (2:0)
Radost rakouských fotbalistů z gólu do sítě Francie
Radost rakouských fotbalistů z gólu do sítě Francie | Foto: Reuters

Vídeň - Senzace je na světě. Fotbalisté Rakouska, které v bojích o mistrovství světa vede trenér Karel Brückner, porazili na úvod kvalifikace favorizované Francouze 3:1.

Na vídeňském stadionu se v sobotu odehrálo představení, nad nímž i tamní fanoušci nevěřícně kroutili hlavami. Kdo čekal, že vicemistři světa odjedou bez bodu?

Asi málokdo. Před zápasem hovořil bývalý kouč české reprezentace o tom, že jeho nový tým nesmí dělat zbytečné chyby. Potom má prý šanci uspět. Jeho slova se ukázala být už poněkolikáté prorocká.

Čtěte o dalších zápasech:
Slováky zachránil Hamšík, Poláci na úvod zaváhali
Skotové neuspěli, Anglie dala Andoře jen dva góly

Rakušané se radovali poprvé už v osmé minutě. Po nepřehledné situaci ve vápně si centr za záda vlastního brankáře srazil Mexes. Gól byl nakonec přiznán Jankovi, vysokému útočníkovi Salzburgu, jenž v reprezentaci plní roli "Kollera".

Jaktože hosté inkasovali tak brzy?

Francouzský výběr do města na Dunaji nepřijel v optimální formě, také on byl z červnového evropského šampionátu vyřazen ve skupině. Na trenéra Domenecha i celý tým byl proto ze strany médií i příznivců vyvíjen ohromný tlak.

Tlak Francie přinesl jediný gól

Naopak Brückner mohl jen překvapit. A dařilo se mu to na výbornou. Během prvního poločasu jako obvykle moc neposeděl. Často vybíhal z lavičky, koordinoval hru Rakušanů a neustále se mu na hře jeho svěřenců něco nelíbilo.

Správně tušil, že "galský kohout" je k poražení. Další branka domácích přišla opět po standardní situaci, kdy kapitán Ivanschitz posunul balon k Aufhauserovi a najednou to bylo před koncem prvního poločasu již 2:0!

Po přestávce se Francie dostala poprvé do delšího tlaku. A ten stál za to.

Na branku se řítil jeden útok za druhým. Jedna šance střídala druhou. Ale dlouho se ukazatel skóre neměnil. Proč? Zvláště na trápícím se Henrym bylo vidět, že sezona ve Španělsku se teprve rozbíhá.

Hosté se nakonec dočkali. Gólman Manninger přece jen inkasoval, když jej po hodině hry překonal Govou.

O chvíli později Manninger předvedl, že často sleduje Petra Čecha, nebo, chcete-li, Gianluigi Buffona. Špičkami prstů excelentně vytěsnil pokus Toulalana mimo tři tyče a zachránil domácí od jistého vyrovnání.

Místo toho, aby znervózněli Rakušané, nastal úplný opak. Mělo se na stadionu Ernsta Happela odehrávat drama, ale po několika náznacích hosté odpadli. A inkasovali ještě jednou, když z penalty skóroval Ivanschitz.

Pro Francii a mnohé fanoušky neuvěřitelný výsledek vydržel až do konce utkání. Rakousko vstoupilo do kvalifikace senzačním způsobem a příznivci to dokázali ocenit. Tribunami vyprodané vídeňské arény mnohokrát zaduněl pokřik "Karel Brückner".

Brückner před premiérou: Rakušané ho mají za krále
Brückner zůstal mladý. Ale Euro obrečel, než zapomněl

Olomoucký stratég má šanci dokonat úspěch ve středu. Nyní sedmé skupině vládne hodně nečekané dvojice. První je Litva, která si poradila s Rumunskem 3:0, druhé je Rakousko. Duel těchto dvou výběrů je na programu už ve středu.