Jarolím se penalt bál, ale Vlčkovi věřil

Václav Rojík
9. 8. 2007 3:00
Trenér Slavie věřil v gól do poslední minuty
Trenér Slavie - Karel Jarolím - prožil během zápasu nelehké chvíle, po výsledku penalt si mohl oddychnout. Slavia : Žilina - 4:3 | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Za žádnou cenu nechtěl trenér fotbalistů Slavie Karel Jarolím, aby se o postupu do 3. předkola Ligy mistrů rozhodovalo v penaltách. Nakonec jeho týmu pomohl právě rozstřel k dalšímu krůčku za postupem do Ligy mistrů.

Slavia vyhrála po bezbrankovém stavu po prodloužení 4:3 na pokutové kopy. "Z penalt jsem měl stažený zadek," přiznal po utkání Jarolím. Jeho svěřenci totiž měli v tréninku úspěšnost penalt zhruba padesátiprocentní.

Slavia má postup, ale odveta byla asi složitější, než se očekávalo...
Přivezli jsme si ošidný výsledek 0:0, bylo nám jasné, že nám nezbývá než vyhrát. Měli jsme dost šancí, ale skórovat se nám bohužel nepodařilo. Při penaltách je to hodně o psychice. Jsem rád, že se nám to podařilo. Musím poděkovat fanouškům, kteří nás výborně povzbuzovali.

Nakonec rozhodl v rozstřelu kapitán Vlček, který nepatří k vyhlášeným exekutorům. Věřil jste mu na penaltu?
Kdyby člověk nevěřil, bylo by to špatné. Ale věřil jsem i ostatním klukům. Nakonec se to povedlo.

Když nedal první penaltu Volešák, jak vám bylo?
Samozřejmě člověka napadají různé myšlenky. Naštěstí Žilina taky nedala a bylo srovnáno.

Považujete tenhle pohárový zápas za svůj vůbec nejtěžší?
Určitě ten zápas patřil mezi nejtěžší. Ale už se nám tady podařilo vyřadit Osijek, i když jsme u nich prohráli 0:2. Tady to zase bylo až na penalty. Těžko porovnávat.

Prý jste dal před rozstřelem gólmanovi Vaniakovi na poslední chvíli nějakou radu, prozradíte co to bylo?
No poruším tedy svá pravidla. Řekl jsem mu, aby nečekal do poslední chvíle na čáře. Pro střelce je to nepříjemné, když je tam pohyb dopředu.

Šmicrova karta být neměla

Váš tým doslova vlétl do druhé půle. Co se dělo o přestávce v kabině? Proběhla tam nějaká bouře?
Nebyla bouře. Něco jsme si řekli. Ale zase jsme nechtěli hrát bezhlavě dopředu. Měli jsme pořád dost šancí. Standa Vlček měl v první i ve druhé půli šanci dát gól, ale nedal.

Proti Ajaxu budete postrádat Vladimíra Šmicra kvůli druhé žluté kartě, která byla poměrně přísná. Co jste na to jeho druhé napomenutí říkal?
Myslím, že hrál balon. Ta karta být neměla. Třeba nám proti Ajaxu zase tolik chybět nebude. Ale zkrátka taková je situace, to neovlivním.

Benjamin Vomáčka (MSK Žilina) přestřeluje bránu a Slavia se může radovat z vítězství 4:3 na penalty a postupu do dalšího kola. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Šmicer nakonec opět nedohrál do konce zápasu. Co bylo důvodem?
Chytaly ho křeče, raději jsem ho vystřídal.

Nemrzelo vás později, že ho nemáte k dispozici na penalty?
Je škoda, když na penalty chybí hráč s takovými zkušenostmi. Ale jak říkám, braly ho křeče, stejně by nám asi nepomohl.

Co jste cítil, když se blížil penaltový rozstřel?
Zkoušeli jsme penalty ještě dopoledne a úspěšnost byla tak padesátiprocentní. Do poslední chvíle jsem věřil, že ten gól dáme ze hry. Z penalt jsem měl stažený zadek.

Vyhýbali se hráči tomu jít na penaltu, nebo se vám naopak sami hlásili?
Docela to šlo. Nikdo se tomu nevyhýbal.

Jaké vidíte šance Slavie proti Ajaxu? Sledoval jste ho v přípravě?
Šance jsou vyrovnané. Ajax jsem nijak nesledoval, nechtěl jsem to pokoušet. Viděl jsem jenom zápas s Arsenalem (na přípravném turnaji v Amsterdamu - pozn. aut.).