Japonci přemohli ´nezkrotitelné´ kamerunské lvy

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
14. 6. 2010 17:58
Ve vedení skupiny E zůstává Holandsko

Bloemfontein - Jediná proměněná příležitost a špetka štěstí pomohly v pondělí týmu Japonska na mistrovství světa ve fotbale k prvním třem bodům.

Potřetí v historii se jim totiž podařilo porazit Kamerun a sice nejtěsnejším rozdílem 1:0, když jedinou branku zápasu vstřelil Keisuke Honda.

Kamerunu nepomohl ani dobrý výkon ve druhém poločase, ani převaha ve většině statistik. Naopak Afričané měli i trochu smůly, když pět minut před koncem trefil Mbia jen břevno.

Konečně padaly góly. Němci si smlsli na Austrálii
Nudu rozetla smůla. Dánové padli kvůli vlastnímu gólu
Jabulani nepomohl, na MS padá nejméně branek v historii
Gólman blbec, nebo míč blbec? A záchrana čtyřicátníkem?

Zápas začal tak, jako většina dosud odehraných utkání letošního šampionátu: tedy fotbalovou nudou, kterou místy narušily minely brankářů, v nichž "exceloval" především Japonec Kawašima.

Z nich ovšem gól nepadl. Trochu překvapivě totiž první brankovou akci založili Japonci, když ve 39. minutě Matsui z pravé strany nacentroval míč na zadní tyč, kde číhal Keisuke Honda, a opora CSKA se v jediné pořádné šanci první půle hlavou nemýlila.

Druhý poločas odstartoval o poznání zajímavěji. Již v 48. minutě totiž Samuel Eto´o obešel tři japonské bránící hráče v rohu hřiště a nahrál před branku, odkud ovšem Choupo-Moting trestuhodně minul.

Kamerun v tlaku pokračoval a Japonci se jen zřídkakdy dostávali na polovinu soupeře. Jenže ze strany "Nezkrotných lvů" šlo spíš o tlak platonický, neboť kloudných střel bylo jako šafránu a navíc jich s přibývajícím časem bylo čím dál méně.

Naopak deset minut před koncem měli dobrou příležitost zvýšit na 2:0 Japonci, ovšem střela Hasebeho z dálky skončila jen na tyči a dorážka Hondy byla z ofsajdového postavení.

Do finálního tlaku se Kamerun vrátil čtyři minuty před koncem, kdy z dobrých třiceti metrů pálil v podstatě z kroku Mbia, avšak jeho projektil skončil jen na břevně Kawašimovy brány.

Stejní hráči figurovali i v poslední velké šanci zápasu, ale i dvě minuty před koncem nastavení triumfoval japonský gólman, který reflexivně vyrazil střelu Mbii z bezprostřední blízkosti.

Japonci tak uhájili nejtěsnější vedení a díky Keisuke Hondovi se posunuli na druhé místo tabulky skupiny E za Nizozemí, Kamerunci a Dánové zůstávají bez bodu.

MS ve fotbale - základní skupina E:

Japonsko - Kamerun 1:0 (1:0)
Branka: 39. Honda. Rozhodčí: Benquerency - Cardinal, Miranda (všichni Portug.). ŽK: Abe - N'Koulou. Diváci: 30.620.
Japonsko: Kawašima - Komano, Nakazawa, Tulio, Nagatomo - Abe, Endo, Honda, Hasebe (88. Inamoto), Macui (69. Okazaki) - Okubo (81. Jano). Trenér: Okada.
Kamerun: Souleymanou - Assou-Ekotto, Bassong, N'Koulou, Mbia - Makoun (75. Geremi), Eyong, Matip (63. Emana), Webo - Eto'o, Choupo-Moting (75. Idrissou). Trenér: Le Guen.