Jak na Německo? Brückner nepřekvapí

Václav Rojík
15. 3. 2007 0:00
Analýza - Jak postavit tým proti Německu? Kdo nastoupí v základní sestavě? Jedenáctka českých fotbalistů v utkání roku bude zřejmě bez překvapení. Uvnitř: ANKETA
Jan Koller se raduje z vyrovnávacího gólu v utkání kvalifikace ME 2008 s Irskem.
Jan Koller se raduje z vyrovnávacího gólu v utkání kvalifikace ME 2008 s Irskem. | Foto: Reuters

K zápasu o vedení v kvalifikační skupině D o postup na Euro 2008 povolal reprezentační kouč téměř totožná jména, jako na přípravný duel proti Belgii.

Vzhledem k vítězství Česka v Bruselu a výkonu, jež si trenér pochvaloval, se dá předpokládat, že i základní jedenáctka může být velmi podobná.

"Základní sestava se dá vyčíst, je to poměrně transparentní," pronesl Brückner po zveřejnění nominace na dvojutkání s Německem a Kyprem. Z jeho věty lze jednoznačně vydedukovat, že žádná revoluce se konat nebude.

  • tabulka kvalifikační skupiny D ZDE
  • BettingCentrum.cz
    Rady a tipy pro sázkaře

Tentokrát ani solidní výkony v klubech nevynesly reprezentační pozvánku bývalým Brücknerovým oblíbencům Marku Heinzovi a Jiřímu Štajnerovi. Trochu překvapivě se nedostalo ani na záložníka lepšícího se Hamburku Davida Jarolíma.

Již tradičně se reprezentační akce nezúčastní Jiří Jarošík, naopak poprvé dorazí na sraz před kvalifikačním zápasem liberecký Daniel Pudil. Opomenuti zůstali i nováčci italské ligy Tomášové Zápotočný a Sivok.

Koho si z nominované dvacítky hráčů vybere trenér do základní jedenáctky?

BRANKÁŘ

Tak tady není co řešit. Petr Čech, možná nejlepší gólman světa, je po vážném zranění hlavy zpět ve staré formě. Jen náhlé zdravotní problémy by jej mohly připravit o místo mezi tyčemi.

OBRANA

Donedávna bývalo složení reprezentační obranné čtveřice neměnné a jakýkoliv zásah do ní byl pro trenéra těžko představitelný. V poslední době se však mnohé změnilo.

Marek Jankulovski a Tomáš Ujfaluši zdraví české fandy po vítězsvtí v Bratislavě.
Marek Jankulovski a Tomáš Ujfaluši zdraví české fandy po vítězsvtí v Bratislavě. | Foto: Reuters

Tomáš Ujfaluši se od zářijového kvalifikačního duelu proti Walesu z pozice stopera přesunul na pravý kraj obrany, kde nastupuje i v italské Fiorentině, a tato změna mu šla náramně k duhu. K bezchybné hře dozadu přidával vydatnou podporu útoku, často se vysouval po křídle, vládl ve vzduchu.

Proti Německu bude čelit hlavní síle soupeře - ose Bayernu Mnichov na levé straně - Podolski, Schweinsteiger, Lahm.

Z pravé strany tak Ujfaluši vytlačil Zdeňka Grygeru, jenž pro změnu hrává v Ajaxu ve stoperské dvojici s Jaapem Stamem. Nutno dodat, že Ujfaluši působil v kvalifikaci na kraji defenzivy lépe než jeho předchůdce Grygera.

Tomu je spíše vlastní prostor ve středu obrany, jenže citlivé místo každého mužstva má pro základní sestavu více kandidátů.

V kvalifikaci na ME 2008 i v přípravě zatím dostávala důvěru dvojice David Rozehnal, Martin Jiránek. Byť ne vždy fungovala jejich spolupráce bez problémů.

Hned v prvním kvalifikačním utkání proti Walesu Jiránek často nestačil liverpoolskému rychlíkovi Bellamymu. Střed obrany "hořel" i v přípravě proti Dánsku.

Výbornou premiéru a možná pohříchu i derniéru zažil na místě stopera na MS proti Itálii spoluhráč Jiránka ze Spartaku Moskva Radoslav Kováč. Místo něho nastoupil proti Walesu překvapivě právě Jiránek.

Kouč zdůvodnil svůj tah jednoduše: "Musel jsem reagovat na situaci u hráčů v klubu. Kováč nastupoval v posledních zápasech v lize v záloze."

Blonďatému univerzálovi tak zřejmě nepomůže ani fakt, že v přípravě na  ruskou ligu nastoupoval za Spartak právě coby dirigent obranné čtveřice. Pro Jiránka hovoří i možnost alternace s Ujfalušim na pravé straně, respektive na stoperu v průběhu zápasu.

Ne, ne konzervativní Brückner se do experimentů pouští zřídka, o to méně to lze očekávat v nejprestižnějším utkání roku. Před Čechem bude stát duo Jiránek, Rozehnal. Grygera s Kováčem začnou zápas na lavičce.

O levé straně není třeba mnoho diskutovat. Tam vládne opora zadních řad AC Milán Marek Jankulovski. V podstatě o něm lze říct totéž co o Ujfalušim na druhé straně. Odvádí výbornou defenzivní práci, nebojí se ofenzivních výletů, zásobuje centrovanými míči útočníky a rád prověří gólmana jedovatou střelou z dálky.

ZÁLOHA

Zde je v podstatě jediný otazník. Dřívější dilema, zda postavit na post defenzivního záložníka Tomáš Galáska nebo Jana Poláka, je více méně vyřešeno.

Galáskovi je v reprezentaci často vytýkána pomalost a nízká kreativita ve hře dopředu. V Norimberku je však nepostradatelným článkem mužstva. Jako rozrážeč útoků soupeře je stále velmi spolehlivý. O německých hráčích má navíc dokonalý přehled.

Jan Polák má ve stejném klubu ofenzivnější úkoly a v poslední době je plní i v reprezentaci. Vydařil se mu zejména zápas proti Slovensku. V klubu se z lavičky náhradníků na jaře dostal do základní sestavy a herní sebevědomí mu stoupá.

V přípravě v Belgii nastoupil na levé straně zálohy, kde by se mohl objevit i proti Němcům. Tvůrcem hry ve středu pole bude bezpochyby jedna z největších hvězd mužstva Tomáš Rosický.

Na zbývající místo v záložní formaci mají šanci Jaroslav Plašil a Libor Sionko.

Sionko předvedl na podzim proti Walesu a zejména proti Slovensku možná jeden z nejlepších individuálních reprezentačních výkonů českých hráčů v poslední době.

Dříve podceňovaný hráč najednou s chladnou hlavou zakončoval či hledal lépe postavené spoluhráče a svojí rychlostí a nasazením strhával celý tým. Jenže kumulující se zranění mu znemožnila kvalifikační start v Irsku a v přípravě proti Dánsku. A hlavně přišel o místo v sestavě Glasgow Rangers. Ve víkendovém derby s Celtikem se nevešel ani na lavičku náhradníků.

Ani Jaroslav Plašil nenastupuje v Monaku do utkání od prvních minut. Navíc v národním týmu sice většinou operuje na velkém prostoru a naběhá spoustu kilometrů, ale málokdy je výrazněji efektivní. Zřídka překročí hranici lepšího průměru, narozdíl od Sionka, jenž v podstatě zařídil obě důležité podzimní výhry proti Walesu a Slovensku.

Jak známo, pokud trenér Brückner jednou někomu věří, není pro něho dočasné vypadnutí hráče z klubové jedenáctky až takovým problémem. Sionko koučovi důvěru na podzim vrchovatě splatil.

"I s tímhle handicapem jej nemůžeme opomíjet. Je to typ záložníka, kterého potřebujeme," prohlásil o Sionkovi po odtajnění nominace trenér.

O něco pravděpodobnější tak bude zřejmě varianta záložní řady se Sionkem (Sionko, Rosický, Galásek, Polák), než s Plašilem (Polák, Rosický, Galásek, Plašil)

ÚTOK

Ani zde není příliš o čem spekulovat. Jan Koller s Milanem Barošem jsou zdraví a opět ve svých klubech střílí góly, byť zejména druhému jmenovanému k absolutní pohodě v novém mužstvu ještě něco chybí.

V novém působišti, vídeňské Austrii, se trefil už i David Lafata. Marek Kulič si v Belgii připsal první letošní reprezentační trefu. Oba již prokázali, že roli střídajících "žolíků" dokáží splnit a z reprezentačního utkání se jim kolena nerozklepou, byť z nich nemají tolik zkušeností.

Jak na Němce na ME 2004?

Jistě si na ten slavný zápas pamatujete. Česká reprezentace v podstatě s náhradníky vyřadila na Euru 2004 Německo, jednoho z favoritů šampionátu. Fotbalová velmoc se po porážce 1:2  s turnajem rozloučila. Českému týmu už přitom v zápase o nic nešlo, postup měl jistý.

Jak se tehdy lišila základní sestava národního týmu od té předpokládané, která zřejmě nastoupí 28. března v kvalifikaci proti Německu?

Sestava ČR, ME 2004: Blažek - Jiránek, Bolf, Rozehnal, Mareš - Plašil, Galásek, Týce, Vachoušek  - Heinz, Lokvenc

Předpokládaná sestava ČR na 28. 3. 2007: Čech - Ujfaluši, Jiránek, Rozehnal, Jankulovski - Sionko, Rosický, Galásek, Polák - Koller, Baroš

 

Právě se děje

Další zprávy