Itálie chce napravit fotbal i bez Eura

Reuters, SportPlus
19. 4. 2007 9:44
Řím -  Itálie pláče nad rozbitým fotbalovým džbánem. Lituje, že ji chaos, jenž zavládnul v poslední době v místním fotbale, vzal pořadatelství Eura 2012.
Šéfové polského a ukrajinského fotbalu Michal Listkiewicz a Grigorij Surkis pózují s trofejí UEFA poté, co jejich země byly vybrány jako pořadatelé Eura 2012.
Šéfové polského a ukrajinského fotbalu Michal Listkiewicz a Grigorij Surkis pózují s trofejí UEFA poté, co jejich země byly vybrány jako pořadatelé Eura 2012. | Foto: Reuters

POŘADATELÉ EURA OD ROKU 1960

2012 Polsko a Ukrajina

2008 Rakousko a Švýcarsko

2004 Portugalsko

2000 Belgie a Nizozemí

1996 Anglie

1992 Švédsko

1988 Západní Německo

1984 Francie

1980 Itálie

1976 Jugoslávie

1972 Belgie

1968 Itálie

1964 Španělsko

1960 Francie

Posledních 12 měsíců bylo asi nejbouřlivějších, jaké italský fotbal pamatuje: loňskou úplatkářskou aférou v Sérii A počínaje, únorovou smrtí policisty při řádění fanoušků před sicilským derby Catania vs. Palermo konče.

Obrázek fotbalové Itálie byl ještě více poskvrněn tento měsíc, když policie zbila obušky fanoušky Machesteru United  během utkání Ligy mistrů  proti AS Řím.

Platini nám dá Euro 2012

Velká fotbalová tradice, světově proslulé stadiony a skvělé výsledky při organizování sportovních událostí jako třeba MS 1990 nicméně činily z Itálie papírového favorita.

Palcový titulek na přední straně středečního vydání La Gazzetta dello Sport vystihovala italskou sebedůvěru v úspěch: "Platini nám dá Euro 2012".

Místo toho předseda UEFA oznámil jako vítěze Polsko a Ukrajinu. Přitom i tyto země mají své problémy. Polsko zažilo podobně jako Itálie skandál s ovlivňováním zápasů, Ukrajina se potýká nejen se sportovními, ale i politickými a společenskými problémy.

Italové navíc přijali "protichuligánský" zákon, slíbili vycvičit dozorce na stadionech, renovovat několik svých slavných  fotbalových stánků včetně milánského San Sira a římského Olympijského stadionu a postavit tři zcela nová hřiště v Turíně, Neapoli a Palermu. Po neúspěšné kandidatuře má šanci na realizaci pouze nové Delle Alpi v Turíně.

Šéf italské fotbalové federace Giancarlo Abete se domnívá, že rozhodnutí dát Euro 2012 Polsku a Ukrajině bylo politicky motivováno: "Východní Evropa ještě nikdy evropský šampionát nepořádala. To bylo to, co rozhodlo."

Švýcarský ministr obrany a sportu Samuel Schmid na tiskové konferenci o bezpečnosti během Euro 2008.
Švýcarský ministr obrany a sportu Samuel Schmid na tiskové konferenci o bezpečnosti během Euro 2008. | Foto: Reuters
 Problémy měly všechny kandidátské země
UEFA měla těžkou volbu. Ať by vybrala jakéhokoliv pořadatele, vždy by musela nad nějakými prohřešky přimhouřit oči.

Podobně hodnotila volbu výkonného výboru také italská ministryně sportu Giovanna Melandriová:  "UEFA učinila politickou a sportovní volbu, dala šanci dvěma zemím, které teprve nedávno vstoupili do evropské fotbalové rodiny."

Můžeme si za to sami

Ostatní představitelé italské kandidatury nicméně uznávají, že na italský neúspěch  měl vliv především chaos na domácí fotbalové scéně.

Když UEFA v Cardiffu oznámila jako vítězné kandidáty Polsko a Ukrajinu, reagoval předseda italské fotbalové ligy, Antonio Matarrese pro italskou televizi La7 slovy: "Nepřekvapujeme mě, že k tomu došlo. Vzpamatováváme se z jedné z největších tragédií v historii italského fotbalu."  Na mysli měl smrt policisty Filippa Racitiho před catanským stadionem Massimino.

"Skutečnost, že jsme přišli o pořadatelství, není katastrofa, musíme nicméně provést inventuru a začít reorganizovat," dodává Matarrese.

Podobně sebekriticky hodnotil neúspěch také Gigi Riva, někdejší italský útočník, nyní týmový manažer Azzuri: "Došlo u nás k několika situacím, které byly ostudou pro celý světový fotbal. Naše loňské vítězství na mistrovství světa pomohlo věci uklidnit, nakonec to však nestačilo," dodal.

Reformy budou i bez Eura. Ale kdy?

Ministryně sportu neskrývala zklamání z neúspěchu: "Samozřejmě, že jsem zklamaná. Stále věřím, že projekt který jsme v nabídce předložili, byl dobrý. Nyní  však musíme pogratulovat vítězům a soustředit se na svůj vlastní program reforem a přestavění italského fotbalu."

Ministryně sportu ujistila, že plány vlády na reformu italské kopané se uskuteční i přes neúspěšnou kandidaturu.

Italové věřili, že Platini přidělí Euro jim. Ten však právě tahá z obálky cedulku s Polskem a Ukrajinou.
Italové věřili, že Platini přidělí Euro jim. Ten však právě tahá z obálky cedulku s Polskem a Ukrajinou. | Foto: Reuters

Vláda to s očištěním zdejší národní hry myslí zřejmě opravdu vážně. "Vláda vždycky říkala, že ať už uspějeme v pořadatelství Eura 2012, nebo ne, nezměníme náš záměr reformovat fotbal ani o centimetr," prohlásila odhodlaně ministryně.

Nastínila i nápady, kterak znovu zavést do hry pořádek:  "Domnívám se, že musíme změnit existující model veřejného vlastnictví stadionů, který nefunguje, a změnit ho na soukromé vlastnictví. Realizace plánu proti násilnostem, k němuž byl tento měsíc přijat zákon, brzy přejde do své druhé fáze. Ta spočívá ve vycvičení dozorců, kteří by měli zajistit bezpečnost na stadionech."

Také manažer italského národního týmu Gigi Riva se nechal slyšet, že je nyní čas dívat se dopředu: "Udělali jsme vše, co jsme mohli. Zhotovili jsme dobrou prezentaci, měli jsme to dobře zorganizované. V Itálie nicméně máme mnoho důležitějších výzev ke zdolání než pořádání Eura 2012. Soustřeďme se proto na ně."

Neúspěch země v boji o evropský šampionát 2012 nicméně odsouvá změny, zejména ty strukturální, na neurčito. V případě úspěchu by  vláda, fotbalová federace i kluby měly jasně dané konečné termíny.

Takto je harmonogram ve hvězdách. Itálii i Evropě nezbývá než doufat, že místní fotbalové reformy se neodloží k ledu podobně jako projekty nových stadionů v Neapoli a Palermu.

 

Právě se děje

Další zprávy