30. 4. 2008 23:10
Chelsea - Liverpool 3:2 po prodloužení
Didier Drobga slaví svůj první gól do sítě Liverpoolu.
Didier Drobga slaví svůj první gól do sítě Liverpoolu. | Foto: Reuters

Londýn - Na třetí pokus se podařilo fotbalistům londýnské Chelsea vyřadit v semifinále Ligy mistrů Liverpool a radují se z premiérového postupu do finále Champions League v historii klubu.

O vítězi souboje rozhodlo stejně jako v loňském roce až prodloužení, na pokutové kopy však tentokrát nedošlo a po brankách Lamparda a Drogby se domácí radovali již po odehraných stodvaceti minutách.

Liverpoolu nepomohla ani hrubá chyba českého reprezentačního brankáře Petra Čecha, po níž stihl Babel už jen upravit na konečných 3:2 pro domácí.

Fotbalisté Chelsea si z prvního duelu na Anfield Road přivezli nadějný výsledek 1:1 a k postupu jim stačila i bezbranková remíza, přesto to byli spíše oni, kdo se v úvodu utkání tlačil do útoku.

První vážnější příležitost se „Blues" naskytla v páté minutě, když ze střední vzdálenosti pálil Didier Drogba. Liverpoolský gólman Pepe Reina střelu vyrazil na rohový kop a po něm ještě nebezpečně vystřelil Essien. Jeho pokus však mezi tři tyče nemířil.

Hosté poprvé zahrozili v desáté minutě zápasu. Steven Gerrard vysunul Torrese, proti tomu ovšem pohotově vyběhl brankář Petr Čech a šanci mu zmařil.

O chvilku později se Liverpoolu naskytla možnost zajímavé standardní situace, když Carvalho fauloval v hlavičkovém souboji Torrese. Riise však z nadějné pozice pálil pouze do dobře postavené zdi.

Za pár minut se jiskřilo zase na druhé straně hřiště. Po Lampardově uvolnění mířil z levé strany na branku „Reds" znovu Drogba a o pár decimetrů minul tyč Reinovy branky.

Mezitím se zranil slovenský obránce Liverpoolu Martin Škrtel, kterému nepomohlo ani ošetření, a ve 22. minutě musel své místo na trávníku přepustit Hyypiämu.

Úřadoval Drogba

První branku viděli diváci na Stamford Bridge deset minut před koncem první půle. Na hranici ofsajdu převzal míč Kalou a vystřelil na Reinu. Španělský brankář míč pouze vyrazil k nabíhajícímu Drogbovi, který se příliš nerozpakoval a vrátil mu ho kolem bližší tyče do brány. Chelsea vedla 1:0 a v tuto chvíli postupovala.

Šanci zvýšit skóre měl ještě před odchodem do kabin Ballack, jeho rána z přímého kopu však branku minula a trefila pouze tyč držící brankovou konstrukci.

Do druhého poločasu vyběhli s větší aktivitou hráči Liverpoolu, kteří se hnali za vyrovnáním. Blízko mu byl Kuyt, ale závaru před Čechovou brankou nevyužil a obrana Chelsea míč včas odkopla.

Překonat českého reprezentačního gólmana se tak podařilo až nejlepšímu střelci „Reds" Torresovi. Ten si půlhodinu před koncem normální hrací doby pohrál s domácími zadáky a nedal Čechovi šanci.

Liverpoolský Dirk Kuyt letí vzduchem po zákroku Franka Lamparda.
Liverpoolský Dirk Kuyt letí vzduchem po zákroku Franka Lamparda. | Foto: Reuters

Oba týmy pak měly několik příležitostí rozhodnout utkání ve svůj prospěch a postoupit do moskevského finále, žádný z fotbalistů se však již do konce devadesáté minuty neprosadil. Následovalo tedy prodloužení.

Kdo v něm čekal opatrnou kopanou, musel být velmi překvapen. Hned v úvodu nacentroval nebezpečně Gerrard a klíčový gól pro Liverpool měl na hlavě Hyypiä. Míč ale o kousek domácí bránu minul.

A tak udeřilo na druhé straně. Nejdříve Drogbovu šanci zmařil Carragher, pak zase rozhodčí pro ofsajd neuznal branku Essiena. O chvíli později ale odpískal ve prospěch domácích penaltu. Její exekuce se ujal Frank Lampard a s přehledem zavěsil.

V poslední minutě prvního prodloužení se fanoušci „Blues" radovali znovu. Obrana Liverpoolu znovu zaváhala, Anelka přihrál Drogbovi a ten vsítil svůj druhý gól v zápase.

Duel pak ještě zdramatizoval Čech, když ve 117. minutě hrubě podcenil ránu Babela a ze třiceti metrů lacino inkasoval.

Na další branku už se však fotbalisté Liverpoolu nezmohli a do moskevského finále s Manchesterem, které se uskuteční 21. května na stadionu v Lužnikách, postoupili Londýňané.