Praha - Jaké bylo léto roku 2008? Kromě olympiády zahýbaly sportovní scénou také přestupy fotbalových hvězd.
A že jich nebylo málo. Velké věci se děly hlavně v Barceloně a na britských ostrovech. Jako už tradičně většina týmů posilovala. Teprve se ukáže, zda udělaly evropské velkokluby dobře.
Redakce Aktuálně.cz ale už teď vybrala jedenáctku nejvýznamnějších přestupů, které přes léto otřásly fotbalovým trhem. Neopomněli jsme ani nerealizované transfery, jimž vévodil hlavně Andrej Aršavin.
Svůj názor můžete připojit i vy. V anketě u článku nebo v diskusi pod ním.
Hit letního období
1) Ronaldinho (Barcelona - AC Milán)
Byl to trochu očekávaný přestup, který přesto vzbudil pořádný rozruch. V polovině července se rozhodlo o tom, že Ronaldinho skončí v Barceloně a zamíří do AC Milán. Jeho nový zaměstnavatel mu splnil velké přání: Mohl reprezentovat Brazílii na olympiádě. Po zisku bronzu se vrátil do Itálie ve formě a hned v prvním zápase přes porážku sklidil ovace.
Čtěte více: Na San Siru propukl karneval. Dorazil Ronaldinho
2) Deco (Barcelona - Chelsea)
Kdyby z Barcelony neprchl také Ronaldinho, stal by se Deco jasnou jedničkou na seznamu. Vzhledem k ceně, jakou Chelsea za portugalského špílmachra musela vynaložit, není divu. Zhruba deset milionů eur, to je na bohatý celek dotovaný štědrým miliardářem Abramovičem až směšná částka. Zatím se ukazuje, proč jej Scolari chtěl. Deco září a dal již dvě branky.
Čtěte více: Chelsea se raduje: Levný Deco, to je přestup roku
3) Dimitar Berbatov (Tottenham - Manchester United)
Pořád se o mluvilo o tom, že Berbatov z Tottenhamu odejde. Také se vědělo kam. Ale Manchester United nechtěl za bulharského forvarda zaplatit tolik, kolik vedení "Spurs" požadovalo. Třicet milionů liber se jim zdálo hodně, nakonec však na poslední chvíli ustoupili a žádost kouče Fergusona splnili. Na Old Trafford tak bude pobíhat hodně nebezpečná útočná dvojice Rooney - Berbatov.
Čtěte více: Další senzace: Berbatov si vydupal přestup k United
4) Robinho (Real Madrid - Manchester City)
Takový přestup čekal málokdo. Robinho podle nepotvrzených zpráv dokonce plakal, každým coulem chtěl odejít z Realu do Anglie. Madridský velkoklub na jeho hru přistoupil a "našel" mu nové angažmá. K překvapení všech se nejednalo o Chelsea, která o Brazilce měla enormní zájem. "Nový Pelé" přestoupil do Manchesteru City, jejž od neděle vlastní šejci z Emirátů.
Čtěte více: Manchester City vyfoukl Chelsea Robinha. Dal miliardu
5) Daniel Alves (FC Sevilla - Barcelona)
Brazilský obránce je trochu nenápadný, ale Barcelona si ho cení na 30 milionů eur. Tolik za tohoto muže vyplatila Seville, aby jej třeba nezlákala Chelsea. Zatím ale není možné říci, zda udělala dobře. Barcelona hrála tři soutěžní zápasy - dva v předkole Ligy mistrů a jeden v domácí soutěži. Dva prohrála a byl u toho i tento hráč s dvacítkou na zádech.
Čtěte více: Barcelona už posiluje. Ze Sevilly přichází Dani Alves
6) Robbie Keane (Tottenham - Liverpool)
Vypadalo to nejdříve jako naprostý nesmysl, ale stalo se to skutečností. Liverpool využil bláznivé obměny kádru u Tottenhamu a přetáhl do svých řad hvězdného útočníka Robbieho Keana, jenž za "Kohouty" kopal šest let. Na White Hart Lane nedělali irskému reprezentantovi problém. Řekl, že jako malý fandil Liverpoolu a chce hrát Ligu mistrů. První přání je splněno, toho druhého se dočká za několik málo dní.
Čtěte více: Robbie Keane si splnil sen. Oblékne dres Liverpoolu
7) Rafael van der Vaart (Hamburk - Real Madrid)
Měl odejít už v roce 2007, ale zůstal a dovedl Hamburk ke čtvrtému místu. Rafael van der Vaart však v německé Bundeslize dlouho nevydržel. Vloni se o něj bily Chelsea s Interem, letos položil konkrétní nabídku Real Madrid a byl úspěšný. Bude tak členem oranžového "Bílého baletu". Ve španělském velkoklubu dále působí Sneijder, Drenthe, van Nistelrooy či Robben.
Čtěte více: Van der Vaart: Je to sen. Odcházím do Realu Madrid
8) Alexander Hleb (Arsenal - Barcelona)
Fanoušky Arsenalu tato zpráva rozesmutněla. Běloruský rychlík Alexander Hleb zmizel z Anglie do Barcelony. Tedy zarmouceni byli jen někteří, ostatní byli rádi - označovali jej za sobce, který přihrával málokdy a málokomu. Ostatně hráč se vloni nepohodl i s trenérem Wengerem a bylo jasné, že na Emirates Stadium nevydrží. Kromě Španělska měl nabídku také z Interu Milán.
Čtěte více: Další velký přestup. Alexandr Hleb míří do Barcelony
9) Luka Modrič (Dinamo Záhřeb - Tottenham)
Sparta si může oddechnout. Vyzve sice Dinamo Záhřeb, ale to již ve svém kádru postrádá Luku Modriče. Chorvatský supertalent se trochu vymyká letnímu období, jelikož přestoupil do anglického Tottenhamu ještě před koncem sezony. Brzo třiadvacetiletý záložník však oslnil londýnský celek natolik, že za něj neváhal vyplatit 21 milionů eur.
Čtěte více: Fotbalové přestupy v Evropě: Zatím vládne Deco a Modrič
10) Samir Nasri (Olympique Marseille - Arsenal)
Další mladý fotbalista a znovu přestup na britské ostrovy. Francouzský hráč bývá přirovnáván k Zinedinu Zidanovi, a proto není žádné překvapení, že se o něj zajímal Arsene Wenger. Kouč Arsenalu si jej přivedl do týmu a udělal dobře. Nasri už vstřelil v Premier League svůj premiérový gól, když hned v premiéře rozhodl o výhře nad West Bromwichem.
Čtěte více: Arsenal získal vycházející hvězdu Nasriho
11) Roman Pavljučenko (Spartak Moskva - Tottenham)
Původně chtěl Tottenham do útoku Aršavina, nakonec kouč Ramos získal jeho reprezentačního kolegu Romana Pavljučenka. Je to však trochu kontraproduktivní. Z jednoho prostého důvodu: Kanonýra pustil Spartak Moskva až po tom, co se sám nedostal do Ligy mistrů. A vzhledem k tomu, že 26letý forvard nastoupil, nemůže teď bojovat v novém dresu v Poháru UEFA.
Čtěte více: Našel Tottenham spasitele? Přichází Pavljučenko
Fiasko letního období
1) Andrej Aršavin (Zenit Petrohrad)
Jednoznačně zklamání léta. Na Euru sice nastoupil jen do tří zápasů, ale hned oslnil. Vstřelil dvě branky a právě on byl strůjcem postupu do semifinále. Už během šampionátu se začalo řešit ne to, zda přestoupí, ale kam přestoupí. Nejdříve Španělsko, potom Anglie... Nic se nestalo. Asi i proto, že jeho zaměstnavatel chtěl vysoké odstupné (až 30 milionů liber).
Čtěte více: Aršavin je dražší než Rosický. Vytvoří ruský rekord?
2) Cristiano Ronaldo (Manchester United)
Téměř totožný příběh jako u Aršavina. Také Cristiano Ronaldo vyhlašoval, že by rád změnil dres. Dokonce bylo jasné, že chce do Španělska a hodně reálně vypadal jeho transfer do Realu Madrid. Týdny plynuly a na svět vyplouvaly jen další a další spekulace. Portugalský reprezentant nakonec zůstal v Manchesteru. Co rozhodlo? Rozhovor s trenérem Alexem Fergusonem.
Čtěte více: Konec spekulací: Ronaldo zůstane v Manchesteru
3) Frank Lampard (Chelsea)
Znovu neuskutečněný přestup. A nejvíce toho nelituje samotný hráč, ale klub. Inter Milán opravdu hodně toužil po Franku Lampardovi, prezident Moratti sliboval trenéru Mourinhovi, že jej do Itálie zláká. Anglický reprezentant už se pomalu stěhoval, ovšem tentokráte zasáhla Chelsea. Své hvězdy se nehodlala vzdát a prodloužila s ní luxusní kontrakt o pět let.
Čtěte více: Lampard zůstane. Chelsea mu nechá královský plat