Nenávist vůči Poborskému? Kdepak, říká muž, který nezabránil legendárnímu lobu

Stanislav Hrabě
6. 2. 2020 16:44
Narodil se v Angole, po otci je ale napůl Portugalcem. Jméno Héldera Cristóvaa je nyní spjaté se slovenským klubem Dunajská Streda, který jako trenér převzal. Čeští fanoušci si ho ale mohou pamatovat i z mistrovství Evropy v roce 1996 - byl to právě on, kdo se vrhl pod nohy Karlovi Poborskému při legendárním lobu ve čtvrtfinále turnaje.
Helder Cristóvao se vrhl ve čtvrtfinále ME 1996 pod nohy Karla Poborského, ale pozdě. Jednomu z nejslavnějších gólů historie už nezabránil.
Helder Cristóvao se vrhl ve čtvrtfinále ME 1996 pod nohy Karla Poborského, ale pozdě. Jednomu z nejslavnějších gólů historie už nezabránil. | Foto: Aktuálně.cz

V novém klubu jste měsíc. Jak se vám líbí na Slovensku?

Velmi mě to baví. V Dunajské Stredě je extrémně mladý tým, navíc se snažím do klubu přinést nový fotbalový koncept. Chceme víc kontrolovat hru, držet míč, dostávat víc fotbalistů do středu pole. Kluci začínají chápat, co po nich chci, a je pozitivní, že klub mě ve všem podporuje.

Výhradně sázka na mladé fotbalisty je novou strategií Dunajské Stredy. Věkový průměr mužstva je nyní 21,9. Majitel Oszkár Világi se netají tím, že mu jde především o byznys. Jak vám tento směr vyhovuje?

Ano, razantně se tady změnila strategie, mentalita. Majitelé se z Dunajské Stredy snaží udělat větší klub.

Dunajská Streda je sice slovenským klubem, ale v lokalitě, kde má většina obyvatel maďarskou národnost. Jak se v tom orientujete?

Maďarsky neumím. (smích) Komunikujeme v angličtině. Ale chápu složité historické vztahy v regionu, rozumím i fanouškům, když při zápasech skandují. A já jsem uprostřed toho všeho. Beru to tak, že mým úkolem je vést hráče a získávat body v každém zápase.

Pojďme do doby, kdy jste sám hrával. Dokonce jste byl u jednoho z nejslavnějších momentů české historie - legendárního lobu Karla Poborského ve čtvrtfinále mistrovství Evropy 1996. Byl jste to vy, kdo se mu vrhl pod nohy, ale pozdě. Budí vás tento gól ještě stále ze sna?

Ne, naopak. (úsměv) Ale pořád si to velmi dobře pamatuju. Poborský nabíhal z levé strany, skočil jsem mu do rány, ale byl o zlomek vteřiny rychlejší a lobem poslal míč za Baíova záda. Byl to fantastický gól.

Vypadalo to, jako byste ani nepočítal s tím, že by se Poborský dostal do vápna…

Přesně tak, nikdo nečekal, že s balonem projde takovým způsobem. Byl to velký moment nejen pro český fotbal. Velké góly tvoří historii. Vás dostal do semifinále, my jsme vypadli.

Dva roky poté Poborský přestoupil do Benfiky Lisabon, což je váš bývalý klub. Stihl jste s ním o Euru promluvit?

Nestihl, minuli jsme se. Když Karel přišel do Lisabonu, já už byl v Celtě Vigo.

Kde zrovna chytal Petr Kouba…

Hélder Cristóvao v roli trenéra Dunajské Stredy
Hélder Cristóvao v roli trenéra Dunajské Stredy | Foto: archiv

Ano, doteď jsme velmi dobří kamarádi. A Euro jsme samozřejmě několikrát rozebírali.

Máte zprávy, jak Poborského v Benfice přijali?

Portugalci ho uvítali velmi dobře, ani stopa po nějaké nenávisti. Myslím, že v Benfice mohl být Karel spokojený.

Na hřiště jste nastupoval s takovými hráči, jako byli Luís Figo, Fernando Couto, Rui Costa nebo Paolo Sousa. Od roku 2000 Portugalci nechyběli na jediném mistrovství světa ani na mistrovství Evropy… 

Ano, právě naše generace nastartovala moderní, úspěšnou éru Portugalska. Byli jsme na začátku dlouhého tripu, který vyvrcholil vítězstvím na Euru ve Francii v roce 2016. Jsem rád, že jsem mohl s takovými fotbalisty hrát. Z některých už jsou renomovaní trenéři, z jiných fotbaloví manažeři.

S českým fotbalem máte čerstvou zkušenost už jako trenér. A také ne moc příjemnou. Na turnaji Tipsport Malta Cupu prohrála Dunajská Streda se Zbrojovkou Brno i s Mladou Boleslaví 0:5.

České týmy jsou výborně fyzicky připravené, velmi kvalitní. My byli trochu v nevýhodě, protože naše příprava startovala o týden později.

Nejslavnější okamžik Karla Poborského - ve čtvrtfinále ME 1996 posílá do portugalské branky lob, kterým rozhodl o vítězství Česka
Nejslavnější okamžik Karla Poborského - ve čtvrtfinále ME 1996 posílá do portugalské branky lob, kterým rozhodl o vítězství Česka | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 18 minutami

V Česku dnes k 18:00 přibylo přes 6800 případů covidu-19, rekordní je i počet úmrtí

V pondělí přibylo v Česku dalších 89 úmrtí lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší počet zemřelých za den od začátku epidemie. V úterý bylo zatím k 18:00 zaznamenáno dalších 33 mrtvých na celkem 1600. Případů nemoci covid-19 bylo za dnešek k večeru potvrzeno přes 6800, což je nejvyšší nárůst za den k 18:00 za celou dobu epidemie v Česku. Nejvýraznější nárůst je stále na Zlínsku. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Dále zrychluje také nárůst množství lidí, kteří skončili po nákaze koronavirem v nemocnicích. Podle posledních údajů ministerstva za pondělí přibylo 343 hospitalizovaných na celkových 4064, zatímco v předchozích dnech nárůst nepřesáhl tři stovky za den. Ve vážném stavu je 634 hospitalizovaných.

Od 1. března, kdy se objevily v zemi první případy nákazy, bylo zaznamenáno dohromady 188.773 případů covidu-19.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy