Hašek jde po Mokrém a Košťálovi. Chce peníze zpět

Martin Jůzek, Markéta Chaloupská
23. 3. 2010 20:40
Na ztrátu 45 milionů ve fotbale upozornil audit.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Nové vedení Českomoravského fotbalového svazu bude po bývalých vládcích fotbalu, Pavlu Mokrém a Vlastimilovi Košťálovi, vymáhat škodu, kterou způsobili svým nehospodárným přístupem.

Na hýření ve fotbale upozornil audit nového vedení.

Ukázal, jak bývalé vedení svazu zbytečně utratilo nejméně 45 milionů. A to nejen kvůli nevýhodným smlouvám a prodejům, ale také svaz zbytečně utrácel za zahraniční cesty nebo občerstvení.

"ČMFS konstatuje, že činností bývalých statutárních orgánů 2006 - 2009 vznikla ztráta. Ztrátu budeme vymáhat všemi prostředky," řekl předseda ČMFS Ivan Hašek.

"Budeme jednat co nejrychleji, v některých případech hrozí promlčení," upozornil.

Čtěte více:

Podle forenzního auditu bývalé vedení jen na projekt Národního fotbalového stadionu neefektivně vynaložilo až 12 milionů korun, o dalších osm milionů přišel svaz kvůli nevýhodnému prodeji domu v centru Prahy v Kozí ulici.

Snaha o dohodu

A právě na tyto dvě problémové záležitosti se chtějí na svazu nejvíce zaměřit. Dále hodlají vymáhat škodu v kauzách kolem společností Digitus, CRS Management, JVM a Sport Five.

Hašek společně s místopředsedou svazu Jindřichem Rajchlem ale upozorňuje na to, že nejde o to viníky lynčovat.

"Diskutovali jsme všechny možné varianty postupu. Shodli jsme se, že nejlepší je jít civilně-právní cestou. Případy tak budeme mít pod kontrolou a můžeme o nich informovat veřejnost. A o transparentnost nám jde především," říká Hašek.

Znamená to, že svaz se nehodlá všemi možnými způsoby zasadit o to, aby šli členové minulého fotbalového vedení do vězení. "Naším hlavním cílem je získat peníze zpět. Do poslední koruny. A nejdříve se o to budeme snažit dohodou," dodal Rajchl. 

Pokud to nepůjde a nebo na svazu zjistí přečin proti trestnímu zákonu, podají žalobu.

"Ubezpečuji fotbalovou veřejnost, že kauzy nevyšumí do ztracena," prohlásil Hašek.

Haškovec unikne

A někteří fotbaloví bafuňáři nešetřili ani na sobě, vypláceli si desetitisícové odměny.

Příkladem může mít bývalý předseda disciplinární komise Alexandr Károlyi, který jako předseda disciplinární komise dostal za rok 2006 mimořádnou odměnu 1 milion korun. Z toho pak 175 tisíc vrátil, zbylo mu více než osm set tisíc.

Na pěkné peníze si přišel i bývalý předseda svazu Jan Obst, který za éry Vlastimila Košťála působil jako předseda Legislativní rady. Ten za své angažmá na přípravě stadionu dostal skoro tři miliony.

Hašek ale vysvětlil, že se jedná o nedorozumění. "Šlo o součet jeho měsíčních platů," řekl na tiskové konferenci současný šéf svazu. Rovněž i současný člen výkonného výboru Milan Haškovec "trestu" unikne.

Do hledáčku auditorů i médií se dostal tím, že si za služební jízdu do Švýcarska nechal proplatit i německou dálniční známku. To by ale znamenalo, že by jel kamionem, auta v německu neplatí.

"Na pumpě asi došlo k nedorozumění. Vrátil do kasy jedenáct a půl roku," řekl s úsměvem Hašek.

 

Právě se děje

Další zprávy