28. 1. 2008 20:12
Fotbalisté Ghany postoupili do čtvrtfinále z 1. místa
Mohamed Sacko z Guiney (vlevo) a Muna Katupose z Namibie
Mohamed Sacko z Guiney (vlevo) a Muna Katupose z Namibie | Foto: Reuters

Akkra/Secondi - Fotbalisté Ghany vyhráli na Africkém poháru národů třetí utkání v řadě. V pondělí porazili Maroko 2:0 a s plným počtem bodů ovládli skupinu A. Spolu s nimi postoupila do čtvrtfinále Guinea.

Ghana, která pořádá letošní šampionát, zatím potvrzuje roli favorizovaného celku. Ukázala to ostatně také teď, když nedala šanci hráčům Maroka. Domácí reprezentaci sice stačila k jistotě postupu remíza, ale "Černé hvězdy" nenechaly nic náhodě.

Už od začátku byla na domácích vidět touha po tříbodovém zisku. Tomu se fotbalisté v bílých dresech přiblížili v 27. minutě, kdy vyšla spolupráce Muntariho s Essienem.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Prvně jmenovaný poslal po přímém kopu míč přes zeď přímo na záložníka Chelsea a ten nekompromisně zakončil. Povedený signál ze standardní situace vyšel domácím po několika předcházejících nezdarech.

Od Maroka se čekal spolu s Ghanou postup do další fáze, ale na konci prvního poločasu bylo těmto předpokladům konec. Opět zafungovala spolupráce Essiena s Muntarim, tentokráte se prosadil hráč Portsmouthu a domácí vedli 2:0.

Tuto dvojici vepřed doplňoval Asamoah Gyan, ale on se mezi střelce nezapsal. I kvůli nevyužité šanci ze 75. minuty, kdy po jeho hlavičce výborně zasáhl gólman Lamyarghi.

Ani v závěru se Maroko nezmohlo na větší aktivitu a jeho hráči smířeně odcházeli ze hřiště s vědomím, že letošní ročník Africa Cupu pro ně skončí už ve skupině. Zato Ghana vybojovala všech devět bodů, pouze jednou inkasovala a hladce postoupila mezi nejlepších osm.

Guinejcům stačila remíza

V druhém, souběžně hraném zápase se utkala Guinea s Namibií. A tolik fotbalově pěkných momentů tento souboj nepřinesl. Oba týmy sice ještě mohly postoupit, ale dlouho to tak nevypadalo.

Branku soupeře ohrožovala především Guinea, ale její příležitosti končily mimo bránu, anebo je bez problémů zlikvidoval gólman Mbaha. Až po půl hodině se diváci v Secondi dočkali několika vážných šancí.

Nejdříve šel sám na bránu namibijský Benjamin, jenže jeho slabou střelu guinejský brankář vyrazil. O chvíli později se totéž opakovalo na druhé straně, jen s tím rozdílem, že Guinea šla ve třech na jednoho. Ani z toho nepadl gól.

Na ten se čekalo do 62. minuty, kdy Youlu střelou podél Mbahy otevřel skóre. Deset minut před koncem dal jihoafrické zemi naději Brendell, jenž vyrovnal na 1:1. Ovšem Guinea si remízu a tedy i postup ze druhého místa pohlídala.

Ghana - Maroko 2:0
Guinea - Namibie 1:1