Stačil jediný post na sociálních sítích a sportovní vysílání britské BBC bylo náhle v rozkladu. O rozruch se postaral Lineker, fotbalový expert známý svými sžíravými komentáři.
Minulou středu bývalý anglický reprezentant napsal na Twitter kritiku zákona, který by znamenal automatické odmítnutí všech migrantů, kteří do Británie připlouvají přes Lamanšský průliv.
Nejlepší střelec MS 1986 a autor 48 gólů v dresu národního týmu ho popsal jako "krutou politiku zaměřenou na ty nejzranitelnější, a to jazykem, který se neliší od toho, který používalo Německo ve 30. letech 20. století".
Zástupci britské vlády označili Linekerovo přirovnání k nacistům za nevhodné a nepřijatelné.
Když svůj postoj neodvolal a odmítl s BBC podepsat smlouvu, o čem smí a nesmí na Twitteru psát, následovalo sesazení ze sportovního pořadu Match of The Day (Zápas dne).
Jenže tvrdý postup vedení televize naštval nejen její sportovní redaktory, ale i další odborníky, kteří se měli sestřihů a hodnocení utkání Premier League zúčastnit. Do vysílání odmítli jít další slavní fotbalisté - Linekera tím podpořili třeba Ian Wright, Alan Shearer či Micah Richards.
Výsledkem byla náhlá díra v programu, protože sportovní pořady neměl kdo uvádět a nebylo nikoho, kdo by kladl otázky.
Zoufalé programové oddělení BBC místo masivně sledovaného tradičního hitu nasadilo pořady pro kutily či milovníky starožitností. Takové řešení konfliktu naštvalo mnoho diváků, kteří se dokonce dožadovali rezignace generálního ředitele BBC Tima Davieho.
Ten se sice v křesle udržel, ale za cenu znatelného ústupku. Dnes stanice oznámila návrat Linekera na obrazovky a zároveň se rozhodla pro revizi svých pokynů týkajících se sociálních médií. Právě kvůli nim byl fotbalový expert poslán "mimo hru".
"Jsem rád, že jsme našli cestu vpřed. Podporuji tuto revizi a těším se na návrat do vysílání," komentoval Lineker dohodu s BBC.
Všem zároveň poděkoval za podporu. "Sportovní přenosy na BBC uvádím už téměř 30 let a jsem nesmírně hrdý na to, že mohu pracovat s nejlepší a nejspravedlivější televizní stanicí na světě," uvedl.
"Závěrečná myšlenka: Jakkoli bylo posledních několik dnů těžkých, nedají se jednoduše srovnat s tím, jaké to je, když musíte utéct z domova před pronásledováním nebo válkou a hledat útočiště v daleké zemi. Je hřejivé, když jsem u tolika z vás viděl empatii vůči jejich těžké situaci," dodal bývalý fotbalista, jenž je podle agentury Reuters nejlépe placeným moderátorem této stanice.
Dvaašedesátiletý Lineker je v Británii známou osobností, kterou na Twitteru sleduje 8,8 milionu lidí. Od zahájení moderátorské kariéry otevřeně vyjadřuje své politické názory, vyjadřoval se zejména proti brexitu a na podporu migrantů.
Návrh nového zákona, jehož cílem je podle vlády zastavit nelegální příchod migrantů přes Lamanšský průliv, kritizovala také OSN a řada lidskoprávních skupin.