Na zápasy se Šilhavý nedostane, soupeře neznáme. Manažer Sionko čeká na verdikt UEFA

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
9. 6. 2020 10:01
Nebýt pandemie koronaviru, měl by manažer fotbalové reprezentace Libor Sionko momentálně spoustu práce s organizací přípravy na Euro. Místo toho netrpělivě čeká na chvíle, kdy se celý tým zase sejde v plném počtu a bude se jednat o jeho vystoupeních. "Nezaměstnaný sice nejsem, ale práce je samozřejmě méně. Snad se na podzim zase všechno rozjede,“ přeje si bývalý záložník reprezentace.
Libor Sionko při silvestrovském derby v dresu Sparty.
Libor Sionko při silvestrovském derby v dresu Sparty. | Foto: Milan Kammermayer

Víte aspoň předběžně, jaký by měl být na podzim program českého národního mužstva?

Netrpělivě čekáme na rozhodnutí Výkonného výboru UEFA. Jeho jednání bylo z 25. května přeloženo na 17. června. Potřebujeme vědět, do kterých zemí se můžeme bez problémů vydat. Zatím jsme aspoň spokojeni, že došlo k restartu naší ligy.

Jaká je naděje, že se budou moci trenéři podívat za svými svěřenci do zahraničních klubů?

V některých zemích se sice fotbal zase začal hrát, ale s výrazně omezenou diváckou i funkcionářskou kapacitou. Je tedy problém se na stadiony dostat. Zatím naši trenéři mohou využívat jen video a zápasy české ligy.

V lize na sebe upozornilo hned několik mladých fotbalistů. Počítá se s nimi alespoň do širší nominace?

Všichni mají šanci. Trenéři je sledují a s mládežnickými trenéry se o nich bavíme. Máme jednotný názor, že čím víc bude nadějných mladíků, tím líp.

Čím vás liga po koronavirové pauze nejvíc zaujala?

Především tím, že se zatím hraje bez problémů. I když fotbal se dělá pro lidi, tak i bez diváků má přitažlivost. Mohou se o něm bavit, sledovat ho v televizi, něco se o něm dočíst. Horší je to pro hráče, kterým chybí divácká kulisa. Sám jsem jeden takový zápas také hrál a potřebná atmosféra mi moc chyběla.

Nemáte obavy, že náročným systémem středa-neděle-středa může docházet ke zdravotním problémům, hlavně svalovým?

V této oblasti může říci důležité slovo předchozí příprava i celková trénovanost. Kdo ani v pandemii nic neošidil, tak by měl i tento náročný systém zvládnout. Výhodu mají týmy se širším hráčským kádrem, a tedy i s možností častějšího střídání. Avšak myslím si, že i s užším kádrem lze dosáhnout dobrých výsledků.

A komu dáváte největší šance na titul i na účast v pohárové Evropě?

Po nedělní remíze v Edenu si myslím, že Slavii už Viktoria Plzeň nedožene. Pokud jde o pořadí na dalších místech, tak třetí příčku bych přál Spartě, ale o účast v evropských pohárových soutěžích má šanci bojovat ještě řada dalších mužstev. Dokonce i týmy, které po základní části obsadí sedmou až desátou příčku. Bude to ještě zajímavé.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy