Na zápasy se Šilhavý nedostane, soupeře neznáme. Manažer Sionko čeká na verdikt UEFA

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
9. 6. 2020 10:01
Nebýt pandemie koronaviru, měl by manažer fotbalové reprezentace Libor Sionko momentálně spoustu práce s organizací přípravy na Euro. Místo toho netrpělivě čeká na chvíle, kdy se celý tým zase sejde v plném počtu a bude se jednat o jeho vystoupeních. "Nezaměstnaný sice nejsem, ale práce je samozřejmě méně. Snad se na podzim zase všechno rozjede,“ přeje si bývalý záložník reprezentace.
Libor Sionko při silvestrovském derby v dresu Sparty.
Libor Sionko při silvestrovském derby v dresu Sparty. | Foto: Milan Kammermayer

Víte aspoň předběžně, jaký by měl být na podzim program českého národního mužstva?

Netrpělivě čekáme na rozhodnutí Výkonného výboru UEFA. Jeho jednání bylo z 25. května přeloženo na 17. června. Potřebujeme vědět, do kterých zemí se můžeme bez problémů vydat. Zatím jsme aspoň spokojeni, že došlo k restartu naší ligy.

Jaká je naděje, že se budou moci trenéři podívat za svými svěřenci do zahraničních klubů?

V některých zemích se sice fotbal zase začal hrát, ale s výrazně omezenou diváckou i funkcionářskou kapacitou. Je tedy problém se na stadiony dostat. Zatím naši trenéři mohou využívat jen video a zápasy české ligy.

V lize na sebe upozornilo hned několik mladých fotbalistů. Počítá se s nimi alespoň do širší nominace?

Všichni mají šanci. Trenéři je sledují a s mládežnickými trenéry se o nich bavíme. Máme jednotný názor, že čím víc bude nadějných mladíků, tím líp.

Čím vás liga po koronavirové pauze nejvíc zaujala?

Především tím, že se zatím hraje bez problémů. I když fotbal se dělá pro lidi, tak i bez diváků má přitažlivost. Mohou se o něm bavit, sledovat ho v televizi, něco se o něm dočíst. Horší je to pro hráče, kterým chybí divácká kulisa. Sám jsem jeden takový zápas také hrál a potřebná atmosféra mi moc chyběla.

Nemáte obavy, že náročným systémem středa-neděle-středa může docházet ke zdravotním problémům, hlavně svalovým?

V této oblasti může říci důležité slovo předchozí příprava i celková trénovanost. Kdo ani v pandemii nic neošidil, tak by měl i tento náročný systém zvládnout. Výhodu mají týmy se širším hráčským kádrem, a tedy i s možností častějšího střídání. Avšak myslím si, že i s užším kádrem lze dosáhnout dobrých výsledků.

A komu dáváte největší šance na titul i na účast v pohárové Evropě?

Po nedělní remíze v Edenu si myslím, že Slavii už Viktoria Plzeň nedožene. Pokud jde o pořadí na dalších místech, tak třetí příčku bych přál Spartě, ale o účast v evropských pohárových soutěžích má šanci bojovat ještě řada dalších mužstev. Dokonce i týmy, které po základní části obsadí sedmou až desátou příčku. Bude to ještě zajímavé.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Devět omilostněných katalánských politiků a aktivistů opustilo věznici

Devět katalánských politiků a aktivistů, kteří dostali milost od španělské vlády, ve středu opustilo věznici Lledoners. V ní si odpykávali dlouhé tresty za uspořádání nelegálního referenda o nezávislosti v roce 2017. Informovala o tom agentura Reuters.

Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 3,5 roku.

Španělská vláda dnes zdůraznila, že udělení milosti neznamená, že je kabinet připravený diskutovat o referendu o nezávislosti Katalánska. Doufá nicméně, že toto gesto dobré vůle podpoří dialog s cílem zachovat Katalánsko coby součást Španělska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy