Běhal mi mráz po zádech, vzpomíná Viktor na debut na Maracaná a tipuje remízu 2:2

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
26. 3. 2019 7:42
Ještě nyní, když se řekne Brazílie, mu přejede mráz po zádech. Fotbalový brankář Ivo Viktor chytal proti Pelému a spol. hned pětkrát. "Dlouho jsem se divil, proč si nás tak často vybírali jako svého soupeře," vzpomíná v rozhovoru pro Aktuálně.cz legendární gólman.
Ivo Viktor po příletu ze "zlatého" Bělehradu
Ivo Viktor po příletu ze "zlatého" Bělehradu | Foto: ČTK

V roce 1976 se výrazně podílel na zisku titulu mistrů Evropy. Dres národního mužstva oblékl v 63 utkáních, z toho sedmnáctkrát měl na ruce kapitánskou pásku. Ale ke svému vůbec prvnímu reprezentačnímu startu nastoupil v roce 1966 na bájném stadionu Maracaná.

První reprezentační start a hned takový zápas… 

Běhal mi mráz po zádech. Brazilci nás tehdy pozvali před mistrovstvím světa v Anglii ke dvěma utkáním. Já jsem před stotisícovou diváckou kulisou nastoupil k tomu prvnímu a byl to pro mě křest ohněm. Nováčků v reprezentaci nás však bylo víc, z tehdejší slavné stříbrné chilské jedenáctky hráli už jen Popluhár a Lála.

Co si pamatujete z toho zápasu?

Když už ve čtvrté minutě famózní Pelé poslal míč za má záda, tak mi bylo všelijak. V průběhu tohoto pro mě zcela výjimečného zápasu, v němž obě mužstva vystřídala několik hráčů, jsem něco chytil, ale na druhou Pelého střelu jsem nedosáhl. Masný pak před koncem snížil na 2:1, což se považovalo za dobrý výsledek.

Ve druhém utkání jste dosáhli dokonce na remízu 2:2.

To už chytal bratislavský Vencel. Na tomto výsledku se jedním gólem zase podepsal Pelé, který tehdy říkal, že míč je pro něj plnícím perem, kterým se snaží psát básně. Avšak pero je potřeba pevně držet, básník si je nesmí nechat vyrazit z rukou.

Po vítězném přátelském střetnutí 3:2 o dva roky později v Bratislavě, v němž hattrickem zazářil Jozef Adamec, čekala v roce 1970 československý tým na mistrovství světa v Mexiku v základní skupině také Brazílie. Co především ovlivnilo vysokou porážku 1:4?

Příčin bylo víc. Především Brazilci hráli výborně, což nakonec potvrdili vítěznou cestou až do finále, v němž Itálii porazili 4:1. Všichni hráči byli v neustálém pohybu, nechyběl jim potřebný důraz a perfektně stříleli. Náš tým naopak postrádal kvalitní přípravu, neseděly nám extrémní podmínky ve vysokohorském prostředí a hlavně jsme pod trenérem Markem netvořili tolik důležitou dobrou partu. Přitom v mužstvu byla řada výborných fotbalistů, například Kvašňák, Kuna, Adamec, Jokl, František Veselý a další. Přesto po dalších porážkách od Anglie a Rumunska jsme bez bodu jeli domů.

Neměla vliv na výkony mužstva historicky ojedinělá aféra Adidas versus Puma?

To nevím, ale dobře si pamatuju, že krátce po šampionátu byla pro údajné finanční machinace a svévolné podepisování smluv s těmito firmami zastavena reprezentační činnost 24 hráčům, tedy všem, kteří se mistrovství zúčastnili. Avšak po dvou měsících nové předsednictvo fotbalového svazu všechny hráče rehabilitovalo.

V dalších dvou letech hrálo Československo na Maracaná znovu. Jaké to byly zápasy?

V roce 1971 byli trenéry národního mužstva Novák s Kačánim a v přátelském zápase jsme prohráli 0:1. Já byl kapitánem, byl to můj už 26. zápas v reprezentaci a někdejší už zmíněné tísnivé pocity mě netížily. Podobně to platilo třeba u Dobiáše, Szikory či Veselého, byli jsme už přece jen otrkaní. Stejně jako v roce 1972, kdy se hrálo v rámci turnaje o Pohár nezávislosti. Na cenné plichtě 0:0 se podíleli například Adamec, Hagara, Dobiáš či Kabát.

Když se posuneme do současnosti, tak se dost hlasitě mluví o tom, že páteční debakl ve Wembley český tým pro zápas s Brazílií posílí. Jaký je váš názor?

Proti Anglii nehrálo naše mužstvo dobře, domácí byli ve všem lepší a vyhráli samozřejmě zaslouženě. Nemůžu ale přehlédnout, že dva góly byly vlastní a jeden těsně před půlí z penalty po zbytečném faulu. Tedy byla i trocha smůly. Utkání s Brazílií bude mít úplně jiný charakter. Nepůjde o body, ale o pobavení diváků, předvést pohlednou hru. Čeští hráči se určitě budou chtít za nevydařený duel s Anglií rehabilitovat.

Co říkáte současnému brazilskému mužstvu?

Je v něm pořád dlouhá řada vynikajících fotbalistů, kteří působí především ve špičkových anglických, španělských či italských klubech, takže už jsou zvyklí na evropský způsob hry. Přitom dominantní jsou stále v technice, v práci s míčem.

Co podle vás nejvíc chybí českému týmu?

Zkušený dispečer a potom hráči, kteří patří do základní sestavy v renomovaných evropských mužstvech. Těmi posledními byli brankář Čech a záložník Rosický.

A jaký je váš tip na duel?

Nejdřív se přiznám, že pro utkání s Anglií jsem měl remízu 1:1. To jsem tedy šlápl vedle. (směje se) Ale já s těmi plichtami nepřestanu. Teď s Brazílií tipuju 2:2.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy