Lavička musí řešit absence. Scházet mu budou Jankto, Černý a Barák. Aspoň vyzkouším jiné hráče, říká

David Janeczek David Janeczek
8. 11. 2016 14:37
Česká reprezentační jednadvacítka začíná v pátek v Portugalsku přípravu na mistrovství Evropy této věkové kategorie. Trenér Vítězslav Lavička v ní ale nebude moct počítat hned s několika oporami. Jakub Jankto a Václav Černý vypadli z nominace kvůli zranění, Patrik Schick a Antonín Barák zase zamířili do národního A týmu.
SL, Sparta–Slavia: Vítězslav Lavička.
SL, Sparta–Slavia: Vítězslav Lavička. | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Oproti posledním kvalifikačním zápasům se bude muset trenér české reprezentace do jednadvaceti let Vítězslav Lavička obejít v přípravě na malé Euro bez Jakuba Jankta z Udine a Václava Černého z Ajaxu, kteří jsou zranění a také bez Patrika Schicka a Antonína Baráka. Útočník Sampdorie Janov a záložník Slavie Praha totiž povýšili do reprezentačního A týmu.

Lvíčatům se tedy téměř rozpadla ideální ofenzivní sestava, ale trenér Lavička to komplikací nenazývá. "Beru to jako skutečnost. Je pravda, že v původní nominaci na přípravu s Portugalskem byla hned trojice hráčů, kteří s námi nakonec neletí, ale nenazývám to komplikací. Na druhou stranu mám možnost vyzkoušet nové hráče."

Šanci dostanou další fotbalisté

Přesto není snadné nahradit fotbalisty, kteří se prosazují v kvalitních zahraničních klubech nebo v seniorské reprezentaci. "Je pravda, že nám budou chybět výborní fotbalisté, ale na druhou stranu si dobře otestujeme hráče, kteří na těch postech nastoupí. Třeba Standa Klobása z Mladé Boleslavi, který v klubu hraje z pravé strany a je gólový. Nebo je s námi poprvé Martin Hašek, který hostuje v Bohemians 1905," těší se Lavička, jak obstojí proti silnému soupeři další fotbalisté z kádru.

Jednadvacítka tedy pro přípravu přišla o některé klíčové hráče, ale Lavička neplánuje zásadně měnit tvář mužstva, které se více než 14 měsíců prezentovalo kombinačním a ofenzivním fotbalem. "Nechci zásadním způsobem měnit styl a způsob naší hry. Samozřejmě že náš výkon bude souviset i s kvalitou soupeře, ale zásadní změny dělat nechci," plánuje Lavička neupustit od atraktivního stylu.

Čeští mladíci začnou přípravu na Euro na půdě silného Portugalska, které během celé kvalifikační skupiny neprohrálo a na minulém mistrovství Evropy do jednadvaceti let skončilo druhé. České mladíky, kteří mezi sebou bojují o konečnou nominaci, tedy čeká jedna z nejtěžších zkoušek.

"Portugalsko dlouhodobě prokazuje v této věkové kategorii velkou kvalitu. Takže se alespoň pořádně otestujeme směrem k Euru," říká na adresu mladých Portugalců Lavička, které táhne druhý nejlepší střelec portugalské ligy Andre Silva z Porta nebo spoluhráč Patrika Schicka Bruno Fernandes ze Sampdorie.

Do finální nominace na Euro v Polsku se vejde celkem 23 fotbalistů a už dříve se oba dnes už seniorští reprezentanti vyslovili, že je pro ně závěrečný turnaj velkým lákadlem. "To je pro mě jasný signál, že kluci, kteří pomohli vybojovat účast na Euru, mají dále zájem působit v mužstvu. My jim samozřejmě přejeme, že udělali další krok a mohou sbírat zkušenosti v A týmu. Euro je však tak lákavé, že věřím, že budeme v plné síle," cítí Lavička od svých hráčů obrovský zájem o závěrečný turnaj.

Lavičkovi nahrává i termínová listina reprezentačních zápasů. Neboť A tým hraje přípravné utkání v Norsku 10. června a samotné Euro do jednadvaceti let začíná v Polsku až o necelý týden později. 

 

Právě se děje

před 39 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 44 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy