Vyloučený Jurásek a zase bez tří bodů. "Lvíčatům" Euro zvolna mizí v dáli

17. 10. 2023 19:55
Čeští fotbalisté do 21 let remizovali doma s Dánskem bez branek a nevyhráli ani třetí kvalifikační utkání o postup na mistrovství Evropy v roce 2025 na Slovensku. "Lvíčata" hrála v Českých Budějovicích od 38. minuty v oslabení po vyloučení Matěje Juráska.
Tochi Chukwuani z Dánska a Matěj Jurásek z Česka v zápase kvalifikace ME 2025 fotbalistů do 21 let. | Foto: ČTK

Svěřenci trenéra Jana Suchopárka si kvůli další bodové ztrátě zkomplikovali situaci ve skupině I, kde jsou předposlední. Na Wales a Dánsko ztrácejí tři body a na vedoucí Island dokonce čtyři, ostrovní celek navíc odehrál o utkání méně. Skupinu doplňuje Litva.

Jednadvacítka v úvodních dvou zápasech prohrála před měsícem na Islandu 1:2 a v pátek doma remizovala s Walesem 1:1. V obou případech přišla o body gólem v nastavení.

"Měli jsme dvě tři situace, kdy jsme mohli skórovat, ale zápas jsme neměli pod kontrolou, jak jsme chtěli, vinou vyloučení. Hráči zaslouží pochvalu za to, jak to v oslabení zvládli. Odvedli maximum od brankáře po útočníky. Vyloučení změnilo ráz celého zápasu, ale viděli jsme některé výborné individuální výkony," citoval web Fotbalové asociace ČR (FAČR) Suchopárka z tiskové konference.

V dnešním utkání, na němž byl i dánský trenér Sparty Priske, si ve 13. minutě první velkou šanci vypracovali hosté. Sörensen využil mezery v domácí obraně a přihrál Kvistgaardenovi, který však v ideální pozici zakončil vedle. Na druhé straně Kabongo po rychlém brejku vypálil nad. Vydra poté přihrál do šestnáctky Sejkovi, jenže kapitán "Lvíčat" v jasné příležitosti přestřelil.

V 38. minutě uviděl Jurásek druhou žlutou kartu v utkání, čímž oslabil svůj tým. Navzdory početní nevýhodě se do zakončení dostal Kabongo, jehož ránu gólman Jörgensen vyrazil na roh. V závěru úvodního dějství mohl přesilovku Seveřanů zužitkovat Chukwuani, střelu z šestnáctky však vyslal nad břevno.

Krátce po změně stran střelu aktivního Kabonga ve vápně zblokovala obrana hostů. Dánové měli územní převahu, největší šanci si ale vypracovali až v 85. minutě, kdy střídající Ross krátce po příchodu na hřiště hlavičkoval nad.

Na šampionát přímo postoupí vítězové devíti skupin a tři celky s nejlepší bilancí na druhých příčkách. Další šestice mužstev z druhých pozic zamíří do baráže, v níž se utká o zbylá tři místa na turnaji. Slovensko má coby pořadatel účast na mistrovství jistou.

"Teď už musíme jen vyhrávat. V březnu máme Island. Budeme chtít nyní mužstvo konsolidovat a musíme přidat efektivitu," prohlásil Suchopárek.

"Máme to samozřejmě stále ve svých rukou, je potřeba vyhrát hned nadcházející zápas, kdy hrajeme s Islandem. I když jsme hráli dlouho v deseti, tak jsme předvedli, že máme velmi dobrý tým a chceme pořád na mistrovství Evropy postoupit," uvedl obránce a debutant Josef Koželuh.

Utkání kvalifikace mistrovství Evropy 2025 fotbalistů do 21 let v Českých Budějovicích:

Skupina I:

Česko - Dánsko 0:0

Rozhodčí: Sabotic - Hansen, Dias (všichni Luc.). ŽK: Jurásek, Prebsl - Dorgu, Kvistgaarden, Provstgaard. ČK: 38. Jurásek. Diváci: 4263.

Česko: Horníček - Koželuh, Prebsl, Chaloupek, Suchomel - Vydra - Jurásek, Daněk (46. Icha), Křišťan, Kabongo (81. Vecheta) - Sejk. Trenér: Suchopárek.

Dánsko: Jörgensen - Gaei, Kristensen, Nielsen, Dorgu (67. Adelgaard) - Chumwuani, Fraulo, Sörensen - Rasmussen (67. Bundgaard), A. Lind (84. Ross), Kvistgaarden (84. V. Lind). Trenér: Höjer.

Jonava: Litva - Island 0:1 (0:0).

1. Island 2 2 0 0 3:1 6
2. Wales 3 1 2 0 6:5 5
3. Dánsko 3 1 2 0 4:3 5
4. Česko 3 0 2 1 2:3 2
5. Litva 3 0 0 3 3:6 0