Fotbalová Anglie se ptá: Skandál? Vyšetřují prohru 0:9

Martin Jůzek
24. 2. 2009 17:00
Klub z páté ligy má finanční problémy a hráči prchli

Weymouth - Fotbalová Anglie řeší nenadálý problém. Weymouth, pro většinu fanoušků neznámý klub, se dostal do finančních problémů. (Ne)slavným se stal hlavně jeho poslední výsledek, když na svém hřišti prohrál 0:9.

Šlo o nejhorší porážku v historii týmu, který nyní působí v páté nejvyšší soutěži.

Jenže situace ve Weymouthu je dost možná nejhorší od roku 1890, kdy byl založen. Podle BBC se dluhy kluby vyšplhaly už na 300 tisíc liber (zhruba 9,5 milionů korun), přičemž fotbalisté neobdrželi od začátku letošního roku ani penci.

Kvůli finančním problémům tak naopak dostali povolení hledat si nové angažmá.

Kdo z příznivců doufal, že tak někteří neučiní, musel být zklamán. Do sobotního zápasu proti Rushden & Diamonds, jenž skončil potupnou prohrou, vyběhli skoro samí dorostenci.

Zkušení členové hlavního týmu odmítli nastoupit. A tak se před tisícovkou diváků odehrával souboj kočky s myší.

V prvním poločase padly čtyři branky do sítě domácích, ve druhém dějství přidali hosté dalších pět gólů. Přitom v bráně Weymouthu nechyběla jednička Prodomo, na něhož ale každou chvíli šla nebezpečná střela. Pochytal toho málo i dost.

Výsměch, zlobí se konkurence

"Chápu, že se dostali do nešťastné situace, ale to nic nemění na tom, že Rushden má teď skóre lepší o devět branek. Pro nás ostatní je to velká nevýhoda," prohlásil Colin Lee, šéf konkurenčního klubu z Torquay.

Navrhuje anulovat výsledky Weymouthu, i když s ním má Torquay pozitivní bilanci, protože jej v prosinci porazil.

"Beru to jako výsměch," dodal fotbalový funkcionář, který požaduje rychlý zákrok vedení soutěže.

Přestože šlo o nápadný výsledek, chvíli trvalo, než si jej všimla Fotbalová asociace (FA). Podle listu Guardian začal svaz vyšetřovat, zda nebylo utkání ovlivněno. Nečekaně hodně se na něj totiž sázelo.

Údajně až desetinásobek obvyklé částky a všechno na hosty z Rushdenu, na něž klesal kurz.

Save our club (Zachraňte náš klub)

U renomované Ladbrokes si údajně fanoušci vsadili na prohru svého týmu, což jim přineslo milion liber. Některé společnosti tuto příležitost dokonce stáhly z nabídky.

"Lidé měli informace o stavu v týmu dříve, než se tyto zprávy dostaly k bookmakerům," vysvětlil George Primarolo ze sázkové kanceláře Totesport, který ovlivnění utkání spíše vylučuje. Podle něj se něco takového u nižších soutěží prostě stává.

Mezitím už vznikla internetová stránka Save our club (Zachraňte náš klub), na níž fanoušci mohou přispět na Weymouth. Podle údajů z tohoto webu se na kontě dosud sešlo něco přes sedm tisíc liber.

Nejde ovšem o jediný pokus, jak pomoci trápícímu se klubu.

U ostatních týmů se objevily hlasy, že tam klidně pošlou několik hráčů na hostování, aby za ně nehráli mladíci.

York City, s nímž bude Weymouth hrát příští zápas, se dokonce nabídl, že hostující fanoušci budou mít na utkání vstup zdarma a pokud bude třeba, zaplatí jim i cestu do hodně vzdáleného Yorku. "Jsme rádi, že jim můžeme v tíživé situaci takto pomoci," řekl mluvčí klubu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Brusel pojmenuje ulici po zavražděné nigerijské prostitutce

Město Brusel pojmenuje ulici po zavražděné nigerijské prostitutce. Chce tak upozornit na zapomenuté oběti pašování lidí, sexuálního násilí nebo zločinů na ženách. Pojmenování nové ulice, která se bude nacházet v severní části belgické metropole, po Eunice Osayandeové také souvisí se snahou radních pojmenovávat více míst po ženách, napsal dnes server BBC News. Podle belgické televizní stanice RTBF to bude první ulice v zemi, která ponese jméno sexuální pracovnice.

Eunice Osayandeová přijela do Belgie v roce 2016 s vidinou dobré práce a lepší budoucnosti. Uvěřila přitom mužům, kteří se vydávali za umělecké agenty a slibovali jí kariéru u filmu. Ve skutečnosti pašovali lidi a Osayandeovou po příjezdu do Bruselu přinutili k prostituci. Tvrdili, že pašeráckému gangu dluží 45 000 eur (přes 1,1 milionu korun) za převoz, pasáky a nájem.

Mladá žena se několik týdnů před smrtí obrátila na charitativní organizaci, která pomáhá prostitutkám, se slovy, že je při své práci obětí násilí a zastrašování. Bála se však jít na policii, protože byla migrantkou bez povolení k pobytu. V červnu 2018 - když jí bylo 23 let - ji ubodal jeden ze zákazníků. Z vraždy policie obvinila sedmnáctiletého mladíka, jenž nyní čeká na soud. Policisté rovněž zatkli čtyři členy pašeráckého gangu, soud je poslal do vězení až na čtyři roky.

Po smrti Osayandeové vypukly ve městě demonstrace vedené prostitutkami, které žádaly lepší pracovní podmínky a po úřadech chtěly vytvoření právních norem pro tuto profesi. Prostituce není v Belgii nelegální, ale neexistují pro ni žádná jednotná pravidla na národní úrovni, podotkl BBC News.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy