Zahraniční ligy: Čvančara gólem nastartoval demolici Wolfsburgu

Aktualizováno 10. 11. 2023 23:09
Fotbalový útočník Tomáš Čvančara po téměř dvou měsících skóroval za Mönchengladbach a vedoucím gólem nasměroval Borussii k výhře 4:0 nad Wolfsburgem v předehrávce 11. kola německé bundesligy. V dresu hostů se na dostal na trávník v druhém poločase střídající Václav Černý.
Tomáš Čvančara z Borussie Mönchengladbach slaví gól v síti Wolfsburgu
Tomáš Čvančara z Borussie Mönchengladbach slaví gól v síti Wolfsburgu | Foto: ČTK

Bundesliga

Čvančara, jenž se překvapivě nevešel do nominace české reprezentace pro blížící se závěrečné dva zápasy kvalifikace o mistrovství Evropy, ukončil střelecký půst v 16. minutě utkání.

Bývalý sparťanský útočník se na malém vápně mezi pěticí soupeřů dostal k míči po centru Francka Honorata a střelou bez přípravy otevřel skóre. Třiadvacetiletý rodák z Neratovic se trefil poprvé od 17. září a připsal si čtvrtou bundesligovou branku.

"V posledních zápasech, když jsem šel na hřiště z lavičky, jsem předváděl dobré výkony. Dnes jsem dostal šanci od začátku a mám velkou radost z výkonu i gólu," řekl Čvančara, jenž měl svalové problémy a nebyl v základní sestavě v minulých třech soutěžních zápasech.

"Tomáš v posledních týdnech velmi dobře trénoval a udělal výrazné pokroky. Nesmíme zapomínat na to, že to je ještě mladý hráč, který přišel z české ligy," uvedl trenér Gerardo Seoane.

Na Čvančarovu trefu navázal ještě do přestávky po nevydařené rozehrávce brankáře Koena Casteelse záložník Rocco Reitz. Po pauze zvýšili náskok střelami z hranice velkého vápna Honorat a Alassane Pléa. Čvančara šel z trávníku za rozhodnutého stavu v 77. minutě.

Mönchengladbach se díky třetí výhře v sezoně na svého dnešního soupeře bodově dotáhl a vystřídal ho o skóre na devátém místě tabulky. Wolfsburg, jehož trenér Niko Kovač poslal na trávník Černého v 67. minutě, získal z posledních pěti zápasů jen bod.

Německá fotbalová liga - 11. kolo:

Mönchengladbach - Wolfsburg 4:0 (16. Čvančara, 42. Reitz, 64. Honorat, 71. Pléa).

La Liga

Gólem z penalty v sedmé minutě nastavení rozhodli hráči Bilbaa o vítězství nad Celtou Vigo 4:3 ve 13. kole španělské ligy. V tabulce si před víkendovými zápasy upevnili páté místo před Betisem Sevilla. Celta, která vybojovala v soutěži dosud jedinou výhru na začátku září, prohrála potřetí z posledních čtyř kol a je třetí od konce.

Bilbao vedlo v úvodu druhého poločasu už 3:1, kdy na úvodní Aspasův gól odpověděl Sancet a pak se dvakrát trefil Guruzeta. S šesti zásahy se dostal do čela týmové tabulky střelců. V 66. minutě vyrovnal po Aspasově přihrávce Larsen a krátce nato dostali hosté možnost pokutového kopu za Guruzetovu ruku. Aspasův pokus ale gólman Simón zneškodnil.

V nastaveném čas odpískal rozhodčí hru rukou i na druhé straně, provinil se podle něj Mingueza, a Berenguer zajistil Athleticu šestou výhru.

Španělská fotbalová liga - 13. kolo:

Bilbao - Celta Vigo 4:3 (45.+5 a 52. Guruzeta, 37. Sancet, 90.+7 Berenguer z pen. - 25. Aspas, 41. Bamba, 66. Larsen).

Ligue 1

Fotbalisté Nice udrželi neporazitelnost ve francouzské lize i po utkání 12. kola na hřišti Montpellier, kde dnes remizovali 0:0, ale o víkendu mohou přijít o vedení v tabulce. V sobotu se je pokusí sesadit z čela Paris St. Germain a Monako, které ztrácejí dva respektive tři body.

Opatrný zápas v Montpellier nerozhodla ani hlavička domácího útočníka Akora Adamse, který trefil po hodině hry tyč. Nice dosud inkasovalo v soutěži jen čtyřikrát a drží svou nejdelší ligovou neporazitelnost od roku 1967. V dalším utkání narazí až po reprezentační pauze 26. listopadu na Toulouse, které je těsně na pásmem sestupu.

18. Lyon 10 0 4 6 8:19 4

Poznámka: Týmu Montpellier byl z disciplinárních důvodů odečten 1 bod.

Serie A

Italská fotbalová liga - 12. kolo:

Sassuolo - Salernitana 2:2 (36. a 52. Thorstvedt - 5. Ikwuemesi, 17. Dia), FC Janov - Hellas Verona 1:0 (44. Dragusin).

1. Inter Milán 11 9 1 1 27:6 28
2. Juventus Turín 11 8 2 1 17:6 26
3. AC Milán 11 7 1 3 18:12 22
4. Neapol 11 6 3 2 24:12 21
5. Bergamo 11 6 1 4 19:10 19
6. Boloňa 11 4 6 1 12:8 18
7. AS Řím 11 5 2 4 22:14 17
8. Fiorentina 11 5 2 4 18:15 17