Souček vystřelil West Hamu výhru nad týmem Bačka Topola i postup do play off EL

Aktualizováno 30. 11. 2023 23:42
Reprezentační záložník Tomáš Souček zařídil fotbalistům West Hamu gólem v 89. minutě výhru 1:0 na hřišti srbského celku Bačka Topola. "Kladiváři" si zajistili postup do play off Evropské ligy stejně jako Leverkusen, který udržel stoprocentní bilanci v soutěži triumfem 2:0 na půdě Häckenu. Druhou branku vstřelil střídající útočník Patrik Schick, jenž se po zranění vrátil do hry po měsíční absenci.
Tomáš Souček oslavil svou trefu mohutným výskokem
Tomáš Souček oslavil svou trefu mohutným výskokem | Foto: Reuters

Souček si v 89. minutě naběhl na zadní tyč na Cornetův centr a zblízka poslal míč do sítě. Znovu tak potvrdil, že i z pozice středního záložníka je v posledních zápasech střeleckým tahounem týmu. Reprezentační kapitán poprvé skóroval za West Ham třikrát po sobě, ve všech případech navíc svému týmu zařídil v závěru vítězství.

Souček se prosadil v lize proti Burnley (2:1) i Nottinghamu (3:2). Předtím skóroval i ve dvou utkáních za národní tým, dohromady se tak trefil už v pěti zápasech v řadě. West Hamu, v jehož nominaci dnes chyběl obránce Vladimír Coufal, stačí za dva týdny doma proti Freiburgu k udržení první příčky skupiny A i remíza.

Německý celek stvrdil postup jednoznačným triumfem 5:0 nad Olympiakosem Pireus, kterému nasázel čtyři branky už v úvodním dějství. Hattrickem se blýskl Gregoritsch, jenž ve třetí minutě otevřel skóre pohotovým zakončením ve vápně a v osmé a 36. minutě se prosadil hlavou. Rakouský útočník se přitom v předchozích 14 soutěžních zápasech v sezoně neprosadil za klub ani jednou.

Brankář Matěj Kovář vychytal za Leverkusen čisté konto, v základní sestavě Bayeru nastoupil i další český útočník Adam Hložek.

Leverkusen poslal do vedení ve 14. minutě Boniface a v 74. minutě přidal Schick pojistku. Český útočník pravačkou pohotově usměrnil do brány Stanišičův přízemní centr z pravé strany a ve čtvrtém soutěžním utkání sezony dal druhý gól.

Kovář vychytal třetí čisté konto v EL a Leverkusen má jisté první místo ve skupině H. Bayer zvítězil ve 14. soutěžním duelu v řadě.

Ve skupině B si zajistily postup Marseille a Brighton, závěrečný vzájemný zápas rozhodne jen o pořadí na prvních dvou místech. Lepší výchozí pozici má Marseille, která přestřílela i díky hattricku Aubameyanga 4:3 Ajax Amsterodam. Gabonský útočník dal dva góly z penalty a s pěti zásahy je v čele tabulky střelců společně s Joaem Pedrem právě z Brightonu. Rovněž Brazilec v dresu anglického nováčka v evropských pohárech zařídil z pokutového kopu výhru 1:0 na hřišti AEK Atény.

Fotbalová Evropská liga - 5. kolo skupin:

Skupina A:

Freiburg - Olympiakos Pireus 5:0 (4:0). Branky: 3., 8. a 36. Gregoritsch, 42. Sildillia, 77. Doan.

Bačka Topola - West Ham 0:1 (0:0). Branka: 89. Souček.

1. Freiburg 5 4 0 1 17:5 12
2. West Ham 5 4 0 1 8:4 12
3. Olympiakos Pireus 5 1 1 3 6:12 4
4. Bačka Topola 5 0 1 4 4:14 1

Skupina B:

AEK Atény - Brighton 0:1 (0:0). Branka: 55. Joao Pedro z pen. ČK: 65. Gačinovič (AEK).

Olympique Marseille - Ajax Amsterodam 4:3 (2:2). Branky: 9. z pen., 48. a 90.+3 z pen. Aubameyang, 26. Mbemba - 10. a 30. Brobbey, 80. Akpom. ČK: 63. Berghuis (Ajax).

1. Marseille 5 3 2 0 14:9 11
2. Brighton 5 3 1 1 9:5 10
3. AEK Atény 5 1 1 3 5:9 4
4. Ajax Amsterodam 5 0 2 3 7:12 2

Skupina C:

Sparta Praha - Betis Sevilla 1:0 (0:0). Branka: 54. Haraslín.

Glasgow Rangers - Aris Limassol 1:1 (0:1). Branky: 49. McCausland - 28. Babicka.

1. Betis Sevilla 5 3 0 2 7:4 9
2. Glasgow Rangers 5 2 2 1 5:4 8
3. Sparta Praha 5 2 1 2 6:6 7
4. Aris Limassol 5 1 1 3 6:10 4

Skupina D:

Sturm Štýrský Hradec - Čenstochová 0:1 (0:0). Branka: 81. Yeboah.

Bergamo - Sporting Lisabon 1:1 (1:0). Branky: 23. Scamacca - 56. Edwards.

1. Bergamo 5 3 2 0 8:4 11
2. Sporting Lisabon 5 2 2 1 7:6 8
3. Štýrský Hradec 5 1 1 3 4:6 4
4. Čenstochová 5 1 1 3 3:6 4

Skupina E:

Toulouse - Saint-Gilloise 0:0

Liverpool - LASK Linec 4:0 (2:0). Branky: 15. a 90.+2 Gakpo, 12. Díaz, 51. Salah z pen.

1. Liverpool 5 4 0 1 16:5 12
2. Toulouse 5 2 2 1 6:8 8
3. Saint-Gilloise 5 1 2 2 3:7 5
4. Linec 5 1 0 4 5:10 3

Skupina F:

Maccabi Haifa - Rennes 0:3 (0:1). Branky: 29. Terrier, 47. Gouiri, 90.+3 Rieder.

Villarreal - Panathinaikos Atény 3:2 (2:0). Branky: 29. Baena, 34. Comesana, 47. Morales - 66. Palacios, 81. Ioannidis.

1. Rennes 5 4 0 1 11:3 12
2. Villarreal 4 3 0 1 6:5 9
3. Panathinaikos Atény 5 1 1 3 6:8 4
4. Maccabi Haifa 4 0 1 3 1:8 1

Skupina G:

Šeriff Tiraspol - Slavia Praha 2:3 (1:1). Branky: 45.+3 Tovar, 56. Mbekeli - 19. Jurečka, 78. Zafeiris, 90.+5 Tijani z pen.

Servette Ženeva - AS Řím 1:1 (0:1). Branky: 50. Bedia - 22. Lukaku.

1. Slavia Praha 5 4 0 1 13:4 12
2. AS Řím 5 3 1 1 9:4 10
3. Servette Ženeva 5 1 2 2 4:9 5
4. Šeriff Tiraspol 5 0 1 4 5:14 1

Skupina H:

Molde - Karabach 2:2 (0:1). Branky: 82. a 87. Eriksen - 12. Juninho, 90.+5 Mustafazada.

Häcken - Bayer Leverkusen 0:2 (0:1). Branky: 14. Boniface, 74. Schick.

1. Leverkusen 5 5 0 0 14:2 15
2. Molde 5 2 1 2 11:7 7
3. Karabach 5 2 1 2 5:8 7
4. Häcken 5 0 0 5 2:15 0