Slavia pálila šance, góly dávala až v závěru. Ukrajinský Luhansk porazila 2:0

24. 8. 2023 20:53
Fotbalisté Slavie v úvodním utkání 4. předkola Evropské ligy porazili doma Luhansk 2:0. V závěru se prosadili Muhamed Tijani a Lukáš Masopust.
Radost fotbalistů Slavie | Video: O2 TV Sport

Fotbalisté pražské Slavie v úvodním utkání závěrečného 4. předkola Evropské ligy udolali doma dvěma brankami v závěru Luhansk 2:0 a výrazně se přiblížili účasti ve skupinové fázi. Český vicemistr se proti třetímu celku minulé sezony ukrajinské nejvyšší soutěže dlouho trápil v koncovce, až v 81. minutě otevřel skóre střídající Muhamed Tijani a na začátku čtvrté minuty nastavení přidal pojistku Lukáš Masopust.

Odveta je na programu za týden v polském Lublinu, kde má Zorja domácí pohárový azyl kvůli ruskému vojenskému útoku na Ukrajinu. Pokud by slávisté nadějně rozehrané dvojutkání nečekaně ztratili, přešli by do skupinové fáze méně kvalitní Evropské konferenční ligy. V hlavní fázi pohárů si červenobílí zahrají posedmé za sebou. Pražané navázali na dvě vítězství z předchozího předkola proti jinému ukrajinskému klubu Dnipru a ani v osmém soutěžním utkání v sezoně neprohráli.

"V první půli to byl v podstatě jeden z našich nejlepších výkonů za poslední dobu. Před zápasem bychom takový výsledek brali, je to dobrá výchozí pozice. Ale po takovém výkonu jsme z toho měli vytěžit daleko víc než dva góly," řekl na tiskové konferenci trenér Pražanů Jindřich Trpišovský.

Slávisté na znamení solidarity s Ukrajinou stejně jako proti Dnipru přišli na trávník ve žlutých trikách a hráči soupeře dokonce měli při nástupu kolem sebe omotané státní vlajky. Domácí fanoušci připomněli transparentem a zpěvem české hymny nedávné výročí začátku okupace vojsky Varšavské smlouvy.

Trenér Trpišovský už nemohl počítat s ofenzivním univerzálem Lingrem, jenž odešel do Feyenoordu Rotterdam. Slávistický kouč mírně překvapil a v úvodu nechal jen na lavičce nejlepšího střelce minulé ligové sezony Jurečku i dalšího útočníka Van Burena, místo nichž dostali v základní sestavě šanci Jurásek s Chytilem.

Pražané od úvodu naprosto dominovali, ale na rozdíl od domácího utkání s Dniprem (3:0) se jim v první půli z několika stoprocentních šancí nepovedlo otevřít skóre. V osmé minutě hlavičkoval po centru z rohu těsně vedle Masopust. V 26. minutě měl ještě větší možnost Schranz, jenž po propadlém míči postupoval sám na branku, ale Turbajevského nepřekonal a na dva góly proti Dnipru nenavázal.

V 27. minutě už Masopust po rohu zblízka hlavou s pomocí břevna dotlačil míč do sítě. Estonský sudí Tohver ale po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace ze záznamu usoudil, že Zafeiris prodloužil míč k autorovi branky rukou a gól neuznal. "Ještě jsem to neviděl. Pak mi jen kluci říkali, že si Zafi nějak hlavičkoval do ruky. Ale opravdu nevím, jak to vypadalo. Já bych to uznal," řekl Masopust s úsměvem.

Červenobílí dál pohrdali velkými šancemi. Téměř vzápětí postupoval na branku Jurásek, ale trefil jen na čáře stojícího stopera Jordana, který pak odvrátil i balon odražený od vlastního gólmana. Schranz v dalším úniku opět napálil jen Turbajevského.

Slávisté pokračovali v tlaku i po pauze. Chytilovi ale při brejku utekl balon a v 55. minutě gólman Luhansku se štěstím zastavil míč okolo brankové čáry po odrazu od spoluhráče. Pražané se pak na nějakou dobu na nedávno položeném novém trávníku v Edenu, na němž se představili v druhém soutěžním utkání, nemohli dostat do vyložené šance.

V 66. minutě vypálil mimo Holeš. V polovině druhého dějství poprvé zahrozila Zorja, která ve 4. předkole vstoupila do letošní pohárové kvalifikace, střelu z hranice vápna zablokoval stoper Vlček. Trpišovský postupně prostřídal útok, poprvé v A-týmu dostal v soutěžním duelu šanci i devatenáctiletý Ogungbayi. "Byl to velký risk, nikdy takový zápas nehrál. Věděli jsme, že dobře zavírá zadní tyč, a jsem rád, že mu to při gólu na 2:0 vyšlo," těšilo Trpišovského.

Jiný střídající Nigerijec Tijani chvíli nato protáhl Turbajevského, v 81. minutě se už ale dočkal. Po rohu si naskočil na centr od Ševčíka a hlavičkou překonal brankáře Luhansku. "Popravdě jsme to takhle trénovali," citoval klubový web Tijaniho.

Třiadvacetiletá letní posila navázala na vítězný gól z nedělního ligového zápasu s Ostravou (1:0) a prožila povedený debut v pohárech. "Snil jsem o tom. Jsem nadšený, z výhry i z gólu. Je to velká věc, první zápas v Evropě a hned vítězná branka pro můj tým," doplnil Tijani.

Domácí se poté tlačili ještě za druhou brankou a možná až zbytečně otevírali obranu. V 89. minutě střídající Mičin vypálil těsně vedle tyče a po dalším brejku na poslední chvíli zablokoval Alefirjenkovo zakončení vracející se Holeš.

Na opačné straně se střídající Van Buren v den 31. narozenin gólu nedočkal a Turbajevského nepřekonal ani z dorážky Tijani. Přesto slávisté pojistku přidali. Ševčíkův centr vrátil z čáry Ogungbayi a Masopust uklidil zblízka míč pod břevno. Videorozhodčí gól posvětil a Pražané dali Zorje na úvod doma jen o branku méně než předtím Dnipru.

"Já prostě rád útočím, takže mě to takhle vyneslo nahoru. Bolu mi to hezky vrátil, půl gólu je jeho," řekl Masopust, který v soutěžním zápase skóroval poprvé od loňského října. "To už je tak dlouho? Z pozic, ve kterých teď hraju, se do šancí moc nedostávám. Dnes jsem jich měl víc, takže jsem rád, že jsem konečně dal gól," doplnil třicetiletý zadák.

"Když jsme dali první gól, chtěli jsme dál valit nahoru, využít převahy a přidat další. Bolu skvěle dohrál situaci, kam by někdo možná ani neběžel. Druhý gól je hodně důležitý, ale furt to bude v odvetě fuška. Musíme být koncentrovaní a dotáhnout to," řekl Trpišovský.

Úvodní utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy:

Slavia Praha - Zorja Luhansk 2:0 (0:0)

Branky: 81. Tijani, 90.+4 Masopust. Rozhodčí: Tohver - Koiv, Klaasen (všichni Est.) - Higler (video, Niz.). ŽK: Dryšljuk, Guerrero, Batagov, Jacyk, Turbajevskij, Lalatovič (trenér, všichni Luhansk). Diváci: 18.522.

Slavia: Kolář - Masopust, Holeš, Vlček - Douděra (88. Wallem), Zafeiris, Ševčík, Provod (69. Ogungbayi) - Jurásek (58. Van Buren), Schranz (57. Jurečka) - Chytil (69. Tijani). Trenér: Trpišovský.

Luhansk: Turbajevskij - Jordan, Batagov, Snurnicyn - Kyrjuchancev (86. Alefijrenko), Dryšljuk, Myšňov (46. Mičin), Vantuch - Jacyk (77. Čurko), Anťuch (82. Gorbač) - Guerrero (82. Bugaj). Trenér: Lalatovič.

Häcken - Aberdeen 2:2 (1:0), Ludogorec Razgrad - Ajax Amsterodam 1:4 (0:3), Olimpija Lublaň - Karabach 0:2 (0:2), Saint-Gilloise (Belg.) - Lugano 2:0 (1:0), Slovan Bratislava - Aris Limassol 2:1 (1:0), Klaksvík (Faer. ostr.) - Šeriff Tiraspol 1:1 (0:0).