Poslední minuta, penalta, gól. Fiorentina vydřela postup do základní skupiny EKL

31. 8. 2023 22:17
Finalista minulého ročníku Evropské konferenční ligy Fiorentina nebude ani tentokrát ve skupině chybět. Italský klub, který v červnu v Praze prohrál s fotbalisty West Hamu 1:2, porazil v odvetě 4. předkola Rapid Vídeň 2:0 a postoupil díky penaltě v poslední minutě.
Antonín Barák
Antonín Barák | Foto: Milan Kammermayer

Hrdinou zápasu byl Argentinec Nicolas González, který nejprve smazal manko z Vídně a v závěru zařídil postup. Zraněný Antonín Barák nebyl ani na lavičce Fiorentiny.

Do skupiny postoupil i norský tým Bodö/Glimt, přemožitel fotbalistů Bohemians 1905 z druhého předkola. Nad rumunský klubem Sfantu Gheorghe zvítězil 3:2 po prodloužení a v součtu s úvodní remízou 2:2 se potřetí v řadě kvalifikoval do skupinové fáze některé z evropských pohárových soutěží.

Norové už po půlhodině vedli 2:0 zásluhou Sörliho a Pellegrina, kteří se gólově podepsali i pod vyřazení Pražanů. Hosté sice vyrovnali, ale v prodloužení Pellegrino proměnil penaltu a s pěti góly má největší podíl na postupu norského týmu.

Podobné drama viděli norští fanoušci i v Bergenu, kde Brann ještě půl hodiny před koncem prohrával s Alkmaarem 1:3, ale stihl vyrovnat. V prodloužení gól nepadl a hosté z Nizozemska se radovali po penaltovém rozstřelu, v němž rozhodla až šestá série.

Tomáš Pekhart pomohl svým gólem k postupu fotbalistů Legie Varšava do skupiny Evropské konferenční ligy. Jeho tým hrál doma s dánským Midtjyllandem 1:1, uspěl v penaltovém rozstřelu a zajistil si místo v pátečním osudí.

První utkání skončilo 3:3 a v odvetě Legia díky přesné hlavičce českého útočníka v 53. minutě vedla 1:0, ale tečovaná střela z dálky Brazilce Paulinha přinesla prodloužení. V něm gól nepadl. Při penaltách svůj úkol splnilo prvních jedenáct střelců, ale pak brankář Tobiasz vystihl Gartenmannův úmysl. Adam Gabriel v dresu hostí do utkání nezasáhl.

Twente Enschede po debaklu 1:5 v Istanbulu prohrálo s Fenerbahce i doma. Jediný gól zápasu vstřelil Džeko z penalty. Michal Sadílek odehrál v dresu domácích celý zápas a dostal žlutou kartu.

Odvetná utkání 4. předkola fotbalové Evropské konferenční ligy:

Twente Enschede - Fenerbahce Istanbul 0:1 (0:0), první zápas: 1:5, postoupilo Fenerbahce, APOEL Nikósie - Gent 1:2 (0:1), první zápas: 0:2, postoupil Gent, PAOK Soluň - Heart of Midlothian 4:0 (2:0), první zápas: 2:1, postoupil PAOK, Brann Bergen - Alkmaar 3:3 (3:3, 1:2), 5:6 na pen., první zápas: 1:1, postoupil Alkmaar, Celje (Slovin.) - Maccabi Tel Aviv 1:1 (1:0), první zápas: 1:4, postoupilo Maccabi, BATE Borisov - Ballkani (Kos.) 1:0 (1:0) první zápas: 1:4, postoupil Ballkani, Ferencváros Budapešť - Žalgiris Vilnius 3:0 (2:0), první zápas: 4:0, postoupil Ferencváros, Besiktas Istanbul - Dynamo Kyjev 1:0 (0:0), první zápas: 3:2, postoupil Besiktas, Fiorentina - Rapid Vídeň 2:0 (0:0), první zápas: 0:1, postoupila Fiorentina, Dnipro - Trnava 1:2 (1:1, 0:1) po prodl., první zápas: 1:1, postoupila Trnava, Club Bruggy - Pamplona 2:2 (0:1), první zápas: 2:1, postoupily Bruggy, Eintracht Frankfurt - Levski Sofia 2:0 (0:0), první zápas: 1:1, postoupil Frankfurt, Aston Villa - Hibernian (Skot.) 3:0 (2:0), první zápas: 5:0, postoupila Aston Villa, Rijeka - Lille 1:1 po prodl. (1:0, 0:0), první zápas: 1:2, postoupilo Lille, Partizan Bělehrad - Nordsjaelland 0:1 (0:1) první zápas: 0:5, postoupil Nordsjaelland, Demirspor - Genk 1:0 po prodl. (1:0, 1:0), 4:5 na pen., první zápas: 1:2, postoupil Genk, Legia Varšava - Midtjylland 1:1 po prodl. (1:1, 0:0), 6:5 na pen., první zápas: 3:3, postoupila Legia.