Šťastná sedmička přiblížila skupinu Konferenční ligy. Plzeň vyhrála v Kazachstánu 2:1

24. 8. 2023 17:48
Fotbalisté Plzně na úvod závěrečného play off Evropské konferenční ligy porazili v Kazachstánu Tobol Kostanaj 2:1 a přiblížili se postupu do skupiny. Svěřenci trenéra Miroslava Koubka vyhráli sedmý soutěžní zápas po sobě.
Lukáš Kalvach
Lukáš Kalvach | Foto: ČTK

Všechny branky v Kostanaji, kde je čtyřhodinový posun oproti středoevropskému letnímu času, padly ve druhém poločase. V 73. minutě otevřel skóre Brazilec Cadu, v 90. minutě přidal druhý gól hostů Lukáš Kalvach. V osmé minutě nastavení Serges Deblé snížil z penalty.

"Je to dobrý výsledek, výhra na horké půdě je cenná. V žádném případě ale není rozhodnuto. V dnešním zápase se akorát potvrdilo, že Tobol je opravdu nepříjemný soupeř," citoval Koubka klubový web.

Plzeňští nastoupili ve stejné základní sestavě jako při nedělním ligovém vítězství 2:1 nad Olomoucí. Bojovné úvodní dějství příliš velkých šancí nenabídlo. Ve 22. minutě Kalvach ze standardní situace našel Durosinmiho, jehož hlavičku brankář Konovalov vyrazil na roh.

Hráči Kostanaje se také několikrát dostali do zakončení, ale gólman Staněk si poradil se střelami Iliče a Deblého, Žarynbetov po dalším protiútoku vypálil vedle. Viktorii těsně před pauzou mohl zařídit vedení Bucha, jeho ránu zpoza šestnáctky ale Konovalov vytáhl nad břevno a domácího gólmana poté nepřekonal ani Cadu.

Západočechům se nepovedl vstup do druhé půle a nechali se od kazachstánského soupeře zatlačit. Koubek už v 56. minutě stáhl ze hry Šulce a Durosinmiho, místo nichž nasadil duo Vlkanova, Chorý.

Ten se po chvilce prezentoval nepřesnými akrobatickými "nůžkami" a v 73. minutě připravil vedoucí gól. Po Kopicově centru Chorý hlavou prodloužil míč na Cadua, který zblízka další hlavičkou otevřel skóre. Brazilský krajní bek či záložník vstřelil premiérovou soutěžní branku za Viktorii.

Plzeňští v 90. minutě rozebrali obranu Tobolu a přidali pojistku. Vlkanova obloučkem našel v šestnáctce volného Kalvacha a hostující záložník před brankářem Konovalovem nezaváhal. V tomto ročníku zaznamenal první soutěžní trefu.

"Jsem rád, že jsem se tam takhle zjevil. Ani bych neřekl bych, že to ze mě spadlo. Vím, co chci dát týmu a branky jsou u mě navíc," řekl Kalvach pro klubový YouTube kanál. "Příchodem Chorého a Vlkanovy se naše hra zvedla. Výsledkem byly dvě branky, které nás poslaly do vedení," ocenil Koubek střídající hráče.

Kazachstánský tým ale ještě závěr duelu zdramatizoval. Staněk vyrazil střelu Asrankulova, ale poté v pokutovém území zahrál rukou Hejda a rumunský rozhodčí Barbu po kontrole na videu nařídil pro Tobol penaltu. Tu v osmé minutě nastavení proměnil Deblé.

"Neměli jsme se nechat dostat pod tlak. Poté přišla nešťastná ruka Lukáše Hejdy, kterou rozhodčí posoudil tak, jak posoudil. Vítězství o gól bychom před zápasem brali, ale mrzí nás snížení v závěru. Bez něj by byl výsledek příjemnější," prohlásil Koubek.

Západočeši v předkolech evropských pohárů protáhli sérii bez porážky na 11 zápasů. V této sezoně venku i potřetí v kvalifikaci Konferenční ligy zvítězili.

Úvodní utkání 4. předkola fotbalové Evropské konferenční ligy:

Tobol Kostanaj - Viktoria Plzeň 1:2 (0:0)

Branky: 90.+8 Deblé z pen. - 73. Cadu, 90. Kalvach. Rozhodčí: Barbu - Marica, Bucsi (všichni Rum.) - Ceylan (video, Tur.). ŽK: Ilič, Asrankulov - Kalvach, Chorý. Diváci: 8420.

Tobol: Konovalov - Kairov (90.+1 Kirejenko), Rogač, Mladovič, Asrankulov - Šachov (69. Orazov), Mužikov (90.+1 Zabelin), Ilič - Žarynbetov (69. Ivanovič), Deblé, Vukadinovič. Trenér: Čurčič.

Plzeň: Staněk - Hejda, Hranáč, Dweh - Kopic (90.+3 Holík), Bucha, Kalvach, Traoré, Cadu - Šulc (56. Vlkanova) - Durosinmi (56. Chorý). Trenér: Koubek.

Úvodní utkání 4. předkola fotbalové Evropské konferenční ligy:

Astana - Partizani (Alb.) 1:0 (1:0), Struga (Sev. Mak.) - Breidablik (Isl.) 0:1 (0:1), Žalgiris Vilnius - Ferencváros Budapešť 0:4 (0:1), Nordsjaelland - Partizan Bělehrad 5:0 (2:0), Farul Constanta - HJK Helsinky 2:1 (0:0), Levski Sofia - Eintracht Frankfurt 1:1 (0:1), Sfantu Gheorghe (Rum.) - Bodö/Glimt 2:2 (0:1), Fenerbahce Istanbul - Twente Enschede 5:1 (1:1), Dynamo Kyjev - Besiktas Istanbul 2:3 (0:1), Rapid Vídeň - Fiorentina 1:0 (1:0), Maccabi Tel Aviv - Celje (Slovin.) 4:1 (1:1), Midtjylland - Legia Varšava 3:3 (2:1), Gent - APOEL Nikósie 2:0 (0:0), Lille - Rijeka 2:1 (1:1), Genk - Demirspor 2:1 (0:0), Ballkani (Kos.) - BATE Borisov 4:1 (1:1), Pamplona - Club Bruggy 1:2 (0:0), Alkmaar - Brann Bergen 1:1 (0:0), Heart of Midlothian - PAOK Soluň 1:2 (1:1).