Klidná cesta k milionům. Fotbalisté Plzně porazili Kostanaj a jsou v Konferenční lize

31. 8. 2023 20:58
Fotbalisté Plzně postoupili do skupiny Evropské konferenční ligy. V domácí odvetě 4. předkola porazili Tobol Kostanaj po suverénním výkonu 3:0 a navázali na úvodní vítězství 2:1 z Kazachstánu.
Plzeň - Tobol Kostanaj | Video: O2 TV Sport

Skóre otevřel ve 32. minutě Tomáš Chorý, v 59. minutě přidal druhou branku Rafiu Durosinmi a ve třetí minutě nastavení stanovil konečný výsledek střídající Ibrahim Traoré. Svěřenci trenéra Miroslava Koubka zvítězili v osmém soutěžním utkání po sobě.

Západočeši si zahrají hlavní fázi třetí nejvyšší evropské soutěže poprvé, od UEFA dostanou bonus 2,94 milionu eur (asi 71 milionů korun). Jména soupeřů se dozví při pátečním losu.

"Samozřejmě mám radost. Po prvním gólu to z nás spadlo, byli jsme trošku nervózní. Utkání až na nějaké výjimky jsme dokázali dobře kontrolovat a dovést do větší efektivity v podobě dalších branek," řekl na tiskové konferenci Koubek, který v pátek oslaví 72. narozeniny. "Určitě jsem lepší dárek nemohl dostat," podotkl kouč.

V základní sestavě Plzně nastoupili i hrotoví útočníci Durosinmi s Chorým. V zahajovací jedenáctce Tobolu byli také ruský brankář Konovalov a obránce Gabarajev. Ti spolu s dalšími dvěma hráči z Ruska a Běloruska přicestovali do Česka o den později, když dodatečně dostali víza.

Domácí před více než 11 tisíci diváky začali velkým tlakem. Nepokrytý kapitán Hejda hlavičkoval jen do náruče Konovalova, nad branku Tobolu později zakončili Hranáč hlavou i Šulc tečovanou střelou.

Aktivní Viktoria po půl hodině hry otevřela skóre. Kalvach z rohu nacentroval do šestnáctky, Hranáč prodloužil míč na Chorého a ten zblízka prostřelil gólmana. Plzeňský útočník vstřelil druhou soutěžní branku v sezoně. "Tušil jsem, že balon může být tečovaný mým směrem. Chtěl jsem už jenom nastavit nohu a trefit placírkou branku. Hlavně razantně, což se povedlo," popsal Chorý.

Kostanajské mužstvo, které v první půli pouze jednou vystřelilo mimo, těsně před pauzou podržel Konovalov. Ruský gólman zblízka nadvakrát vychytal Hranáče. "Nedostali se k moc šancím proto, že musím pochválit naše zadní řady, i když to někdy bylo s vypětím všech sil," uvedl Koubek.

Druhý poločas v úvodu nenabídl příliš zajímavých akcí, ale v 59. minutě domácí zvýšili. Cadu nacentroval do pokutového území a Durosinmi umístil hlavičku přesně k tyči. Nigerijský útočník vstřelil třetí gól v ročníku, všechny dal v předkolech Konferenční ligy.

"Ta druhá branka už to asi řešila. Vedli jsme (celkově) 4:1, do konce zbývala půlhodina. Výkon, který v poslední době kluci předvádějí, zaručoval, že už bychom to měli zvládnout," uvedl Koubek.

Plzeňský brankář Staněk si první těžší zákrok připsal až v 75. minutě, kdy vytáhl Gabarajevovu střelu na roh. Větší šanci si už Tobol nevypracoval. Naopak ve třetí minutě nastavení uzavřel skóre střídající Traoré dorážkou Caduovy rány. Záložník z Pobřeží slonoviny a letní posila ze Slavie v sezoně skórovala počtvrté.

Plzeňští v letošní kvalifikaci Konferenční ligy neprohráli a zvítězili popáté za sebou. Ve druhém kole vyřadili kosovskou Dritu a pak maltskou Gziru. Viktoria se kvalifikovala do hlavní fáze pohárů podruhé za sebou. Loni postoupila do Ligy mistrů, kde v konkurenci Bayernu Mnichov, Interu Milán a FC Barcelona prohrála všech šest zápasů.

Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Evropské konferenční ligy:

Viktoria Plzeň - Tobol Kostanaj 3:0 (1:0)

Branky: 32. Chorý, 59. Durosinmi, 90.+3 Traoré. Rozhodčí: Jug - Žunič, Vidali - Obrenovič (video, všichni Slovin.). ŽK: Kliment - Kairov, Galym, Ivanovič, Čurčič (trenér). Diváci: 11.069. První zápas: 2:1, postoupila Plzeň.

Plzeň: Staněk - Hejda, Hranáč, Dweh - Kopic, Bucha, Kalvach, Cadu - Šulc (53. Traoré) - Chorý (77. Kliment), Durosinmi (86. Vydra). Trenér: Koubek.

Tobol: Konovalov - Kairov, Rogač, Mladovič, Gabarajev - Šachov, Mužikov (68. Galym), Ilič (78. Zabelin) - Žarynbetov (61. Česnokov), Deblé (61. Mrkaič), Vukadinovič (61. Ivanovič). Trenér: Čurčič.