Dinamo Záhřeb zdolalo v Konferenční lize Ballkani a postupuje. Trnavu odstřelil Džeko

14. 12. 2023 23:24
Fotbalisté Dinama Záhřeb oplatili kosovskému klubu Ballkani prohru z prvního zápasu, vyhráli 3:0 a doprovodili Plzeň ze skupiny C do jarní části Konferenční ligy. Dalšími kluby, které si zajistily postup až v závěrečném kole, jsou Legia Varšava, Ferencváros, Ludogorec Razgrad a Fenerbahce.
Edin Džeko střílí třetí gól do sítě Trnavy
Edin Džeko střílí třetí gól do sítě Trnavy | Foto: Reuters

Vítězové skupin mají jisté osmifinále, týmy z druhých míst se o něj teprve utkají s třetími z Evropské ligy.

Na stadionu Maksimir v Záhřebu čekali diváci na gól ještě o něco déle než ve Štruncových sadech. Dinamu by i bezbranková remíza stačila, ale přesná hlavička obránce Periče po rohovém kopu v 69. minutě přece jen přinesla uklidnění. Petkovič pak během následujících osmi minut přidal další dva zásahy, ten druhý z penalty po faulu na Japonce Kaneka.

Ve skupině H si dělaly zálusk na dvě postupová místa tři kluby, které dělil jediný bod. Fenerbahce po dvou venkovních porážkách potvrdilo, že na svém hřišti v Istanbulu body neztrácí. Trnavu pokořilo 4:0, hlavní zásluhu na tom měl sedmatřicetiletý Bosňan Džeko, který dal v rozpětí dvou minut dvě branky. Hostům pro zranění chyběl český záložník Erik Daniel, se čtyřmi góly jejich nejlepší střelec.

Nordsjaelland má se 17 góly nejlepší útok v celé Konferenční lize, ale na jaře už pokračovat nebude. Dánský tým nastřílel Fenerbahce šest branek a Ludogorec Razgrad zdolal dokonce rekordním výsledkem 7:1, ale v dnešní odvetě prohrál 0:1. Polák Piotrowski zařídil, že bulharský klub po neúspěchu v kvalifikaci o Ligu mistrů i o Evropskou ligu tentokrát může slavit.

Legia Varšava uspěla ve skupinové fázi poprvé od roku 2014. Ve skupině E v přímém souboji bez zraněného Tomáše Pekharta porazila Alkmaar 2:0. První gól dal Portugalec Ribeiro, na něhož při centru hosté u vzdálenější tyče úplně zapomněli. Jejich snahu o vyrovnání v úvodu druhého poločasu podlomilo vyloučení Martinse Indiho a Slovinec Klamer výhru zpečetil.

Genk mohl v případě vítězství nad bělehradským klubem Čukarički ještě pomýšlet na postup. Měl od začátku velkou převahu, ale ghanský útočník Paintsil zahodil penaltu a Faderův pokus zastavilo břevno. Až ve 20. minutě kapitán Heynen překvapil brankáře střelou z třiceti metrů. Pak Argentinec Galarza kopl ležícího soupeře do hlavy a po prozkoumání videa dostal červenou kartu. Domácí i v oslabení dali druhý gól, když Paintsil napravil své penaltové zaváhání.

Genku ale ani výhra do pondělního losovacího osudí nepomohla. Ferencváros totiž uhrál doma potřebný bod s Fiorentinou. Domácí vedli gólem Nora Zachariassena 1:0, Ranieri stihl vyrovnat a udržel finalistu minulého ročníku na výhodné první pozici. Antonín Barák v dresu hostů odehrál celý zápas.

Eintracht Frankfurt po senzačním bundesligovém vítězství nad Bayernem Mnichov 5:1 prohrál v Aberdeenu 0:2. O první výhru skotského týmu v soutěži se postarali Duk z Kapverdských ostrovů a Slovinec Sokler. Německý klub však už měl před utkáním postup v kapse. PAOK Soluň také s jistotou postupu sice dovolil dát hostům z Helsinek první gól, ale sám pak vstřelil čtyři a nasbíral celkem 16 bodů.

Aston Villa v minulém týdnu porazila Manchester City i Arsenal, a tak v Mostaru dal trenér Emery příležitost několika náhradníkům. Do branky se místo argentinského mistra světa Martíneze poprvé postavil dvacetiletý Polák Marschall. Výsledkem zápasu s minimem šancí byla remíza 1:1, která udržela anglický klub na prvním místě s přímým postupem do osmifinále.

Slovan Bratislava po výhře v Lublani se stejným soupeřem prohrál doma 1:2, přesto ze skupiny A postupuje z druhého místa za Lille. Na gól Brazilce Pedra Lucase odpověděl panamský obránce ve slovenských službách Blackman. V 54. minutě ale domácí brankář Kanaďan Borjan vyběhl daleko před šestnáctku, fauloval a dostal červenou kartu. V přesilovce pak Pedro Lucas přidal druhý gól. Jaromír Zmrhal přišel na trávník v 67. minutě. Roman Macek byl jen na lavičce v Luganu při prohře s Besiktasem 0:2.

V souboji dvou jistých postupujících ve skupině B přivítalo Maccabi Tel Aviv vzhledem situaci v Izraeli soupeře z Gentu v srbském městě Bačka Topola a porazilo ho 3:1. Také ukrajinské Zorje Luhansk se v exilu v polském Lublinu dařilo, Islanďané z Breidabliku dostali ještě o jeden gól víc a s nulou na bodovém kontě a 18 inkasovanými brankami byli nejslabším článkem soutěže.

Bruggy zdolaly Bodö/Glimt 3:1 a se 16 body ovládly skupinu D. Proti svým krajanům dal gól teprve osmnáctiletý Nor Nusa. Pak Pellegrino z penalty ukončil neprůstřelnost domácího brankáře Mignoleta, která napříč všemi soutěžemi trvala více než 12 hodin. Další góly už střílely jen Bruggy, ale i přemožitel Bohemians z 2. předkola měl už předem zajištěný postup. Do vyřazovací fáze pronikl vůbec poprvé.

Fotbalová Evropská konferenční liga - 6. kolo skupin:

Skupina A:

Slovan Bratislava - Olympija Lublaň 1:2 (1:1). Branky: 27. Blackman - 17. a 58. Pedro Lucas. ČK: 54. Borjan (Slovan).

Lille - Klaksvík 3:0 (1:0). Branky: 29. Yazici z pen., 87. Gomes z pen., 90.+5 Zhegrova z pen. ČK. 85. Danielsen, 90.+5 Andreasen (oba Klaksvík).

1. Lille 6 4 2 0 10:2 14
2. Slovan Bratislava 6 3 1 2 8:7 10
3. Olympija Lublaň 6 2 0 4 4:9 6
4. Klaksvík 6 1 1 4 5:9 4

Skupina B:

Zorja Luhansk - Breidablik 4:0 (3:0). Branky: 2. Guerrero, 11. vlastní Muminovič, 19. Mičin, 76. Gorbač.

Maccabi Tel Aviv - Gent 3:1 (2:0). Branky: 24. a 61. Zahavi, 9. Kanichowsky - 50. De Sart.

1. Maccabi Tel Aviv 6 5 0 1 14:9 15
2. Gent 6 4 1 1 16:7 13
3. Zorja Luhansk 6 2 1 3 10:11 7
4. Breidablik 6 0 0 6 5:18 0

Skupina C:

Viktoria Plzeň - Astana 3:0 (0:0). Branky: 68. a 82. Mosquera, 58. Vlkanova.

Dinamo Záhřeb - Ballkani 3:0 (0:0). Branky: 72. a 77. z pen. Petkovič, 69. Perič.

1. Viktoria Plzeň 6 6 0 0 9:1 18
2. Dinamo Záhřeb 6 3 0 3 10:5 9
3. Astana 6 1 1 4 4:13 4
4. Ballkani 6 1 1 4 3:7 4

Skupina D:

FC Bruggy - Bodö/Glimt 3:1 (1:0). Branky: 26. Nusa, 58. Thiago, 89. Mechele - 57. Pellegrino z pen.

Lugano - Besiktas Istanbul 0:2 (0:1). Branky: 36. Tosun, 88. Amartey. ČK: 90. Steffen - 90. Oxlade-Chamberlain.

1. FC Bruggy 6 5 1 0 15:3 16
2. Bodö/Glimt 6 3 1 2 11:8 10
3. Besiktas Istanbul 6 1 1 4 7:14 4
4. Lugano 6 1 1 4 6:14 4

Skupina E:

Legia Varšava - Alkmaar 2:0 (1:0). Branky: 35. Ribeiro. 81. Klamer. ČK: 53. Martins Indi (Alkmaar).

Zrinjski Mostar - Aston Villa 1:1 (0:0). Branky: 87. Malekinušič - 61. Zaniolo.

1. Aston Villa 6 4 1 1 12:7 13
2. Legia Varšava 6 4 0 2 10:6 12
3. Alkmaar 6 2 0 4 7:12 6
4. Zrinjski Mostar 6 1 1 4 6:10 4

Skupina F:

Ferencváros Budapešť - Fiorentina 1:1 (0:0). Branky: 48. Zachariassen - 73. Ranieri.

Genk - Čukarički 2:0 (1:0). Branky: 21. Heynen, 57. Paintsil. ČK: 35. Galarza (Genk).

1. Fiorentina 6 3 3 0 14:6 12
2. Ferencváros Budapešť 6 2 4 0 9:6 10
3. Genk 6 2 3 1 8:5 9
4. Čukarički 6 0 0 6 2:16 0

Skupina G:

Aberdeen - Eintracht Frankfurt 2:0 (1:0). Branky: 41. Duk, 74. Sokler.

PAOK Soluň - HJK Helsinky 4:2 (1:1). Branky: 37. Ozdojev, 47. Konstantelias, 53. vlastní Toivio, 85. Murg - 6. Radulovič, 90.+2 Hetemaj.

1. PAOK Soluň 6 5 1 0 16:10 16
2. Eintracht Frankfurt 6 3 0 3 11:7 9
3. Aberdeen 6 1 3 2 10:10 6
4. HJK Helsinky 6 0 2 4 7:17 2

Skupina H:

Fenerbahce Istanbul - Trnava 4:0 (1:0). Branky: 60. a 61. Džeko, 36. Kadioglu, 48. Tadič z pen.

Ludogorec Razgrad - Nordsjaelland 1:0 (0:0). Branka: 79. Piotrowski.

1. Fenerbahce Istanbul 6 4 0 2 13:11 12
2. Ludogorec Razgrad 6 4 0 2 11:11 12
3. Nordsjaelland 6 3 1 2 17:7 10
4. Trnava 6 0 1 5 3:15 1