Vratislav (Od našeho zpravodaje z Eura) - Martin Synecký má coby bezpečnostní šéf FAČR na letošním Euru na starost ochranu českého týmu a také se výrazně podílí na poklidném průběhu šampionátu ze strany fanoušků.
V sobotu je na programu poslední utkání základní skupiny s domácím Polskem, které doprovodí obrovský zájem fanoušků obou reprezentací. A tak se dá očekávat, že se pořadatelské a pořádkové složky pořádně zapotí.
Synecký však věří, že se přátelská atmosféra mezi oběma tábory nezmění.
V sobotu sehrají čeští fotbalisté poslední utkání základní skupiny proti domácímu Polsku. Očekává se mimořádný příliv obou táborů fanoušků. Byl tento zápas vyhodnocen z bezpečnostního hlediska jako rizikový?
"Ano, je vyhodnocen jako rizikový. Zejména z toho důvodu, že se jedná o utkání, které pravděpodobně bude rozhodovat o postupujícím ze skupiny. Emoce tedy určitě budou napjaté."
Co to znamená pro fanouška? Budou se od sebe obě strany příznivců nějak oddělovat, nebo budou jako doposud promíchány?
"Už teď víme, že na stadionu budou fanoušci hodně promixováni, jelikož se vstupenky prodávaly přes portál UEFA. Samozřejmě budou vytvořeny hlavní kotle. Ten český znovu ve stejných místech jako při zápasech s Ruskem a Řeckem. Polský pak bude hodně rozprostřen, jelikož polský je celý stadion."
Nyní upřímně řekněte, má se český fanoušek utkání s Polskem bát?
"Domnívám se, že vůbec ne. Do této doby vlastně dokonce docházelo k tomu, že Češi s Poláky fandili společně. Nevěřím tedy, zvlášť v rámci stadionu, že by nastala nějaká větší hrozba."
Věříte, že přátelská atmosféra obou táborů potrvá i během tohoto utkání?
"Doufám, že ano. Uvidíme, jaký bude vývoj toho zápasu. Píská jej skotský rozhodčí, z čehož já osobně nadšený nejsem. Ale musíme věřit, že tam žádná kontroverzní rozhodnutí, která by vyvolala velké emoce v hledišti, nebudou."
Jak vůbec hodnotíte bezpečnost vratislavské části turnaje do této doby?
"Vratislav je z našeho pohledu zajištěna velice dobře. Ve fanzóně vše probíhá v přátelském duchu. Při utkání s Ruskem došlo k nějakým drobným problémům, ale pořadatelé těmto osobám důrazně domluvili."
V jiných městech se však strhly docela velké potyčky. Zvláště drsná srážka Rusů a Poláků znechutila celou Evropu.
"Ruští fanoušci jsou obecně hodně nepopulární, nejen v Polsku. Spíš to ale bylo zapříčiněno vzájemnou nevraživostí. Mezi českými a polskými fanoušky toto není, takže věřím, že u nich přátelský duch přetrvá."
Vratislavský stadion má za sebou dva zápasy. Podařilo se na něm bezpečnostní opatření splnit dobře?
"Při prvním utkání s Ruskem se ukázaly drobnější nedostatky. Riziková část ruských fanoušků dělala problémy. To ale vyplynulo spíš z toho, že místní stadion byl naprosto vyprodaný vůbec poprvé. Je nasazováno tisíc pořadatelů, což jen dokazuje, že bezpečnost není brána na lehkou váhu. Pořadatelé se s každým utkáním lepší, a tak věřme, že třetí zápas proběhne bez problému."
UEFA před Eurem prohlašovala, že zakazuje vnášení a používání bubnů a trumpet během zápasů. Ve druhém utkání s Řeckem se však už tyto fandící prostředky v hledišti objevily...
"Poté, co jsme v prvním kole viděli ostatní zápasy, zejména na Ukrajině a ve Varšavě, tak jsme kritizovali UEFA za to, že tyto hudební nástroje ve Vratislavi zakazuje a přitom jinde se používají a dělají dobrou atmosféru. Právě náš tlak pomohl k tomu, že UEFA od těchto zákazů ustoupila a uznala, že obavy, že by nástroje zničily Euro tak jako vuvuzely mistrovství světa, byly zbytečné."