Video: Davy fanoušků, fanzóna pod Eiffelovkou a všudypřítomné kontroly. To jsou první dny Eura

Michal Šenk Sport Michal Šenk, Sport
12. 6. 2016 10:10
Euro ve Francii začalo. Domácí tým na úvod šampionátu zvládl svůj zahajovací zápas a celá země si hlasitě oddechla. Jinak pohodovou atmosféru zatím kalí jen střety fanoušků Anglie a Ruska. Ty se ale hlavního města nedotkly. Podívejte se, jak první dny v krátkém videu zdokumentoval náš pařížský zpravodaj.
Fotbalové Euro je - zdá se - z nejhoršího venku. V pátek se stal šestý největší stadion Evropy symbolem odporu vůči terorismu. | Video: Michal Šenk
 

Právě se děje

před 54 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy