Uražený Weiss je zpět, Hamšík odmítl karanténu v motelu. Oslabení Slováci mobilizují

Jiří Škuba Jiří Škuba
11. 11. 2020 6:22
Pouze deset hráčů se sešlo na prvním srazu slovenské fotbalové reprezentace, kterou ve čtvrtek čeká zápas o účast na mistrovství Evropy proti Severním Irům.
Vladimír Weiss
Vladimír Weiss | Foto: Reuters

Zranění a koronavirus komplikují trenéru slovenské fotbalové reprezentace Štefanu Tarkovičovi přípravu na osudový duel v Belfastu, který je přímým soubojem o účast na červnovém mistrovství Evropy.

Nástupce českého kouče Pavla Hapala napočítal na prvním srazu pouze deset fotbalistů. Část obvyklých opor chyběla kvůli zranění, hned půltucet reprezentantů dlel v koronavirové karanténě.

"Oslovil jsem všechny hráče, kteří v momentální situaci můžou pomoct. Žijeme ve specifické době, věci, které platí dnes, za dva dny platit nemusí," povzdechl si Tarkovič v rozhovoru pro deník SME.sk.

Nominaci doplňoval za pochodu, před nejdůležitějším zápasem od Eura 2016 měl pohromadě maximálně dvě třetiny kádru. Do národního týmu se vrátili Tomáš Hubočan, po zraněních a problémech s koronavirem jsou zpět i Milan Škriniar, Stanislav Lobotka nebo Dávid Hancko.

Největší emoce ovšem vyvolal návrat Vladimíra Weisse mladšího, který před utekl kouči Pavlu Hapalovi z lavičky ještě před koncem zápasu Ligy národů v Praze. Naštvalo ho, že nehrál. "Pod Hapalem jsem skončil," vzkázal později. Po dvou letech je křídlo Slovanu Bratislava zpět.

Připraven by měl být i lídr týmu Marek Hamšík. Místo toho, aby se mezi dvěma reprezentačními zápasy přesouval zpátky do čínského klubu Dalian Pro, zůstal na Slovensku. Dle dohody, kterou ještě loni uzavřel tehdejší kouč Pavel Hapal se svým protějškem Rafaelem Benítezem.

"Nemělo význam, abych se vracel do Číny, strávil dva týdny v karanténě někde na motelu a nemohl se připravovat," prohlásil Hamšík.

Naopak bývalý kapitán Martin Škrtel v Belfastu nenastoupí. Pětatřicetiletý obránce byl kvůli nejasnému zdravotnímu stavu nominován jako náhradník, nakonec se ukázalo, že ho svalové zranění na hřiště skutečně nepustí. Natržený vaz v kotníku pak znemožnil start brankáři Martinu Dúbravkovi.

 

Právě se děje

před 51 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy