Ronaldo vyrovnal rekord Daeího, Portugalsko i díky jeho penaltám postupuje

23. 6. 2021 23:03
Fotbaloví obhájci evropského titulu z Portugalska remizovali v repríze posledního finále s Francií 2:2 a zajistili si se čtyřmi body postup do osmifinále mistrovství Evropy z třetího místa. Naopak úřadující světoví šampioni z Francie získali pět bodů a základní skupinu F vyhráli. V osmifinále se Francie střetne se Švýcarskem, Portugalsko s Belgií.
Cristiano Ronaldo slaví branku v zápase s Francií
Cristiano Ronaldo slaví branku v zápase s Francií | Foto: Reuters

Tři ze čtyř branek padly z penalty. Tu úvodní proměnil v první půli Cristiano Ronaldo, následně ještě do přestávky odpověděl po stejné možnosti Karim Benzema. Stejný hráč následně poslal Francii po přestávce do vedení, avšak v 60. minutě vyrovnal opět z penalty Ronaldo. Hvězdný útočník 109. brankou v reprezentaci vyrovnal absolutní mezinárodní rekord Aliho Daeího.

"S výkonem týmu jsem spokojený, hráči ukázali dobré psychické nastavení. I když jsme po přestávce inkasovali druhý gól, dokázal vyrovnat. Výsledek je spravedlivý a podařilo se nám postoupit do další fáze. Když budeme dodržovat, co je třeba v obraně a útoku, budeme pro všechny těžkým soupeřem," citovala agentura AFP portugalského trenéra Fernanda Santose.

"Byla to bitva a nebylo to snadné. Darovali jsme soupeři dva góly po našich chybách, ale přesto jsme to zkusili vyhrát. Zůstali jsme v čele tabulky a v nejlepší možné pozici do osmifinále. Musíme toho využít a odpočinout si, turnaj teprve začíná," řekl francouzský trenér Didier Deschamps.

V utkání začali lépe svěřenci portugalského trenéra Santose, kteří se do první šance dostali po šesti minutách hry. Ronaldovu hlavičku v záklonu však lapil brankář Lloris. Francouzi pak kontrovali únikem Mbappého, ale toho pro změnu vychytal gólman Patricio.

Oba týmy následně pokračovaly v opatrné hře a čekání na chybu soupeře. Ta přišla ve 28. minutě, kdy Lloris při vyboxování centru do pokutového území zasáhl nešetrně pěstí do obličeje hlavičkujícího Danila a rozhodčí nařídil pokutový kop. Otřeseného Danila pak museli pár minut ošetřovat na hřišti lékaři. K penaltě se následně postavil Ronaldo a střelou do protipohybu poslal Portugalce do vedení. Čtvrtým gólem se dostal do vedení v tabulce střelců turnaje a zároveň šlo o jeho rekordní 20. trefu na vrcholné akci.

Když už se zdálo, že do kabin půjdou Portugalci s jednobrankovým vedením, upadl po souboji se Semedem v pokutovém území Mbappé a sudí Mateu Lahoz nařídil k nelibosti úřadujících evropských šampionů penaltu i pro Francii. Z ní srovnal pro změnu Benzema a vstřelil svůj první reprezentační gól od října 2015.

Pro Portugalce navíc bylo po přestávce ještě hůř. Nejen, že do druhé půle již nenastoupil otřesený Danilo, hned po dvou minutách hry jim navíc zaběhl za obranu Benzema a přesnou ranou dokonal obrat v zápase. Stal se tak třetím Francouzem po Thierrym Henrym a Zinedinem Zidanem, který dal na MS i ME dvě branky v jednom zápase.

"NIkdy jsem o sobě nepochyboval, ale vím, že se ode mě v reprezentaci hodně čeká. Podařilo se mi skórovat a tenhle pocit si vychutnám," řekl Benzema.

Obhájce evropského titulu však táhl dál Ronaldo. Jeho hlavička o chvíli později sice ještě do sítě nezamířila, ale po hodině hry hvězda Juventusu Turín trefila v pokutovém území ruku Koundeho a sudí nařídil už třetí pokutový kop v zápase. Ronaldo z něj ani tentokrát nezaváhal a 109. trefou v reprezentaci vyrovnal absolutní mezinárodní rekord Aliho Daeího.

Francouzi se nechtěli s remízou spokojit a vrhli se znovu do útoku, ránu Pogby však výborně vytáhl mimo Patricio a zkušený brankář si následně poradil i s dalším pokusem Griezmanna. Na konečné remíze, která je v historii střetnutí obou celků teprve třetí z 28 zápasů, nezměnil nic ani pád Comana v nastaveném čase po souboji s Fernandesem. Sudí Mateu Lahoz už čtvrtou penaltu neodpískal. Portugalci tak postoupili do vyřazovaci fáze i při své osmé účasti na Euru.

"I když nás teď čeká silná Belgie, uděláme vše pro to, abychom proti ní uspěli. Chceme udělat všem našim fanouškům radost," slíbil Patricio.

Skupina F (Budapešť):

Portugalsko - Francie 2:2 (1:1)

Branky: 31., 60. obě z pen. Ronaldo - 45.+2 z pen., 47. Benzema. Rozhodčí: Mateu Lahoz - Cebrián Devís, Del Palomar - Hernández (video, všichni Šp.). ŽK: Lloris, Hernández, Griezmann, Kimpembe (všichni Fr.) Diváci: 54.886.

Sestavy:

Portugalsko: Patrício - Semedo (79. Dalot), Dias, Pepe, Guerreiro - Moutinho (73. Neves), Danilo (46. Palhinha), Sanches (88. Oliveira) - B. Silva (72. Fernandes), Ronaldo, Jota. Trenér: Santos.

Francie: Lloris - Koundé, Varane, Kimpembe, Hernández (46. Digne, 52. Rabiot) - Pogba, Kanté - Tolisso (66. Coman), Griezmann (87. Sissoko), Mbappé - Benzema. Trenér: Deschamps.