Postupový klíč: K triumfu ve skupině stačí Čechům bod. Ten ale skrývá hrozbu

jšk
18. 6. 2021 23:05
Čeští fotbalisté si díky remíze s Chorvatskem udrželi vedení ve skupině D. Čtyři body by jim na postup do osmifinále měly stačit, minimálně na postup z tabulky týmů na třetích místech.
Čeští fotbalisté se radují z gólu Patrika Schicka do sítě Chorvatska
Čeští fotbalisté se radují z gólu Patrika Schicka do sítě Chorvatska | Foto: Reuters

Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého každopádně mají postup ve svých rukou. O všem rozhodne jejich závěrečný duel s Anglií.

1) Pokud čeští reprezentanti porazí nebo remizují s Anglii, skupinu vyhrají. V případě nerozhodného výsledku je před Albion posune o gól lepší skóre. Což ale taková výhra být nemusí, protože vítěz skupiny D půjde na druhý tým ze skupiny F. V ní se o postup poperou tři velmi nebezpeční soupeři: Portugalsko (zatím 3 body), Francie (3) a Německo (0).  

2) Pokud s Anglií prohrají, bude rozhodovat zápas Skotska a Chorvatska. Jestliže zápas skončí remízou, či vítězstvím Skotska, Češi zůstanou druzí - v takovém případě by Schick a spol. šli v osmifinále na druhý tým skupiny E, které zatím okupují Slováci se třemi body, kteří ale mají o zápas víc než zatím jednobodové Španělsko.

V případě, že vyhraje Chorvatsko, Čechy vyšoupne z druhého místa za předpokladu, že bude mít při konečném sčítání lepší skóre než oni. Šilhavého svěřenci mají skóre v kladných hodnotách (+2), zatímco Chorvaté -1.

Ovšem ani pád na třetí místo by neznamenal takovou tragédii, čtyři body by měly na postup do osmifinále pohodlně stačit. Nápovědu poskytne pohled do historie: na mistrovství Evropy před pěti lety, kde se poprvé hrálo tímto systémem, postoupily ze skupiny "odpadlíků" mezi šestnáct nejlepších hned dva týmy se třemi body - dokonce Portugalsko, které v základní skupině třikrát remizovalo a nakonec celý turnaj vyhrálo.

Do osmifinále šampionátu z každé ze šesti čtyřčlenných skupin postupují první dva a čtyři nejlepší týmy ze třetích míst, tedy šestnáct ze čtyřiadvaceti účastníků turnaje.

V případě, že by Češi postoupili ze třetího místa, nabízí se pro osmifinále více variant - buď vítěz skupiny B (nyní Belgie), skupiny E (nyní Švédsko), nebo C (nyní Nizozemsko).

 

Právě se děje

před 29 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy