Postupový klíč: K triumfu ve skupině stačí Čechům bod. Ten ale skrývá hrozbu

jšk
18. 6. 2021 23:05
Čeští fotbalisté si díky remíze s Chorvatskem udrželi vedení ve skupině D. Čtyři body by jim na postup do osmifinále měly stačit, minimálně na postup z tabulky týmů na třetích místech.
Čeští fotbalisté se radují z gólu Patrika Schicka do sítě Chorvatska
Čeští fotbalisté se radují z gólu Patrika Schicka do sítě Chorvatska | Foto: Reuters

Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého každopádně mají postup ve svých rukou. O všem rozhodne jejich závěrečný duel s Anglií.

1) Pokud čeští reprezentanti porazí nebo remizují s Anglii, skupinu vyhrají. V případě nerozhodného výsledku je před Albion posune o gól lepší skóre. Což ale taková výhra být nemusí, protože vítěz skupiny D půjde na druhý tým ze skupiny F. V ní se o postup poperou tři velmi nebezpeční soupeři: Portugalsko (zatím 3 body), Francie (3) a Německo (0).  

2) Pokud s Anglií prohrají, bude rozhodovat zápas Skotska a Chorvatska. Jestliže zápas skončí remízou, či vítězstvím Skotska, Češi zůstanou druzí - v takovém případě by Schick a spol. šli v osmifinále na druhý tým skupiny E, které zatím okupují Slováci se třemi body, kteří ale mají o zápas víc než zatím jednobodové Španělsko.

V případě, že vyhraje Chorvatsko, Čechy vyšoupne z druhého místa za předpokladu, že bude mít při konečném sčítání lepší skóre než oni. Šilhavého svěřenci mají skóre v kladných hodnotách (+2), zatímco Chorvaté -1.

Ovšem ani pád na třetí místo by neznamenal takovou tragédii, čtyři body by měly na postup do osmifinále pohodlně stačit. Nápovědu poskytne pohled do historie: na mistrovství Evropy před pěti lety, kde se poprvé hrálo tímto systémem, postoupily ze skupiny "odpadlíků" mezi šestnáct nejlepších hned dva týmy se třemi body - dokonce Portugalsko, které v základní skupině třikrát remizovalo a nakonec celý turnaj vyhrálo.

Do osmifinále šampionátu z každé ze šesti čtyřčlenných skupin postupují první dva a čtyři nejlepší týmy ze třetích míst, tedy šestnáct ze čtyřiadvaceti účastníků turnaje.

V případě, že by Češi postoupili ze třetího místa, nabízí se pro osmifinále více variant - buď vítěz skupiny B (nyní Belgie), skupiny E (nyní Švédsko), nebo C (nyní Nizozemsko).

 

Právě se děje

před 26 minutami

Běloruská běžkyně Cimanouská je na cestě do polského azylu, nastoupila na letadlo do Varšavy

Běloruská atletka Kryscina Cimanouská, která po konfliktu s vedením výpravy opustila olympijské hry v Tokiu, nastoupila ve Vídni do letadla polských aerolinií LOT mířícího do Varšavy. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na očitého svědka. Atletka ve středu přicestovala do rakouské metropole z Tokia. Vracet do vlasti se nehodlá, v dějišti olympijských her požádala o polské humanitární vízum a je v péči polských diplomatů.

Podle serveru Flightradar24 odstartoval pravidelný let do Varšavy zhruba v 19:20, v polském hlavním městě by tak měl přistávat kolem 20:25.

Po odpoledním příletu do Vídně čekalo podle agentury AFP na Cimanouskou zvláštní vozidlo, které ji dopravilo mimo zraky čekajících novinářů. Na navazující let do polské metropole čekala ve zvláštním salónku pro VIP klientelu, uvedla agentura APA. Vyjádření médiím nedala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy