"Neuvěřitelný zákrok, důležitější než chycená penalta." Kouče Francie nadchl gólman

Sport ČTK Sport, ČTK
28. 3. 2023 20:59
Už to vypadalo, že Francie v poslední minutě přijde v kvalifikaci o postup na ME 2024 o důležitou výhru v Irsku. Míč z hlavy Nathana Collinse letěl do brány, když se najednou zázračně vymrštila ruka gólmana Mikea Maignana a uchránila vicemistrům světa vítězství 1:0. "Neuvěřitelný zákrok," rozplýval se kouč Francie Didier Deschamps.
Zákrok francouzského brankáře Mikea Maignana v poslední minutě utkání kvalifikace ME 2024 proti Irsku
Zákrok francouzského brankáře Mikea Maignana v poslední minutě utkání kvalifikace ME 2024 proti Irsku | Foto: ČTK

Maignan se stal novou francouzskou jedničkou poté, co Hugo Lloris po loňském stříbrném mistrovství světa v Kataru ukončil reprezentační kariéru.

Sedmadvacetiletý gólman AC Milán odstartoval kvalifikaci o postup na Euro 2024 výtečně. Při úvodní domácí výhře 4:0 nad Nizozemskem zneškodnil penaltu, v Dublinu se blýskl především proti hlavičce Collinse po rohu v závěru.

"Neuvěřitelný zákrok, víme, že Mike takové umí. Má obrovské kvality, fyzické parametry i správnou mentalitu. V pátek chytil penaltu, ale tohle bylo mnohem důležitější," sypal komplimenty Deschamps.

"Nikdy jsem o něm nepochyboval. Je to skvělý lídr a skvělý hráč," pokračoval čtyřiapadesátiletý trenér.

Utkání rozhodl v 50. minutě obránce Benjamin Pavard výstavní střelou z dálky, jinak ale Irové drželi s favoritem krok. "Udělali jsme všechno, co bylo potřeba k vítězství. Ten úžasný zákrok na konci byl skoro stejně důležitý jako gól," vracel se Deschamps ke klíčovému okamžiku.

Také jeho protějšek Stephen Kenny ocenil Maignanovu reakci: "Byl to zákrok z jiného světa," musel uznat stratég poražených. "Jsme zklamaní, že jsme nezískali aspoň bod," litoval irský kouč.

Naopak ho potěšilo, jak domácí ubránili hvězdného útočníka a nového kapitána "Les Bleus" Kyliana Mbappého.

"Dívali jsme se na posledních dvacet zápasů Francie a ani v jednom nebyl Mbappé, kterého jsem volil jako nejlepšího hráče světa, takhle nevýrazný. To jsem opravdu nikdy neviděl," prohlásil Kenny.

Soupeře za pevnou defenzivu pochválil i Deschamps. "Odvedli skvělou práci. V pátek jsme dali čtyři góly, ale tady jsme nebyli moc nebezpeční, což vypovídá o práci irské obrany. Byly to dva různé zápasy," uvedl trenér světových šampionů z roku 2018.

"Jsme se vstupem do kvalifikace spokojení, je tady hodně pozitiv. Získali jsme šest bodů, dali jsme pět gólů a žádný nedostali. Měli jsme náročný program. Irský tým v pátek nehrál, byl čerstvý a fanoušci ho hnali dopředu," zmínil Deschamps.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy