Duhou proti Maďarsku. Němci obejdou zákaz, protest zamíří i na "české" osmifinále

jzp jzp
23. 6. 2021 18:31
Klekání fotbalistů ustoupilo do pozadí. Největší vášně teď na Euru vyvolávají duhové symboly namířené proti Maďarsku.
Němci už nemůžou duhově zbarvit arénu v Mnichově, ale i tak dají najevo svůj názor.
Němci už nemůžou duhově zbarvit arénu v Mnichově, ale i tak dají najevo svůj názor. | Foto: Reuters

Důvodem je politika maďarského premiéra Viktora Orbána. Jeho strana Fidesz nedávno úspěšně protlačila takzvaný antipedofilní zákon, k němuž ale na poslední chvíli přibyly kontroverzní dodatky. Ty například zakazují šířit mezi nezletilými jakékoliv materiály zobrazující nebo propagující homosexualitu a změnu pohlaví.

Nevoli vůči zákonu z některých, zejména západních zemí pociťují i maďarští fotbalisté. První dva zápasy na Euru ještě odehráli doma v Budepešti, kde šlo jen o fotbal, ovšem dnes večer je čeká klání v Mnichově proti domácím Němcům.

Původně měla mnichovská aréna svítit duhovými barvami, které jsou symbolem lidí s odlišnou sexuální a genderovou identitou, označovaných například zkratkou LGBT. Plán ale zatrhla UEFA, podle které by šlo o politické gesto.

Krátce předtím přitom představitelé evropského fotbalu nezasáhli proti brankáři německé reprezentace Manuelu Neuerovi, který na Euru nosí duhovou kapitánskou pásku. V tomto případě má jít o dobrou věc.

"Podporuji Neuera v nošení takové pásky a také jsem pro nasvícení stadionu v duhových barvách, ale jen když to není politické… Tenhle požadavek přišel od politika a šlo o jasný signál namířený proti vládě jiného státu," vysvětloval šéf UEFA Aleksander Čeferin tenkou a obtížně rozlišitelnou hranici mezi politikou a takzvanou společenskou odpovědností.

Zákaz však Němce nezastavil. Svůj názor projeví jinak. Zástupci německého fotbalu chtějí divákům před zápasem proti Maďarsku rozdat deset tisíc duhových vlajek. Starosta Mnichova Dieter Reiter pak vyzdobí duhovou vlajkou radnici a osvětlí některé budovy ve městě.

Pozadu nezůstane ani zbytek Německa. "Když nemůže být duhově nasvícena mnichovská aréna, tak to uděláme my," řekla si řada fotbalových klubů.

Takhle budou vypadat stadiony ve Wolfsburgu a Kolíně nad Rýnem:

Duhová symbolika nakonec dorazí i do maďarské Puskás Arény, kde v neděli odehraje osmifinále Nizozemsko, jehož kapitán Georginio Wijnaldum vytáhne speciální pásku. Soupeřem Nizozemců bude Česko.

Pokud jde o maďarskou reprezentaci, LGBT komunitu dřív podpořil třeba brankář Péter Gulácsi.

Obránce Willi Orbán, který dlouhodobě nastupuje v Německu, zase podotkl, že duhové nasvícení mnichovské arény by mu nevadilo: "Osobně by se mi líbilo, kdyby byla pestrobarevná. Zažil jsem ji jen v modré a červené."

Celkově se ale zdá, že maďarské reprezentanty duhové dění příliš nevzrušuje. Alespoň ne během Eura. "Abych byl upřímný, v kabině o politice nikdy nemluvíme," prohlásil italský trenér Maďarů Marco Rossi. "Ale všichni jsme lidé, citliví k rozličným společenským problémům. Svým chováním všem projevujeme maximální respekt."

Otázkou je, jestli to platí i pro vybrané fanoušky. UEFA zahájila vyšetřování poté, co se v hledišti Puskás Arény objevil transparent s nápisem "anti-LMBTQ" (zkratka LMBTQ je maďarskou obdobou LGBTQ, pozn. red.).

Diváci v Budapešti se podle některých médií dopustili také rasismu vůči francouzským fotbalistům tmavé pleti. A ještě před utkáním s Francií vytáhli transparent proti poklekávání, ale není jasné, zda i ten je součástí vyšetřování.

Puskás Aréna, která jinak uchvátila výtečnou atmosférou, je přitom podle deníku The Times možným hostitelem finále Eura, pokud koronavirové problémy vyřadí ze hry Wembley. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy