Jarolím: Baroš nesmí být odříznutý a obrana potřebuje řád

12. 6. 2012 13:45
Plašil ho proti Rusku zklamal, ale ze sestavy by ho neškrtal
Michal Kadlec brání ruského hráče během utkání Ruska s Českou republikou na Euru 2012.
Michal Kadlec brání ruského hráče během utkání Ruska s Českou republikou na Euru 2012. | Foto: Reuters

Karel Jarolím, někdejší kouč pražské Slavie, glosuje situaci před zápasem Česko-Řecko na Euru 2012.

"Ano, vím, že proti Řekům potřebujeme bodovat a pokud možno vyhrát, ale základ zlepšení musí vycházet z obrany.

Abyste ve fotbale mohli uspět, musíte mít obranu v pořádku. A to jsme tedy proti Rusku neměli.

Základ: zlepšit souhru obrany

V řadě případů tam hrálo roli to, že zadákům nepomohli spoluhráči, když se nevraceli, ale i obránci samotní nadělali spoustu chyb. Jejich souhře naprosto chyběla organizace. A to je zásadní problém.

Pokud se tohle podaří odstranit a zlepšit, mají Češi šanci proti Řekům něco uhrát. Jinak těžko.

Jestli to Michal Bílek vyřeší personálními změnami, nebo to spraví nějak jinak, to nechám na něm, ale s takovým zmatkem v obraně, jaký jsme měli proti Rusům, se opravdu hrát nedá.

Útok musí dostávat kolmé balony

Co se týče ofenzivy, slýchám spoustu názorů, že by měl hrát hrot někdo jiný než Baroš. Nebo že bychom měli hrát třeba na dva útočníky.

Změna rozestavení by si ale vyžadovala zásadní změny ve způsobu hry, kterou má národní mužstvo zažité.

A jestli má hrát Baroš, nebo někdo jiný... Podstatné je, že ať už tam nastoupí kdokoli, musí mít ze zálohy intenzivní podporu. Ani tohle proti Rusům nefungovalo. Jaké chodily na hrot míče, aby se mohlo zabíhat za obranu?

Až pak může dojít k finální fázi. A takových situací jsme v tom prvním utkání měli moc málo.

Plašil? Byl špatný, ale poučí se

To je pak jedno, jestli na hrotu nastoupí ten nebo tamten. Pokud je odříznutý, je tam k ničemu.

Jednu takovou přihrávku vykouzlil Jarda Plašil a hned se z toho Pilařovi podařilo skórovat. Nutno dodat, že jinak se Plašilovi zápas vůbec nepovedl. Nevěděl jsem, jak si to mám vysvětlit. Jindy tradiční opora - a najednou tolik chyb a nedostatků.

Ale nedoporučoval bych, aby kvůli tomu vypadnul ze sestavy. Přeci jen, v předchozích zápsaech vždycky ukázal, že tým umí podržet a patříval vždy mezi nejlepší hráče. Trenér by ho asi měl podržet.

Myslím, že Plašil patří mezi hráče, kteří se ze špatného výkonu umí poučit a přijít na to, jak se zlepšit."

Mistrovství Evropy ve fotbale 2012 - sledujte zápasy online.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy