Český fankemp? Zatím velká ostuda, je skoro prázdný

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
12. 6. 2012 11:00
Oficiální český fankemp zeje prázdnotou
Tato parta ze severních Čech byla ještě v pondělí jednou z mála v oficiálním českém fankempu
Tato parta ze severních Čech byla ještě v pondělí jednou z mála v oficiálním českém fankempu | Foto: Tomáš Kubánek

Vratislav (Od zvláštního zpravodaje z Eura) - Oficiální fankemp české fotbalové reprezentace ve Vratislavi měl být během Eura útočištěm tisíců fanoušků a také centrem zábavy.

Organizátoři lákali na české jídlo, pečená selata, koncerty či návštěvu některých fotbalistů. A hlavně na krajanskou atmosféru, kterou spoluvytvoří hordy Čechů.

Realita je však úplně jiná.

Kde jsou fanoušci?

DCC (Dynamic congress centre) kemp je sice dobře vybaven a zásoben, ovšem chybí mu to nejdůležitější - fanoušci.

Ještě den před zahajovacím utkáním s Ruskem nebyla v kempu ani noha, pokud nepočítáme dělníky, kteří ještě dokončovali četné úpravy. A nyní, v polovině programu základní skupiny, počítá areál návštěvníky maximálně na desítky. A to řada z nich ještě váhá, jestli nepojede někam jinam.

"Dorazili jsme v pondělí a je to tu hrozné," říká docela smutně na lavičce u vjezdu skupinka fanoušků v dresech. "Napovídali hodně slibů, ale moc jich splněno není. Ale vlastně pro koho by se to tu dělalo, když tu nikdo není..."

S propagací se začalo pozdě

Ve stáncích se grilujou klobásky a další pochutiny, v hale točí krušovice, ale atmosféra je hodně chladná.

A tak si další parta pod slunečníkem vylepšuje náladu typicky po česku. Na stolku nechybí půllitry chmelového moku, k zahřání je připravena domácí slivovice a mažou se karty.

"Bohužel se s propagací začalo hodně pozdě, plno lidí už pak mělo zařízeno nocování jinde," říká Mirek z Ústí. "Taky je možné, že fanoušci přijedou raději na otočku speciálně na zápas, když je to tak blízko," přemýšlí spolu s kamarády. "Navíc proč bychom měli platit za přespání tolik peněz? Skoro tisíc korun za noc. Přitom se stanuje v blátě."

Centrum je daleko

Cena ubytování v rozlehlém objektu činí 950 korun, pro členy fanklubu 750. Navíc je v ceně snídaně a dvě piva.

Na zápas fanoušky sváží speciální autobus, pokud však chcete zajet do centra, musíte dojít na kilometr vzdálenou zastávku a následně vás čeká půlhodinová cesta několika spoji, které si musíte zjistit sami.

Nejlepší bylo Portugalsko, příště však pojedou znovu

"Musím zavzpomínat na Euro v Portugalsku. Tam panovala taková parádní nálada, která už nikdy jinde nebyla," říká Mirkův kamarád a ukazuje předměty, které od té doby stále vozí s sebou.

Oba se už za českým fotbalem nacestovali opravdu hodně, a tak si dovolí otevřeně říct, co se jim na reprezentaci nelíbí.

"Měli by si fanoušků víc vážit. Sice tady udělali český dům, ale ten je jen pro snoby. Takže pokud nejsi na seznamu hostů, tak se tam nedostaneš," vadí Mirkovi. "Chápu, že za týmem nás nepustí, ale mohli by v té velké zahradě udělat plentu, za kterou by měl český fanoušek přístup. Dostal by tam pivo, klobásu a byl by rád."

Na závěr však dodá: "Ale jsem tak blbý, že příště pojedu zase."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy