Na Řeky! Bílek chystá odpověď Šípovi. Je zatím tajná

Luděk Mádl Luděk Mádl
12. 6. 2012 5:00
Zápas číslo dvě: porážka od Řeků by Čechům vzala šanci na postup
Tihle nastoupili proti Rusku. Koho pošle Bílek na Řeky?
Tihle nastoupili proti Rusku. Koho pošle Bílek na Řeky? | Foto: Eduard Erben

Vratislav - Český fotbal má v úterý na turnaji Euro 2012 opravný termín. Po výbuchu u první zkoušky z ruštiny, už si tentokrát musí nějak poradit s výkladem řecké mytologie.

Proti síle řeckých bohů z Olympu musí nasadit své svaly, fotbalová kouzla - a tentokrát pokud možno i mozek.

Tyhle rovnice každopádně Rosický a spol. chápou velmi dobře:

Porazí Řeky = jejich naděje na postup dramaticky vzroste. Remíza? Nic moc, ale žijí dál.

Je tu ale i možnost číslo 3. Porážka = studánka naděje vyschne definitivně. Co s tím? A hlavně - s kým?

Šíp by vzal na sestavu dynamit

Pár hodin po výprasku od Rusů (1:4) to vzal "amatérský trenér" Karel Šíp v televizním studiu z jedné vody načisto. A tentokrát si známý bavič a vůbec nedělal legraci.

"Pane Dovalile, jestli máte tužku, pište si," diktoval asistentovi trenéra Michala Bílka. "Sivoka s Hubníkem nechat sedět, udělat novou stoperskou dvojici Hübschman-Suchý, na pravou zálohu bych poslal Rajtorala, do útoku kohokoliv, jen ne Baroše, a možná i Daridu za Plašila."

Jinými slovy: rozstřílet neúspěšnou sestavu dynamitem. Jedno je takřka jisté: tohle Michal Bílek neudělá. Už jen proto, že trenér hráče, kterým věří, musí v těžkých chvílích podržet. Předpokládá to ovšem, že také oni podrží jeho.

Koho Bílek proti Řekům postaví? Tak si to poslechněte: "Máme 23 hráčů, z nich budu vybírat. Zatím úplně jasno nemám, ale nechci to veřejně rozebírat. Nějaké varianty v hlavě mám."

Kadlec asi stoperem, doleva Limberský

Předzápasový trénink byl pro média po 15 minutách uzavřen, takže i touto cestou stavitelé týmu sestavu na Řeky utajili.

Ale některé informace prosákly. Zdroje Aktuálně.cz blízké týmu hovoří o tom, že by se Kadlec měl vrátit do stoperské dvojice, z níž vypadne Hubník. A levý kraj obrany by si měl pronajmout Limberský. Lze také očekávat, že ke změně dojde na pozici defenzivního záložníka. Vpředu by měl zůstat Baroš.

Nelze samozřejmě vyloučit, že všechno bude vypadat jinak, ale načrtnuté  posuny by jistý smysl dávaly.

"Nějaké změny trenér Bílek udělat musí,  aby směrem k mužstvu vyslal nějaký impulz. A nejspíš se ty změny dají čekat tam, kde to hořelo nejvíc. To byl levý kraj obrany a pozice defenzivního záložníka," říká Vladimír Táborský, v minulosti mj. trenér Sparty.

Levý: Důležitější než jména je způsob hry

"Když Kadlec hořel na levém kraji obrany, není nikde psáno, že mu to půjde na stoperu. A Plašil na defenzivní záloze taky nehrál dobře, ale to by tam takhle na výměnu bylo devět lidí," přemítá Stanislav Levý, bývalý obránce Bohemians.

"Není ani tak podstatné, jací hráči nastoupí, ale jak budou hrát. Je zapotřebí diametrálně změnit přístup k utkání, útočit, ale zároveň se zodpovědně vracet do defenzivy. A ne aby nás soupeř permanentně přečísloval," dodává Levý.

"Střed zálohy je potřeba bezpodmínečně vyřešit," přitakává Dušan Uhrin mladší, který bude od léta trénovat Dinamo Tbilisi.

Dvojice Plašil-Jiráček tam nefungovala. Deník Aktuálně.cz si myslí, že by kvalitě české hry prospělo, kdyby tam naskočil mladý Darida, ale Bílek dá pravděpodobně přednost pomalejšímu, ale zkušenějšímu Hübschmanovi.

Někdo musí z kola ven. Rezek?

Otázkou je, zda někdo z dvojice Plašil-Jiráček ze sestavy vypadne, nebo se posune na pravé křídlo místo slabě hrajícího Rezka.

Kdyby se chtěl Bílek držet své původní filozofie s "ostrým" pravým křídlem, měl by tam hrát Petržela, ale kouč nejspíš tuto roli "obousměrné pily" svěří pravému beku Gebre Selassiemu - a Plašil (nebo Jiráček) se pak bude pohybovat víc ve středu hřiště.

"Hlavně musíme hrát jinak, vzít si příklad z Rusů, kteří kombinovali na jeden dva doteky a už byli u brány. My pořád míče jen tahali, chyběly tam kolmice," nabízí Levý řešení.

Uhrin: Proč tam není Kozák?

Uhrin junior by byl ještě razantnější. "Já bych hrál na dva útočníky. I když se přiznám, že nevím, koho bych k tomu Barošovi postavil. Lidi ho kritizují, ale je fakt, že nedostal pořádný balon. On si tedy na žádný takový ani nenabíhal..."

Uhrinovi je divné, že na Euru vůbec není mladý útočník Kozák z římského Lazia. "Úplně se na něj zapomnělo. Jakoby vůbec nebyl."

Řekové už mají na rozdíl od Čechů v tabulce skupiny jeden bod, za remízu 1:1 s domácími Poláky. V utkání ale přišli o stoperskou dvojici. Papastathopulose škrtá z dnešní sestavy vyloučení, Avrama Papadopulose poraněné koleno.

Jestli ale mají Řekové něčeho dostatek, pak stoperů a defenzivních typů vůbec. A to už jaksi historicky. Ve své samostatné historii s nimi hrál český celek třikrát - a ještě jim nevstřelil gól.

Favoritem tentokrát český tým

Největší váhu měl pochopitelně duel v semifinále Eura 2004. Brücknerova ofenzivní armáda ztratila v té bitvě zraněného Nedvěda a Řekové svou branku uhájili. Stoper Dellas pak gólem po rohovém kopu v prodloužení probudil v očích českých hvězd studánky smutku.

Ten mač pamatují na české straně Čech, Rosický, Plašil, Hübschman a Baroš, u Řeků jen Karagunis s Katsuranisem.

"Neberu to ale jako nějakou odvetu," nehledá Tomáš Rosický žádné historické paralely. Myslí raději na žhavou současnost.

Zatímco v duelu s Rusy byli Češi podle sázkových kanceláří outsidery, tentokrát jim bookmakeři věří. Na českou výhru se sází zhruba pod kurzem 2,4:1,na triumf soupeře 3:1.

Jak by tedy mohly dnes večer vypadat sestavy obou týmů?

Česko: Čech - Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limberský - Hübschman, Jiráček - Plašil, Rosický, Pilař - Baroš.

Řecko: Chalkias - Torosidis, K. Papadopulos, Katsuranis, Cholevas - Maniatis, Ninis, Karagunis - Salpingidis, Gekas, Samaras.

Píská Francouz Lannoy, který už na Euru řídil duel Německo-Portugalsko (1:0). Zápas začíná v 18 hodin a deník Aktuálně.cz vám z něj přinese online-reportáž.

Vidíte to podobně? Nebo jinak? Diskutovat o tom můžeme i na facebookovém profilu Luděk Mádl - Aktuálně.cz, stačí, když si ho "lajknete".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Pirát Marcel Kolaja byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu

Pirátský europoslanec Marcel Kolaja, který je členem evropské frakce zelených, byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu (EP). Ve druhém kole získal 344 hlasů z 668 platných. Kolaja byl v první polovině pětiletého volebního období místopředsedou EP, z obhajoby funkce ale ve středu "z taktických důvodů" po druhém kole odstoupil.

Pět kvestorů spolu s předsedou a 14 místopředsedy tvoří vedení EP. Kvestoři jsou většinou pověřeni administrativními a finančními záležitostmi týkajícími se přímo poslanců a chodu parlamentu, jsou členy předsednictva s poradním hlasem.

Ve středu si EP zvolil za předsedkyni maltskou lidoveckou političku Robertu Metsolaovou. Post místopředsedkyně obhájila Češka Dita Charanzová, zvolená za hnutí ANO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy