Hrdí Francouzi: Nemáme se po prohře se Španěly zač stydět

ČTK ČTK
24. 6. 2012 11:09
Podle francouzských fotbalistů není vyřazení ve čtvrtfinále mistrovství Evropy od úřadujících mistrů světa Španělů (0:2) počinem, za který je se třeba stydět.
Ten míč je můj a nikomu ho nedám, jako kdyby říkal kapitán španělské reprezentace Iker Casillas.
Ten míč je můj a nikomu ho nedám, jako kdyby říkal kapitán španělské reprezentace Iker Casillas. | Foto: Reuters

Doněck - Podle francouzských fotbalistů není vyřazení ve čtvrtfinále mistrovství Evropy od úřadujících mistrů světa Španělů (0:2) počinem, za který je se třeba stydět.

Jen se prý potvrdilo, že vyhrát nad současným Španělskem důležitý soutěžní zápas je nemožný úkol. Trenéra Laurenta Blanca jen mrzí, že jeho svěřenci nedokázali déle udržet čisté konto, aby měli větší šanci.

"Španělé jsou zkrátka skvělý tým a nemusíme se stydět za to, že jsme vypadli s nimi. Jen mě mrzí ten úvodní gól. Myslím si totiž, že z nás měli obavy, hlavně z našeho útoku. Jenže jsme inkasovali moc brzy na to, abychom je dostali pod tlak," řekl po utkání Blanc.

Příprava na levou španělskou stranu nevyšla

Španělé udeřili už v 19. minutě, když po levé straně utekl Jordi Alba a přesným centrem našel hlavu Xabiho Alonsa. "Přitom jsme se na jejich levou stranu zvláště připravovali, protože jsme věděli, že odtamtud hrozí největší nebezpečí. O to více frustrující je, že jsme právě tudy dostali gól. Dovolili jsme jim jeden centr a oni ho využili," litoval Blanc.

Mrzí ho to o to více, že Francouzi naopak svou silnější levou stranu ofenzivy nedokázali využít. "My také chtěli útočit hlavně po levé straně přes Ribéryho, jenže když jsme měli šanci nebezpečně zaútočit, tak nás dvakrát či třikrát zklamala technika a nic z toho nebylo. To byl rozdíl mezi týmy. Proto jsme to Španělům neztížili," dodal.

Také francouzští hráči berou porážku s hlavou nahoře. "Pokusili jsme se o nemožné a nepovedlo se. Ale nemáme se za co stydět. Hráli jsme proti nejlepšímu týmu světa. Je to pro nás zkušenost do budoucna a věřím, že v kvalifikaci o mistrovství světa si proti Španělsku povedeme lépe," připomněl brankář Hugo Lloris, že se oba celky proti sobě postaví i v příští kvalifikační skupině.

Španělé vyhráli i se šesti záložníky

Naopak u Španělů zavládla dobrá nálada. Těší je především skutečnost, že silnou Francii v utkání téměř k ničemu nepustili. "A to i v závěru, kdy chtěla Francie vyrovnat a nesoustředila se jen na obranu. My jí ale nedali šanci pokusit se o vyrovnání," chválil trenér Vicente del Bosque.

"Zápasy ve vyřazovací fázi nám umožňují ukázat, jak silní doopravdy jsme. Soupeře ze světové špičky jsme téměř k ničemu nepustili a od začátku do konce jsme ovládali hru. S tímhle týmem je to snadné," dodal autor obou branek Xabi Alonso.

Trenér Del Bosque stejně jako v prvním vystoupení na turnaji proti Itálii nasadil sestavu bez typického útočníka se šesti záložníky. "Hrát s typickým útočníkem umožňuje narušovat týl soupeřovy obrany, ale my jsme chtěli především návaznost jednotlivých řad, ovládat hru a držet míč, což se dařilo," vysvětlil Del Bosque.

Del Bosque ocenil výkon mladého Alby

"Ale nemyslím si, že bychom hráli bez útočníků, protože my hráli na tři útočníky. Navíc Xabi Alonso a Busquets nejsou defenzivní záložníci. Vědí, jak podpořit ofenzivu, což dnes ukázali," řekl kouč, který také ocenil výkon levého beka Jordiho Alby za jeho podporu ofenzivy především při prvním gólu.

Také obránce Valencie si byl vědom toho, že v utkání předvedl dobrý výkon. "Francie byla silným protivníkem, ale my byli excelentní. Jsem s naším výkonem opravdu spokojený. A to jak z týmového, tak i osobního hlediska. Je vždy hezké mít asistenci na tak důležitém gólu," připustil Alba.

Nyní už Španělé mohou soustředit síly na semifinálový souboj s Portugalskem, který bude o to zajímavější, že oba celky mají v kádru celkem 15 hráčů z Barcelony a Realu Madrid. "Portugalci budou hodně těžký protivník. Mají silné individuality jako Ronalda a obrovsky nebezpečné protiútoky. Musíme do toho dát všechno, jestli chceme postoupit," tuší záložník Césc Fábregas.

 

Euro 2012 - sledujte semifinálový zápas Portugalsko - Španělsko online.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Ministerstvo chce mezi domácnosti přes úsporný tarif letos rozdělit více než deset miliard korun

Ministerstvo průmyslu chce mezi domácnosti přes úsporný tarif letos rozdělit více než deset miliard korun. Dalších 30 miliard navrhuje rozdělit na začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Ministerstvo neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby a CzechTourism, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby ČR a agentury CzechTourism za skoro 100 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerstvo podle něj dostatečně nekontrolovalo hospodaření organizací. NKÚ prověřoval zakázky z doby, kdy m ministerstvo vedly ministryně za hnutí ANO Karla Šlechtová a Klára Dostálová. Kvůli podezřelým zakázkám CzechTourism policie stíhá několik lidí. Současný ministr Ivan Bartoš (Piráti) v reakci na kontrolu uvedl, že MMR v řízení organizací selhávalo. Bartoš proto nařídil interní audity a změnil strukturu vedení ministerstva.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval hospodaření centrály cestovního ruchu CzechTourism, Horské služby ČR a Centra pro regionální rozvoj ČR, které spadají pod MMR, v letech 2015 až 2020. U Centra pro regionální rozvoj nezjistil žádné nedostatky, ale u ostatních dvou organizací odhalil pochybení v zakázkách i v kontrole hospodaření ze strany ministerstva.

Horská služba ČR chybovala v devíti z deseti zakázek, které kontroloři prověřili. Například nezrušila zadávací řízení, ve kterých byla podána pouze jedna nabídka, nebo dokonce s vybraným uchazečem uzavřela kupní smlouvu ještě před uplynutím lhůty pro podání námitek proti tendru. Tyto nedostatky vyhodnotil NKÚ jako porušení rozpočtové kázně celkově za zhruba 96,5 milionu korun.

U CzechTourismu zjistil NKÚ nedostatky u 19 z 60 kontrolovaných zakázek. Organizace třeba porušila zákon tím, že zaplatila dodavateli za služby, aniž s ním uzavřela písemnou smlouvu. Také opakovaně prodlužovala smlouvu na ostrahu svého sídla, a to prostřednictvím sedmi dodatků celkem o 45 měsíců. Zaplatila za to 2,3 milionu. Porušení rozpočtové kázně u CzechTourism vyhodnotil NKÚ na 2,97 milionu korun. Od roku 2019 také policie stíhá několik lidí kvůli údajné korupci a manipulaci se zakázkami CzechTourism. Ve vedlejší větvi kauzy policisté prověřovali i bývalou ministryni pro místní rozvoj Dostálovou, ale tuto větev případu nakonec odložili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Drony objevily v Českém Švýcarsku šest míst s vyšší teplotou, hasiči je prolévají vodou

Drony opět našly v Českém Švýcarsku šest míst se zvýšenou teplotou u Pravčické brány, Gabrieliny stezky a Borového dolu. Místa prolévají hasiči vodou. Na twitteru o tom v pondělí ráno informoval mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan. Noc podle něj byla klidná.

Poslední hašené území si správa národního parku, kde se 24. července rozhořel nejrozsáhlejší lesní požár v České republice, převzala v pátek odpoledne. Hasiči už od počátku minulého týdne postupně opouštěli České Švýcarsku, vystřídalo se jich tam zhruba šest tisíc.

Předané oblasti hlídají dobrovolní hasiči, které si zajistila správa. Na Mezní Louce, kde vznikla provizorní zbrojnice, je 40 profesionálních hasičů. Marvan v pondělí sdělil, že se střídají po 24 hodinách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Epidemie koronaviru v Česku stále zpomaluje, za neděli přibylo 277 pozitivních lidí

V neděli přibylo v Česku 277 potvrzených případů koronaviru. Je to stejný počet jako před týdnem. Méně se ale testovalo, pozitivita tak byla u všech třech typů testů vyšší. V nemocnicích stále zůstává více než 800 hospitalizovaných. Za posledních sedm dní připadá na sto tisíc obyvatel 117 nakažených, takzvané incidenční číslo se proti sobotě nezměnilo, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Od konce července epidemie v zemi zpomalovala, o víkendu se ale mezitýdenní pokles nových případů zastavil. V sobotu přibylo asi o desetinu případů více než před týdnem. Víkendové nárůsty bývají pravidelně nejnižší z celého týdne, protože je nejmenší zájem o testování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy