Budíček, už jde o životy. Hanebné chování fanoušků Anglie má změnit i zákaz alkoholu

Sport ČTK Sport, ČTK
3. 12. 2021 15:40
Podle výsledků nezávislé studie odhalily násilnosti během finále fotbalového Eura negativní stránku britské společnosti, což mohlo vést až ke ztrátám na životech.
Výtržnosti fanoušků Anglie před letošním finále Eura
Výtržnosti fanoušků Anglie před letošním finále Eura | Foto: Reuters

Závěry dokumentu o 129 stránkách, který vznikl pod vedením baronky Louisy Caseyové, upozorňují, že červencové události ve Wembley musí být pro britskou společnost "budíčkem" a je nutné usilovat o změnu fanouškovské kultury.

"Chování velké části anglických fanoušků nebylo jen naprosto hanebné, ale také bezohledně ohrožovalo ostatní lidi na životech. Ze dne, který se měl stát oslavou národní hrdosti, se stal den národní ostudy," uvedla ve studii Caseyová.

Finálový duel mistrovství Evropy, v němž Anglie podlehla na penalty Itálii, provázely násilnosti. Domácí fanoušci se rvali s policií a někteří z nich vnikli na stadion bez lístků. Při řádění bylo zraněno 19 policistů a 86 chuligánů bylo zadrženo.

"Chování fanoušků na Euru musí být budíčkem pro nás všechny. Příliš dlouho jsme takové chování považovali za normální, jako součást naší národní kultury. Místo toho, abychom se proti němu rázně postavili," píše se ve studii.

Caseyová vidí jako příčiny násilných scén ve Wembley nezkušenost pořadatelů, pozdní příjezd policejních posil, ale také vliv alkoholu a drog na chování fanoušků.

Fotbalové asociaci doporučila masivní kampaň za zlepšení fanouškovské kultury. Na stadion by podle ní vůbec neměli mít přístup lidé pod vlivem alkoholu nebo lidé provolávající nenávistná hesla a chorály. Velkým problémem jsou i vulgární a často xenofobní urážky, kterým fotbalisté čelí na sociálních sítích a které podněcují k nenávistnému chování.

"Závěry studie plně respektujeme. Pro nás z toho plyne velké ponaučení, stejně jako pro další orgány, které byly do organizace finále ve Wembley zapojené. Něco takového už nesmíme nikdy dopustit," citoval server BBC generálního ředitele Fotbalové asociace Marka Bullinghama.

Anglická reprezentace kvůli nezvládnutým pořadatelským povinnostem odehraje jeden zápas na zavřeném stadionu, pro další utkání je ve dvouleté podmínce. UEFA navíc asociaci potrestala pokutou 100 tisíc eur (asi 2,6 milionu korun).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci schválili regulaci velkých digitálních firem, nezákonného obsahu a dezinformací

Evropský parlament schválil dvojici klíčových digitálních norem, které mají mimo jiné lépe chránit konkurenční prostředí na internetu či přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu a dezinformacím. Europoslanci přijali pravidla označovaná jako akt o digitálních službách a digitálních trzích, kterými EU poprvé po dvou desetiletích výrazněji reguluje internetové prostředí a reaguje na rychlý vývoj komunikace a obchodování na síti.

Podle aktu  o digitálních službách budou muset platformy zavést opatření proti šíření nezákonného obsahu a dezinformací. Velkým firmám, které tak neučiní, budou hrozit pokuty až do výše šesti procent jejich ročního globálního obratu. Sociální média a internetová tržiště pak budou muset chránit uživatele před nabídkami nelegálního zboží a služeb.

Akt o digitálních trzích zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Tyto firmy budou mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokuty jsou vyšší a mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu.

Europoslanci po předchozí dohodě se zástupci členských zemí schválili obě normy jasnou většinou hlasů. Definitivně je potvrdí ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

Další zprávy