Bez Ronalda to nešlo. Portugalsko podlehlo Švýcarsku, skupinu vedou Španělé

12. 6. 2022 20:13
Fotbalisté Portugalska překvapivě prohráli ve 4. kole Ligy národů ve Švýcarsku 0:1 a přišli o první místo ve skupině A2. Do čela se o bod dostalo Španělsko výhrou 2:0 nad českou reprezentací. O vítězství Norska 3:2 nad Švédskem rozhodl dvěma góly a asistencí kanonýr Erling Haaland.
Granit Xhaka slaví s fanoušky překvapivé vítězství nad Portugalskem
Granit Xhaka slaví s fanoušky překvapivé vítězství nad Portugalskem | Foto: Reuters

Portugalci nastoupili bez největší hvězdy Cristiana Ronalda a v Ženevě se poprvé v tomto ročníku Ligy národů střelecky neprosadili. O výsledku tak rozhodla Seferovicova gólová hlavička z úvodní minuty utkání.

Favorit měl střeleckou převahu 20:5, na gólmana Omlina ale nevyzrál. Švýcaři si připsali první body a ztrácí už jen jeden na český tým.

Nemůžeme inkasovat už po pár sekundách, je to trestuhodná chyba. Chyběla nám agresivita. Raději bychom samozřejmě zůstali v čele (skupiny), ale opakuji, že rozhodující zápas bude proti Španělsku," řekl kouč Fernando Santos.

Šok vstřebávali i portugalští hráči. "Udělali jsme hned na začátku chybu, která nás přišla draho. Pak jsme se snažili ze sebe dostat maximum a tlačili jsme, ale skórovat se nám nepodařilo," dodal útočník André Silva.

Haaland otevřel skóre severského derby v desáté minutě hlavou a druhý zásah přidal po změně stran z penalty. Jednadvacetiletý kanonýr, který má namířeno do Manchesteru City, dal 20. reprezentační branku a s pěti trefami je nejlepším střelcem aktuálního ročníku Ligy národů.

V 62. minutě snížil Forsberg, o čtvrthodinu později ale uklidnil domácí po Haalandově centru hlavou Sörloth. Norům už vítězství nesebral ani Gyökeresův gól v nastavení. Seveřané vedou skupinu o tři body před Srbskem, které remizovalo 2:2 ve Slovinsku.

Prvním postupujícím týmem se stal už jistý vítěz skupiny C2 Řecko. Stoprocentní bilanci udrželo domácím triumfem 2:0 nad Kosovem, které ztrácí na lídra skupiny šest bodů a navíc prohrálo oba vzájemné duely.