M: "Tady je, jak to mám vymyšlený."
B: "Tak poslouchám. Uvidíme, jak se to bude shodovat s tím, co jsem vymyslel já. Koho jsi dal kam?"
Ne, to není začátek jednoho z "kapříkových" telefonátů mezi nechvalně proslulou dvojicí "Ivánek - Milánek" alias Ivan Horník a Milan Brabec, ale mezi bývalým šéfem Juventusu Turín Lucianem Moggim a koordinátorem pro nasazování rozhodčích v italské lize Paolem Bergamem.
Itálie zažila dva dny před koncem prvoligové soutěže a měsíc před startem mistrovství světa v Německu odhalení rozsáhlé korupce, ovlivňování zápasů a ilegálního sázení.
Všechna podezření hýbala fotbalovou veřejností pod Apeninami již dlouho, jen scházely hmatatelné důkazy. Tedy situace ne nepodobná té z české korupční aféry.
V Česku se však nedotkla nejbohatšího klubu, zatímco v Itálii jsou namočeni kromě jiných hned dva největší, neslavnější a nejbohatší - Juventus Turín a AC Milán. A zejména Juventusu hrozí velmi reálně propad do Série B nebo dokonce Série C.
Černobílí sice vyhráli letošní ligový ročník, ale jeho výsledky nebyly zatím oficiálně potvrzeny a místo Ligy mistrů Juventus pravděpodobně čeká ostudný pád do druhé či třetí ligy.
Kromě Juventusu a AC Milán jsou podezřelé i kluby Lazio Řím, Fiorentina a Sampdoria Janov. Policie a svaz začaly vyšetřovat dvacet utkání a dvaašedesát lidí. Hlavním podezřelým v celé sérii případů je Luciano Moggi, bývalý první muž Juventusu, který ovlivňoval nasazování a trestání rozhodčích.
Moggi je navíc vyšetřován v případu údajného pokusu o únos trojice arbitrů, kteří byli po výhře Regginy nad Juventusem v listopadu 2004 zamčeni v šatně. Z mocného muže Juventusu měli ostatní činovníci v italském fotbale značný respekt a jeho praktikám se přizpůsobovali.
Skandál dopadl i na reprezentaci
Skandál se týká i hráčů (mimo jiné i českého reprezentanta Marka Jankulovského z AC Milán), kteří měli sázet na utkání, což je ve fotbale v Itálii nelegální.
Všichni italští reprezentanti pochází z domácí ligy, a tak se kauza bytostně dotýká i národního týmu.
V průběhu přípravy na šampionát byl k výslechům předvolán gólman Juventusu a jednička reprezentace Gianluigi Buffon a jeho spoluhráč Fabio Cannavaro. Ke cti reprezentantů squadrry azuri slouží fakt, že i během přípravy na šampionát trpělivě odpovídali na dotazy žurnalistů. Embargo na otázky týkající se aféry vyhlásili až po dvou týdnech.
"Patnáct dní jsme odpovídali na všechny otázky, ale rozhodli jsme se, že když jsme přijeli do Německa, chceme mluvit jen o fotbale a mistrovství světa," oznámil Lippi na tiskové konferenci po jednom z tréninků v dějišti šampionátu.
Trenér čtvrtečního soupeře Česka na MS musel rovněž k výslechu. Z nekalých praktik je podezřelá i manažerská agentura GEA World, pro niž pracuje jeho syn Davide.
Policie i fotbalový svaz měsíc rozplétá složitou síť nezákonných praktik ve fotbale. Již v pondělí měl podle agentury Reuters soudce italské fotbalové federace Stefano Palazzi oznámit výsledky vyšetřování, jenže zřejmě se neodvážil během probíhajícího mistrovství světa vznést obvinění. Třináct italských reprezentantů totiž působí právě v podezřelých klubech.
Šéf svazu Guido Rossi ve středu uvedl, že jména obviněných klubů a funkcionářů budou zveřejněna ve čtvrtek po17:30, tedy poté, až skončí obchodování na burze.
Tou dobou bude končit také utkání o postup do osmifinále MS mezi Českou republikou a Itálií.
Trenér Zeman měl pravdu
Aféra má už své první tresty sportovního charakteru. Kvůli podezření z korupce už přišel o účast na šampionátu jeden z 23 hlavních sudích FIFA Massimo de Mantis i jeho asistenti Alessandro Griselli a Marko Ivaldiho. Probíhající vyšetřování také znemožnilo přihlášení italských klubů do Pohár Intertoto.
Celý proces včetně případných odvolání musí být uzavřen do 27. července, kdy musí svaz oznámit organizaci UEFA jména italských týmů nominovaných do Ligy mistrů a Poháru UEFA.
Jistým morálním vítězem celého případu je již nyní český trenér Zdeněk Zeman, jenž dlouhodobě na Apeninském poloostrově působí. Na poměry v italském fotbale včetně Moggiho praktik několikrát otevřeně poukazoval, přestože si tím zavíral dveře do elitních týmů v zemi. Zbývala tak na něho angažmá v provinčních klubech nebo druhé lize.
Itálie není sama
Itálie však není jedinou fotbalovou velmocí, která musí v posledních letech čelit korupci a kriminálním praktikám v nejpopulárnějším sportu v zemi.
Před rokem se muselo vypořádat se zkorumpovanými rozhodčími a hráči Německo. V kauze, v níž bylo zahrnuto pětadvacet lidí, z toho čtrnáct fotbalistů a tři sudí, šlo podobně jako v Itáli o ovlivňování zápasů.
Aféru spustil skandální výkon arbitra Roberta Hoyzera v zápase prvního kola německého poháru mezi bundesligovým Hamburgerem SV a klubem z regionální soutěže Paderbornem.
HSV vedl v utkání 2:0, jenže pak začal úřadovat Hoyzer. V první půli vyloučil hráče Hamburku Emile Mpenzu a poté nařídil ve prospěch Paderbornu dvě velmi diskutabilní penalty. Paderborn následně zvítězil 4:2.
Hoyzer se později přiznal policii, že spolupracoval s chorvatskou sázkařskou mafií. Kontroverzní rozhodčí byl nakonec odsouzen na dva roky a pět měsíců. Německý svaz následně zakázal sázet na zápasy všem osobám spojeným s fotbalem - hráčům, trenérům, rozhodčím a funkcionářům.
Z Německa se však skandál možná rozrostl do sousedního Rakouska. Tam policie podezírá ze zmanipulování zápasů rakouské bundesligy trenéra Sturmu Graz Michaela Petroviče a útočníka stejného klubu Bojana Filipoviče.
I v tomto případě policii pomohly odposlechy, které odhalily spojení obou osob se sázkařskou skupinou v Německu. Domovní prohlídka však žádné důkazy neodhalila.
Trochu stranou zájmu tuzemských médií bujela úplatkářská aféra v Belgii, v níž šlo o sedmnáct zmanipulovaných zápasů, hlavně o duely La Louviére a Lierse.V podezření se však ocitli i reprezentanti z královského klubu Anderlecht Brusel.
V kauze figurovali rovněž agenti hráčů. Hlavním hybatelem uplácení byla čínská sázková kancelář v čele s mezinárodně hledaným obchodníkem Jie Če-jünem.
Ukázka z přepisu telefoních odposlechů mezi Moggim a Bergamem:
M: "Tady je, jak to mám vymyšlený."
B: "Tak poslouchám. Uvidíme, jak se to bude shodovat s tím, co jsem vymyslel já. Koho jsi dal kam?"
M: Nasadil jsem Inter - Řím, Juve - Udinese, Regina - Milán, Fiorentina - Parma a Siena - Mesina. Dal jsem tam Bertiniho, Paparestu, Trefoliniho, Racalbuta. Dal bych Tomboliniho na začátek, ale zpackal to s Laziem. Písknul tu penaltu
B: Chtěl jsem, aby Tombolini dostal trest na víkend, protože udělal chybu. Když nepotrestáme chyby.
M: Když nepotrestáš Collinu a Rossetiho, budou si všichni ostatní myslet, že mají svolení pískat podle sebe.