Chovanec se škorpil se Zidanem a hltal lekce od Maradony

Luděk Mádl Luděk Mádl
10. 7. 2013 0:00
Někdejší kouč Sparty a reprezentace Jozef Chovanec strávil sezonu v lize Spojených arabských emirátů. V Dubaji chodil na Maradonovy přednášky
Jozef Chovanec razantně odmítá tradiční české mínění, že arabský fotbal je sto let za opicemi
Jozef Chovanec razantně odmítá tradiční české mínění, že arabský fotbal je sto let za opicemi | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Potkával se s Maradonou i Mourinhem a tak trochu válčil se Zidanem. Kdo? Bývalý kouč české reprezentace i Sparty Jozef Chovanec. Kde? Ve Spojených arabských emirátech, kde prožil sezonu, která i jemu v lecčems otevřela oči.

Abychom nikoho nemátli, řeč není o Zinedinu Zidanovi, legendě francouzského fotbalu a Realu Madrid, ale o jeho skorojmenovci, Egypťanovi jménem Mohamed Zidan, co hrával léta bundesligu, třeba v Dortmundu. A s Chovancem se ocitl takříkajíc pod jednou střechou v klubu Bani Yas.

Ovšem Diego Maradona i José Mourinho jsou praví. První z nich v Emirátech sídlí a vystupuje tam mimo jiné na trenérských konferencích, i ten druhý se v Dubaji nedávno zastavil, byť jen na skok.

"Po fotbalové stránce jde ten region obrovsky nahoru, i proto, že v Kataru bude mistrovství světa. Tady u nás si pořád všichni představují, že jsou tam fotbalově sto let za opicemi, ale opak je pravdou. Co se týče systému budování fotbalu, tak už nás předstihli," říká Chovanec pro někoho možná překvapivě ostře. Ale myslí to smrtelně vážně.

S fotbalem jste sjezdil svět. Jako hráč jste působil v Nizozemsku, trénoval jste vedle české reprezentace či Sparty třeba i ruský Krasnodar. Jakou zkušenost vám dala vaše první arabská sezona?

"Ty ryze fotbalové věci jsou všude stejné: vedení tréninku, zápasu... Zajímavé je spíš poznání jiného prostředí, toho, jak se různé národní mentality chovají v krizových situacích. Jiné je to u nás, jiné v Rusku, jiné v arabském světě. To je velmi poučné, ale ta zkušenost se dá víceméně využít vlastně vždy jen v té dané zemi."

Jaký je tedy arabský fotbalista, přesněji řečeno hráč ligy Spojených arabských emirátů, kde jste působil? Čím se liší jeho mentalita od jiných?

"Za prvé je třeba říct, že tam působí lokální hráči a cizinci. Vždy čtyři cizinci na jeden tým. Ti domácí k nim vzhlížejí - a právě od cizinců se čeká, že tým potáhnou."

Všichni věří, že budou první

Takže pak mezi domácími fotbalisty nutně musí scházet osobnosti a vůdčí typy, když ve všech klubech plní tuhle roli cizinci, ne?

"Už to není pravda, teď mají v národním týmu velmi silnou generaci. Ti hráči jsou pod jedním trenérem pohromadě od osmnácti let - a teď vyhráli Pohár zemí Perského zálivu, to je tam pro ně velmi důležitá věc. Zajímavé je, že já měl v kádru pět reprezentantů, ale pravidelně hrál jen jeden."

Jak to?

"Protože tam mají takový zvláštní model, že - jak už jsem zmínil - dali před pár roky dohromady tým z tehdy osmnáctiletých fotbalistů a drží ho pořád v tom stejném složení. A další místní hráči, kterým se třeba v lize začalo dařit, už prakticky nemají šanci se do té jejich reprezentace dostat."

Zvláštní. Ale utekli jsme trochu od té mentality tamních hráčů...

"Třeba já měl v kádru beduíny, to jsou velmi specifičtí lidé. Jen tak někoho si mezi sebe nepustí, jsou velmi soudržní. Ale na druhou stranu zase upřímní. Chtějí dvě věci: aby je někdo vedl a aby se s nimi zacházelo slušně."

Jsou to profesionálové?

"Cizinci samozřejmě všichni, z domácích se tak k tomu staví někteří. A pak jsou tam tací, co jim stačí, aby dostali smlouvu. A pak už je jim to jedno. Chtějí jen, aby byli na fotce, aby je rodina viděla v televizi, a to jim bohatě stačí. Kolikrát jsou i dost nedochvilní. Já jim říkám: Vždyť za to berete peníze, tak jste profi. A oni: Ne, ne, ne, my jsme poloviční profi. Máme zaměstnání."

No vidíte...

"Oni sice mají například úvazek v armádě nebo u policie, ovšem třeba na hodinu denně. A stejně tam nechodí. On za mnou přijde, že nemůže na trénink, protože musí do práce. A pak se ho ptám: Byl jsi v práci? A on že ne."

Mají tamní hráči nějakou pozitivní vlastnost, kterou byste přenesl třeba i k nám?

"Sebevědomí. Tady by se to hodnotilo jako nezdravé sebevědomí. Ale oni jsou prostě přesvědčeni, že můžou vyhrát. Všechny kluby vám řeknou, že chtějí vyhrát ligu. Teď jsem si někde četl rozhovor s ředitelem Šádkem z Plzně a ten tam povídal něco ve stylu "my chceme hlavně hrát evropské poháry, nejsme jako Sparta." My se tady pořád nějak bojíme říct, že chceme uspět. A tam? Tam to říká úplně každý, ať má mužstvo silné nebo slabé, všichni chtějí vyhrát a naprosto tomu věří. A to se mi na nich moc líbí."

Zidan osobně kontroloval večerku

A co vaši cizinci? Takový Mohamed Zidan je výborný hráč, ne?

"No, chvíli to fungovalo, ale... Povím to takhle: tam všichni hráči dostávají smlouvu na jeden rok. Jenže jemu někdo z klubu slíbil, že dostane smlouvu na dva roky, že bude kapitán, že bude na zádech nosit desítku, prostě že bude mít úplně jiné podmínky než ostatní cizinci v klubu. A on se podle toho začal i chovat. Přijel až ke konci přípravy, na soustředění do Portugalska - a mužstvo ho nepřijalo. A já mu nedal dres s desítkou, ani kapitánskou pásku. Protože tu nosil domácí hráč, velká osobnost týmu."

A co se dělo dál?

"V Emirátech žije spousta Egypťanů, takže mu jako krajanovi obrovsky fandili, navíc on samozřejmě mluvil arabsky, to by bylo všechno fajn. Jenže se prostě začal chovat jako hvězda. Pořád se mu něco nelíbilo. Asi proto, že léta působil v Evropě a byl zvyklý na jiné věci. Já jsem s ním čtyřikrát mluvil, on brečel, objímal mě a já mu vysvětloval, že oni se nebudou přizpůsobovat nám, ale my, co jsme přišli z prostředí evropského fotbalu, se musíme přizpůsobit jim, hledat kompromisy."

A ty on nehledal...

"Šlo to tak daleko, že on osobně chodil kontrolovat hráče, jestli chodí v deset spát! Tam už se schylovalo ke konfliktu... Navíc při těch permanentních diskusích pořád klesala jeho výkonnost, pak si začal stěžovat, že ho bolí koleno, oni mu to nevěřili, tak ho poslali na vyšetření k doktorovi Realu Madrid... Navíc on jako muslim nedodržoval ani zvyky, které předepisuje jejich víra, nechodil se s nimi modlit... Tak ho ostatní hráči vyčlenili, nerespektovali... Já už jsem skončil, ale on tam má ještě na rok smlouvu, tak ho platí a dohadují se s ním pořád."

Známé je i jméno švédského internacionála Christiana Wilhelmssona. Toho už měl před vámi Ivan Hašek v saúdskoarabském Al-Hilál, nepletu se?

"On už v tom regionu působí dlouho, i proto jsem ho chtěl, zná prostředí, mentalitu..."

Zvláštní je, že v arabském světě působí několik českých trenérů, ale žádní čeští fotbalisté. Jeden čas se mluvilo o tom, že jste chtěl angažovat Milana Baroše?

"Né. Tak... Já mluvil s panem Paskou (agentem hráče) a s Milanem taky, on tam byl na dovolené, takže to jméno tam bylo, ale nebylo to celé akceptovatelné z pohledu financí. On byl tehdy hráčem Galatasaray a náš klub absolutně nebyl schopen zaplatit podmínky jeho transferu, to bylo naprosto bezpředmětné."

Jaký typ českého hráče by byl v té oblasti žádaný? Kdo má šanci tam získat angažmá?

"Musí mít dobré CV (životopis), odehrát alespoň rok za reprezentaci, mít maximálně 28 let... Vezměte si třeba toho Wilhelmssona, ten už je starší, ale už snad pět let působí v tom regionu. Loni hrál normálně na Euru za švédskou reprezentaci, navíc jim se líbí, když vidí, že působil i s Beckhamem v LA Galaxy... Kdepak, jen tak někoho tam nevezmou, jak si tady možná někdo myslí."

A jak se tam ti hráči vybírají? Přivádějí si je trenéři?

"Ve spoustě klubů už to tam funguje tak, že trenér řekne: chci hráče na ten a ten post. A oni, protože už jim tam funguje jejich vlastní skauting, mu hráče na tu pozici přivedou. Kdybyste si ho tam přivedl sám, nastalo by velké riziko spojené s tím, že by vás mohli začít podezírat, že z toho máte nějaký kšeft. U nás si to možná někdo myslí, ale tam by to řekli natvrdo v televizi, tam sviští mnohem větší palba a kritika."

Líbil se jim Jiráček, ten vlasatý

Takže to moc nevypadá, že by tam nějaký český hráč v dohledné době zamířil?

"Musíte mít jméno i výkonnost. Obyčejní hráči nemají šanci. V řadě tamních klubů už výborně fungují akademie, které vychovávají domácí plejery, už jsem zmínil, že jejich národní tým je na výši, jejich největší hvězdu kontaktoval dokonce i Manchester City. A co se týče Čechů... Tak třeba před dvěma roky tam měl výborné jméno Plašil, při Euru hodně mluvili o Jiráčkovi, i v našem klubu, říkali, ten se nám líbí, ten vlasatý, jak pořád běhá. A já jim říkám, jo, jenže to jsou minimálně 2 miliony eur."

Ale i tamní kluby dělají tak velké transfery, ne?

"Třeba Gyana koupil Al Ain za 5 milionů eur, teď v transferovém okně zase budou lítat velké sumy. Ale jsou tam tyhle movitější kluby a pak i ty menší. A Bani Yas měl tak poloviční budget na sezonu oproti těm největším. Co se týče podmínek, byli jsme tak na sedmém místě - a skončili jsme čtvrtí. A měli stejně bodů jako třetí tým v tabulce."

Potkal jste se v Emirátech s Diegem Maradonou? On v Al Wasl v červnu 2012 končil, vy ve stejné době v Bani Yas začínal...

"Ale Maradona je tam pořád. Bydlí tam, má tam svoji kancelář, je v Emirátech vyslancem fotbalu, zúčastňuje se akcí pořádaných FIFA, on tam normálně funguje."

Čili tam teď má legendární Argentinec svůj hlavní stan?

"Přesně tak, odtamtud vyjíždí na semináře FIFA, nebo kam ho pozvou. Kdyby ho pozvala FAČR a zaplatila mu, tak přijede i do Prahy."

Maradonu a jeho pobyt v zemi tedy platí šejkové?

"To jde z jednoho banku. Tam funguje Dubai Sport Council, Abu Dhabi Sport Council, odtamtud se přerozdělují peníze i pro kluby, financuje se z toho i basketbal, volejbal, judo... To není tak, že šejkové klub vlastní a platí celý provoz."

Takže to vlastně financuje takové "emirátské ČSTV"?

"Tak, ten budget se přerozděluje, samy by to ty kluby neutáhly, to je celé řízené. Jen my si tady pořád myslíme, že jsou tam sto let za opicemi, ale oni už jsou dávno před námi."

Z těchto prostředků tedy platí Maradonu, aby se tam u nich vyskytoval?

"On se tam nevyskytuje, on tam pracuje! Dělá reklamu. Kdo by tam přišel, kdyby tam nebyl on? Podílí se tam na konferencích, všech záležitostech spojených s fotbalem. Taky přednáší, přivede ty lidi, oni za ním přijdou. Navštívil to tam Michel Salgado, fungoval tam Fabio Cannavaro, objevili se Eriksson, Zenga..."

Lze tedy říci, že Maradona v Emirátech funguje jako takový magnet přitahující slavná jména světového fotbalu?

"Nejen magnet, on taky něco umí! To nejde brát tak, jako že je nějaká nula. Vy si myslíte, že tam chodí jenom jako reklamní sloup, ale on byl taky reprezentační trenér, má něco za sebou. My to podceňujeme tohle, ale on vedl Argentinu na mistrovství světa, kdo to o sobě může říct?"

Přišel jste s ním do kontaktu?

"Že bychom se přímo spolu bavili, to ne, i když by to asi nebyl problém, kdybych o to nějak usiloval. Ale byl jsem třeba v Dubaji na semináři, kde Maradona hovořil. Mluvil o praktických věcech, třeba o komunikaci s médii a hlavně o individuální práci s hráči. Argentina, to je samá hvězda, pro ně je nejdůležitější najít recept, jak to zařídit, aby to všechno do sebe zapadlo a fungovalo."

Co Maradona trenérům na tom semináři poradil?

"On neradil, v podstatě vyprávěl, jak to fungovalo. Nikdo vás nenechá pod tu svoji pokličku nahlédnout úplně, každý trenér si část toho svého know-how schovává... Ale tam potkáte spoustu zajímavých lidí, třeba Mourinho tam byl a přednášel. Ta arabská oblast je hladová po úspěchu, chtějí být nejlepší v Asii. A už se tomu blíží."

Dějiny světového fotbalu psal po dlouhá desetiletí souboj Evropy a Jižní Ameriky. Už se jim do toho poslední dobou motá i Afrika - čekáte tedy, že i Asie vstoupí naplno do hry?

"Jednoznačně!"

Ve druhé části obsáhlého rozhovoru pro deník Aktuálně.cz hovoří Jozef Chovanec  o vynikajícím renomé, které má ve fotbalovém světě Pavel Vrba, o situaci ve Spartě a o svém výroku, že by jeho následovníci na Letné měli roztrhat trenérské licence, když nezískají titul. Zmiňuje také téma korupce a závislosti reprezentace na Tomáši Rosickém. Druhou část rozhovoru čtěte zde.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy