Český fotbal: Brutální divadlo s neschopnými hráči

Martin Jůzek
24. 9. 2008 16:30
Tvrdé zákroky: trend českého fotbalu?
Zákrok Jiřího Kladrubského na Tomáše Juna
Zákrok Jiřího Kladrubského na Tomáše Juna | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Pokud se o českém fotbale kdysi tvrdilo, že postrádá agresivitu, potom je tato minulost nenávratně ztracena. Nyní se česká liga podobá Premier League. Nutno dodat, že právě jen se co týče tvrdých zákroků.

Zatímco v Anglii si to fanoušci pochvalují, tady je situace odlišná. Najednou se začalo hrát stylem, jenž připomíná spíše rugby.

Na britských ostrovech se navíc opravdu hraje fotbal - obvykle takový, na který se dá dívat a o němž se potom tvrdí, že je atraktivní.

Asi těžko lze Premier League upřít nálepku nejlepší soutěže na světě.

Tvrdé, povětšinou však férové střety k tomu patří.

Jistě i tam jsou výjimky. Stačí si vzpomenout na Roye Keana a jeho brutální faul na Alfa Ingeho Halanda, jímž ukončil kariéru tohoto norského reprezentanta. Nebo nedávný střet Stephena Hunta s Petrem Čechem. V neposlední řadě je nutno zmínit i Joeyho Bartona, bouřliváka z Newcastlu, který dokáže vybouchnout jak na hřišti, tak i mimo něj.

Čtěte také: Eduardovi hrozila amputace. Likvidace, nebo fér hra?

Proč faulují? Neschopnost

Český fanoušek na něco takového nebyl zvyklý. Občas na trávnících došlo k ostrému skluzu nebo se fotbalisté dopustili výstřelku směrem k rozhodčím. Ale podzim roku 2008 přinesl jiný obrázek.

Zlomená čelist, otřes mozku, poraněný hrudník a zlomené žebro. Tak vypadají diagnózy českých fotbalistů z poslední doby.

Snad nejhorší situace nastala při posledním kole. Zvláště na Kladně teď musí řešit vážnou situaci. Kdo bude hrát v příštích zápasech, když trojice fotbalistů musela po nedělním střetnutí s Mladou Boleslaví do nemocnice?

Viník? Ve dvou případech Michal Papadopulos. Ačkoliv se vytáhlý útočník bránil, že v tom nebyl úmysl, po jeho faulech skončili v nemocnici nejprve Patrik Gross - zlomený nos a otřes mozku, a poté Pavel Bartoš - poraněný hrudník.

Poraněný hrudník sice pro někoho nezní jako vážné zranění, ale Bartoše převezli na jednotku intenzivní péče a stále se neví, jak dlouho bude mimo hru. A třetím do "party" je Ondřej Szabo, jenž má zlomené desáté žebro.

Fotbaloví experti přispěchali s jednotným názorem. Co hráčům chybí v kvalitě, to dohánějí bojovností. Myslí si to jak Vladimír Táborský, tak Ladislav Vízek, oba bývalí fotbaloví reprezentanti.

"Nechci říkat, že u nás hráči neumějí hrát fotbal, ale většinou to tak bývá, řekl pro Aktuálně.cz Ladislav Vízek.

Faul před soudem? Proč ne

Dalším problémem je nešvar zvaný ruce. Ve fotbale by je primárně měli používat brankáři, ale při soubojích mezi fotbalisty se ruce používají čím dál více. A zvláště lokty, které při hlavičkových soubojích často znamenají pro druhou stranu riziko.

Čtěte také: Penalta? Nevím. Knokautovaný Jun si nic nepamatuje

Souboj dvou stoperů, aneb ruce důležité jako nohy...
Souboj dvou stoperů, aneb ruce důležité jako nohy... | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Na to by měli rozhodčí dávat pozor, musí se to více napomínat, aby k tomu tolik nedocházelo," myslí si Vízek.

Kromě utkání Mladé Boleslavi s Kladnem se o přehnaně tvrdých zákrocích mluvilo i v souvislosti se šlágrem Sparty s Teplicemi. Při jeho průběhu zasáhl Jiří Kladrubský ne zrovna vybíravým způsobem Tomáše Juna.

"To byl jasný faul, ale úmysl bych v tom jako v mnoha dalších případech nehledal. Prostě nešikovnost," dodal Vízek.

Zatímco Jun z tohoto střetu odešel "jen" s otřesem a krátkodobou ztrátou paměti, u jiného zápasu byl faulujícím zase hráč Teplic. Stoper Petr Lukáš tvrdě srazil Martina Müllera z Příbrami, za což viděl žlutou kartu.

Mohl si myslet, že tím to skončilo. Chyba lávky, spustila se doslova vlna následků. Příbramský fotbalista musel na operaci se zlomenou čelistí a vyhrožoval soudem. Nakonec k němu nedošlo, ovšem spolu s právníky si vymohl odškodnění - čtvrt milionu korun.

Čtěte také: Faul z 1. ligy k soudu nepůjde, zraněný přijme bolestné

A navrch Lukáše potrestala disciplinární komise, po jejímž verdiktu má zakázán start v šesti utkáních. "To je jedině správně, tam byl jasný úmysl. Já bych se v takových případech nerozmýšlel a poslal bych to klidně k soudu," uvedl tchán Vladimíra Šmicra.

Stanou se tedy podobné příběhy v české lize pravidlem? "To byla náhoda, že se toho stalo tolik najednou. Opakovat by se to nemělo," odpovídá na častou otázku fanoušků Ladislav Vízek.

 

Právě se děje

Další zprávy