Zlín zdolal Teplice, Baník velebí nového střelce. Slovácko zvítězilo v Pardubicích

26. 8. 2023 17:13
Fotbalisté Zlína vedení trenérem Pavlem Vrbou se dočkali první výhry v novém ročníku Fortuna:Ligy. V 6. kole porazili 2:1 Teplice. Slovácko zvítězilo 1:0 v Pardubicích, Baník zdolal 2:0 České Budějovice díky trefám střídajícího útočníka Tanka.
Pavel Vrba
Pavel Vrba | Foto: Tomáš Liška

Zlín poslal v 55. minutě do vedení Tkáč a za 11 minut přidal pojistku Cedidla. V 88. minutě snížil střídající Vachoušek. Severočeši, kteří minule nečekaně remizovali s obhájcem titulu Spartou, už čtyři kola nezvítězili.

O první výraznější akci se po opatrném úvodu postarala dvojice zlínských mladíků. Ve 13. minutě našel Slončíkův pas z levé strany v šestnáctce volného Tkáče, který ve skluzu poslal míč těsně vedle Grigarovy branky.

"Ševci" se po této akci dostali k většímu náporu, jemuž chyběla lepší finální fáze. V zakončení se neprosadili Slončík, Vukadinovič ani Fantiš. Tepličtí se až na pár nesmělých okamžiků na dostřel gólmana Dostála nedostávali a museli čelit sílícímu tlaku domácích. Ve 36. minutě chyběl Kolářovi krok, aby trefil míč před prázdnou brankou, vzápětí se v další vyložené pozici neprosadil zblízka Fantiš.

Po přestávce se hosté herně zvedli. Severočeši začali velkým náporem, střídající Jásir měl už po minutě na kopačce vedoucí gól, kterému ale zamezil Dostál. Domácí brankář si poté poradil i s dlouhým sólem Radosty.

Gólu se nakonec dočkali "Ševci". Vukadinovič vyhrál na pravé straně souboj, míč od brankové čáry protlačil do středu šestnáctky, odkud jej do sítě v 55. minutě poslal Tkáč. Jednadvacetiletý záložník se stal prvním dvougólovým střelcem Zlína v tomto ligovém ročníku.

Za 11 minut si na centr z rohového kopu nejvýše naskočil obránce Cedidla a s pomocí tyče zaznamenal svůj první gól v ligové sezoně.

Hosté nesložili zbraně a vyvinuli tlak, domácí defenziva ale řadu ošemetných situací zvládla. Až v 88. minutě dorazil Jásirovu hlavičku po standardní situaci do sítě další střídající hráč Vachoušek a vstřelil svou první branku v ligovém ročníku. Vyrovnat už ovšem Severočeši nestihli.

V Pardubicích rozhodl Kalabiška

Fotbalisté Slovácka zvítězili v Pardubicích 1:0, jedinou branku vstřelil ve 21. minutě Kalabiška.

Utkání začalo opatrně, mezi 13. až 18. minutou si však domácí vypracovali tři velké šance. Nejprve Hlavatý přistrčil míč Matouškovi, jenže hostující brankář Heča vyrazil jeho pokus na roh. Poté se až do vápna prodral Darmovzal, Kadlec ale včasným skluzem jeho střelu zblokoval. Stejně dopadla i Patrákova rána po Černého přihrávce, tentokrát balonu v cestě do sítě zabránil Kalabiška.

Tým z Uherského Hradiště udeřil ve 21. minutě z ojedinělé akce. Petrželův centr před branku našel Kalabišku, a ten s pomocí odrazu od tyče zaznamenal jediný gól zápasu. Šestatřicetiletý obránce či záložník skóroval ve druhém kole po sobě.

Blízko srovnání se ocitl Černý, jenže v nastavení úvodního dějství napálil z dálky pouze břevno. V 53. minutě Patrák po Šimkově centru zakončil z voleje těsně vedle.

Na druhé straně Slovácko nezužitkovalo dvě velké příležitosti, Kalabiškovu střelu zblokoval Kukučka a dorážku střídajícího Jurošky zase Hlavatý. V 67. minutě vytáhl pardubický gólman Budinský hlavičku Vechety. V 87. minutě Havlíkova rána zpoza vápna skončila nad pardubickou brankou.

Rozhodl Nigerijec Tanko

Ostrava porazila České Budějovice 2:0. Oba góly zaznamenal po změně stran střídající nigerijský útočník Abdullahi Tanko, který zúročil zlepšený výkon Baníku v závěrečné půlhodině zápasu. Slezané podruhé v sezoně zvítězili a v neúplné tabulce jsou desátí. Dynamo popáté z šesti kol prohrálo a kleslo na poslední místo.

Zdálo se, že Ostrava začne svižně a aktivně, ale její počáteční snaha o tlak rychle vyprchala. V 17. minutě jí naopak bylo úzko po pokusu Ondráška, který však z nitra pokutového území přestřelil. Baník ohrozil gólmana Janáčka až po standardce, kterou Frydrych prodloužil na zadní tyč a Blažek ve skluzu dorážkou těsně minul bránu.

Jinak ale statický a nepřesný výkon domácích v úvodním dějství k ničemu vážnému nevedl. Po brejku dva na čtyři naopak nechybělo moc, aby hostující Adediran otevřel skóre na druhé straně. Jeho zakončení ale v poslední chvíli zablokoval Pojezný.

Ostrava o poločase sáhla ke dvěma změnám. Čerstvý Tanko hned ve 48. minutě předvedl svou hlavní přednost, utekl bekovi, ale zavěsil pouze do boční sítě. Teprve až příchody dalších hráčů z lavičky Šína a Buchty přepnuly výkon Baníku na vyšší level.

Výrazně rychlejší herní projev domácích byl korunován v 64. minutě vedoucím gólem. Po zmatcích a odrazech v českobudějovickém vápně Tanko poslal odražený míč bez otálení prudce do sítě.

Netrvalo to dlouho a domácí přidali uklidňující branku. Po dalším bleskovém kontru Buchta v 73. minutě vysunul Tanka, který technicky obstřelil Janáčka podruhé. Pětadvacetiletá letní posila Baníku z Varnsdorfu dala poprvé v kariéře v jednom prvoligovém utkání dvě branky a navázala na gól z minulého domácí zápasu s Hradcem Králové.

Domácí už si v závěru tři body s přehledem pohlídali. Ostrava si připsala druhé domácí vítězství v tomto ročníku, Hradec minule porazila rovněž 2:0. Na svém stadionu navíc v této sezoně ještě neinkasovala. Naopak Jihočeši venku i potřetí prohráli.

6. kolo první fotbalové ligy:

FC Zlín - FK Teplice 2:1 (0:0)

Branky: 55. Tkáč, 66. Cedidla - 88. Vachoušek. Rozhodčí: Berka - Caletka, Šafránková - Radina (video). ŽK: Slončík, Černín - Chaloupek, Cykalo, Vachoušek. Diváci: 2521.

Zlín: Dostál - Cedidla, Simerský, Didiba, Reiter - Kolář (85. Bužek) - Vukadinovič (85. Žák), Janetzký, Tkáč (75. Černín), Slončík (63. Y. Dramé) - Fantiš. Trenér: Vrba.

Teplice: Grigar - Knapík, Chaloupek, Cykalo - Hora (61. Bílek), Jukl, Mareček, Radosta (73. Krsmanovič) - Trubač (73. Křišťan) - Fila (61. Vachoušek), Hronek (46. Jásir). Trenér: Frťala.

Baník Ostrava - Dynamo České Budějovice 2:0 (0:0)

Branky: 64. a 73. Tanko. Rozhodčí: Pechanec - Kříž, Vodrážka - Zelinka (video). ŽK: Juroška, Ewerton, Frydrych - Trummer. Diváci: 6458.

Ostrava: Letáček - Blažek (70. Ndefe), Frydrych, Pojezný - Juroška (63. Buchta), Tetour (63. Šín), Boula (46. Rigo), Kpozo - Kubala, Almási (46. Tanko), Ewerton. Trenér: Hapal.

Č. Budějovice: Janáček - Broukal, Havel, Králik, Trummer - J. Hora (70. Hellebrand), Čermák - Čmelík (60. Osmančík), Suchan (70. Skalák), Adediran (60. Alli) - Ondrášek (76. V. Hora). Trenér: Nikl.

FK Pardubice - 1. FC Slovácko 0:1 (0:1)

Branka: 21. Kalabiška. Rozhodčí: Szikszay - Hrabovský, Mokrusch - Všetečka (video). ŽK: Halinský, Hlavatý, Krobot, Helešic, Surzyn, Pikul - Hofmann, Trávník. Diváci: 3014.

Pardubice: Budinský - Surzyn, Halinský, Kukučka, Tischler (77. Helešic) - Darmovzal - Matoušek (67. Sychra), Hlavatý, Šimek (55. Zlatohlávek), Patrák (77. Pikul) - Černý (55. Krobot). Trenér: Kováč.

Slovácko: Heča - Reinberk (86. Sinjavskij), Hofmann, Kadlec, Kalabiška (81. Srubek) - Trávník, Havlík - Petržela (46. Juroška), Kim Sun-ping (73. Valenta), Holzer (86. Doski) - Vecheta. Trenér: Svědík.